Directed by
Richard Loncraine |
Writing Credits (WGA)
Adam Brooks | ... | (written by) and |
Jennifer Flackett | ... | (written by) & |
Mark Levin | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Tim Bevan | ... | producer |
Liza Chasin | ... | producer |
Eric Fellner | ... | producer |
Debra Hayward | ... | executive producer |
David Livingstone | ... | executive producer |
Mary Richards | ... | producer |
Music by
Edward Shearmur | ||
John Colby | ... | (uncredited) |
Cinematography by
Darius Khondji | ... | director of photography |
Editing by
Humphrey Dixon |
Casting By
Joanna Colbert | ... | (casting: US) |
Irene Lamb |
Production Design by
Brian Morris |
Art Direction by
Tony Halton | ... | supervising art director |
John King |
Set Decoration by
Caroline Cobbold |
Costume Design by
Louise Stjernsward |
Makeup Department
Paul Gooch | ... | makeup artist: second unit |
Christine Greenwood | ... | hair stylist / makeup artist |
Julia Laderman | ... | hair stylist / makeup artist |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Ameneh Mahloudji | ... | hair stylist: reshoot (uncredited) / makeup artist: reshoot (uncredited) |
Veronica McAleer | ... | hair stylist: Mr. Bettany (as Veronica Brebner) / makeup artist: Mr. Bettany (as Veronica Brebner) |
Liz Tagg | ... | hair designer (as Elizabeth Tagg) / makeup designer (as Elizabeth Tagg) |
Julie Thom | ... | hair stylist / makeup artist |
Noriko Watanabe | ... | hair stylist: Miss Dunst and Mr. Neill / makeup artist: Miss Dunst and Mr. Neill |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer (uncredited) |
Tamara Mills | ... | makeup daily (uncredited) |
Jeanette Redmond | ... | hair stylist (uncredited) |
Elizabeth Yianni-Georgiou | ... | hair & makeup artist (uncredited) |
Production Management
Raphaël Benoliel | ... | production manager: Monte Carlo shoot |
Tania Blunden | ... | post-production supervisor (as Tania Windsor Blunden) |
Sara Desmond | ... | production manager: second unit |
Jeremy Johns | ... | production manager |
Claire Tovey | ... | unit manager |
Michelle Wright | ... | executive in charge of production: Working Title Films |
Second Unit Director or Assistant Director
Vicki Allen | ... | third assistant director (as Victoria Allen) |
Helen Allibone | ... | crowd assistant director |
Tamana Bleasdale | ... | second assistant director |
Matt Carver | ... | second assistant director: second unit |
James Chasey | ... | crowd assistant director |
Eran Creevy | ... | crowd assistant director |
Chris Croucher | ... | crowd assistant director |
David Daniels | ... | first assistant director: additional crew |
Dan Gill | ... | crowd assistant director (as Daniel Gill) |
Clare Glass | ... | crowd assistant director |
Richard Goodwin | ... | co-second assistant director |
Emma Griffiths | ... | crowd assistant director |
Mark Hopkins | ... | crowd assistant director |
Martin Kenzie | ... | second unit director |
Oliver Kersey | ... | third assistant director: second unit (as Ollie Kersey) |
Andrew McEwan | ... | crowd assistant director |
Alex Oakley | ... | first assistant director: second unit |
Samar Pollitt | ... | crowd assistant director |
Lisa Radin | ... | crowd assistant director |
Catherine Tyler | ... | crowd assistant director (as Cathy Tyler) |
Richard Whelan | ... | first assistant director |
Heidi Gower | ... | crowd third assistant director (uncredited) |
Alex Kaye-Besley | ... | additional crowd assistant director (uncredited) |
Gil Kenny | ... | assistant director (uncredited) |
Iain Lawrence | ... | third assistant director (uncredited) |
Gareth Tandy | ... | first assistant director: additional second unit (uncredited) |
Art Department
Steve Alder | ... | chargehand carpenter (as Steven Alder) |
John Allenby | ... | property master |
Stanley Apperley | ... | plasterer (as Stan Apperley) |
Giles Asbury | ... | film stylist |
David Atkinson | ... | dressing props |
Mike Bartlett | ... | stand-by propman (as Michael Bartlett) |
Paul Beeson | ... | carpenter |
Les Benson | ... | dressing props |
Lee Biggs | ... | chargehand carpenter |
Roy Biggs | ... | chargehand stagehand |
Jack Carter | ... | construction manager |
Ross Clayton | ... | standby rigger: second unit |
Stephen Conway | ... | dressing props |
Paul Couch | ... | stand-by painter |
Oz Cox | ... | apprentice carpenter |
Roy Davis | ... | dressing props |
Nicola De Fresnes | ... | assistant production buyer |
Jack Dyer | ... | standby stagehand: second unit |
Trevor Dyer | ... | supervising carpenter |
Richard Earl | ... | special propmaker |
Carly Edwards | ... | plasterer |
Sam Ehren | ... | art department runner |
Simon Faldon | ... | carpenter |
Juan Fernandez | ... | carpenter |
Barry Gates | ... | storeman |
Karl George | ... | wood machinist |
Larry Gooch | ... | painter |
Stéphane Guillemot | ... | chargehand stand-by propman |
Lara Hall | ... | assistant production buyer |
Richard Hall | ... | scenic artist |
Tori Handsley | ... | art department runner |
Robert Harper | ... | supervising painter |
Kevin Harris | ... | stand-by carpenter: second unit |
William Harrison | ... | stagehand |
John Hedges | ... | supervising carpenter |
Martin Hedinger | ... | painter |
Philip Hooton | ... | dressing props |
Denis Hopperton | ... | prop hand (as Dennis Hopperton) |
Derek Ixer | ... | dressing props |
Patricia Johnson | ... | draughtsperson |
Marj Joscelyne | ... | construction coordinator |
Daryl King | ... | trainee stagehand |
Kenneth Langridge | ... | supervising stagehand |
Mary Mackenzie | ... | graphic artist |
Meike Maher | ... | graphic artist (as Meike Meng) |
Bradley Malin | ... | stagehand |
David Mayhew | ... | carpenter |
Mark McCabe | ... | drapesman |
Stephen McGregor | ... | stand-by carpenter |
Spencer Mead | ... | prop hand: additional crew |
Steve Mitchell | ... | scenic artist |
Stephen Morahan | ... | draughtsperson |
Neil Murrum | ... | dressing props |
Roy O'Connor | ... | chargehand dressing propman |
Graham Pearce | ... | chargehand painter |
Nick Pelham | ... | film stylist (as Nicholas Pelham) |
Jamie Powell | ... | supervising plasterer |
Mark Quarrington | ... | carpenter |
Sally Ross | ... | art department coordinator |
Andy Skipsey | ... | dressing props (as Andrew Skipsey) |
James Skipsey | ... | dressing props (as Jim Skipsey) |
Jan Spoczynski | ... | stand-by art director |
Nicolas Terres | ... | stand-by propman (as Nico Terres) |
Alan Titmus | ... | standby stagehand (as Alan Titmuss) |
Andrew Tombs | ... | plasterer (as Andy Tombs) |
Manuel Villar | ... | carpenter |
Marcus Walther | ... | carpenter |
James Warren | ... | painter's labourer |
Brian Western | ... | painter |
Mark White | ... | Transport |
Jason Whyman | ... | carpenter |
Thomas Wignall | ... | supervising propmaker |
Krissi Williamson | ... | production buyer |
Mick Wilson | ... | stagehand |
Colin Wright | ... | carpenter |
John Wright | ... | standby rigger |
Tony Wright | ... | film stylist |
Larry Cooch | ... | painter (uncredited) |
Charles Cottrell | ... | scenic painter (uncredited) |
Robert J. Dugdale | ... | scenic artist (uncredited) |
James Enright | ... | prop making supervisor: c/o propshop (uncredited) |
Gavin Gordon | ... | carpenter (uncredited) |
Jody King | ... | sculptor (uncredited) |
Glenn Marsh | ... | prop maker (uncredited) |
Dennis Murray | ... | plasterer (uncredited) |
Tony Roche | ... | paint finishing (uncredited) |
Jenny Tobin | ... | set florist (uncredited) |
Ian Whiteford | ... | greensman (uncredited) |
Carl Wilson | ... | propmaker (uncredited) |
Greg Winter | ... | scenic artist (uncredited) |
Sound Department
Philip Alton | ... | additional sound editor (as Phil Alton) |
Campbell Askew | ... | supervising sound editor |
Sam Auguste | ... | assistant sound editor |
Peter Burgis | ... | foley artist |
Tim Cavagin | ... | re-recording mixer |
Andie Derrick | ... | foley artist (as Andi Derrick) |
Eugene Gearty | ... | additional radiohead effects |
Arthur Graley | ... | foley editor (as Arthur Grailey) |
Nigel Heath | ... | foley mixer |
Sophie Jackson | ... | cable person |
Daniel Laurie | ... | dialogue editor (as Dan Laurie) |
Steve Mayer | ... | effects editor |
John Midgley | ... | sound recordist: additional unit |
Nigel Mills | ... | dialogue editor |
Chris Ralph | ... | stereo sound consultant: Dolby |
Steve Single | ... | re-recording mixer |
David Stephenson | ... | sound mixer |
Colin Wood | ... | sound maintenance |
Mike Wood | ... | additional sound editor |
Alexander Beddow | ... | adr assistant (uncredited) |
Colin Cooper | ... | adr mixer (uncredited) |
Marco di Vittorio | ... | adr engineer (uncredited) |
Louis DiFlorio | ... | adr assistant (uncredited) |
Peter Gleaves | ... | adr mixer (uncredited) |
Daniel Laurie | ... | adr editor (uncredited) |
Matthew McKenzie | ... | adr recordist (uncredited) |
Richard Ostroff | ... | boom operator: re-shoots (uncredited) |
Jamie Roden | ... | adr mixer (uncredited) |
Greg Steele | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Robert Schofield | ... | wireman (as Bob Schofield) |
Jonathan Bullock | ... | special effects technician (uncredited) |
Paul Corbould | ... | special effects supervisor (uncredited) |
Garth Inns | ... | special effects senior technician (uncredited) |
Jason Marsh | ... | special effects technician (uncredited) |
Stuart Prior | ... | special effects trainee (uncredited) |
Mark Roberts | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Murray Barber | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Angela Barson | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Lyse Beck | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Angus Bickerton | ... | visual effects consultant |
Matthew Bristowe | ... | digital lab producer: The Moving Picture Company |
Rohan Claassen | ... | film recording: The Moving Picture Company (as Rohan Classen) |
Martin Cook | ... | digital matte painter: The Moving Picture Company |
Mark Curtis | ... | lead compositor |
Andre Camargo de Souza | ... | cg artist: The Moving Picture Company (as Andre De Souza) |
Sylvain Delaine | ... | cg artist: The Moving Picture Company |
Stefan Drury | ... | visual effects producer: The Moving Picture Company |
Dan Duran | ... | digital artist (as Daniel Walton) |
Michael Elson | ... | head of production: The Moving Picture Company |
Richard Etchells | ... | on-line film editor: The Moving Picture Company |
Ellie Faustino | ... | cg match mover: The Moving Picture Company |
Ricky Gausis | ... | film recording: The Moving Picture Company |
Nic Hatch | ... | previs artist: The Moving Picture Company |
Martin Hobbs | ... | head of production: The Moving Picture Company |
Russell Horth | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Max Horton | ... | colourist: The Moving Picture Company |
Lars Johansson | ... | computer graphics supervisor: The Moving Picture Company |
Jerome Fournier Lanzoni | ... | visual effects (as Jerome Fournier) |
Douglas Larmour | ... | compositor: The Moving Picture Company (as Doug Larmour) |
Ken Lawrence | ... | resource management: The Moving Picture Company |
Philippa Leathers | ... | film recording: The Moving Picture Company |
Begoña Lopez | ... | digital lab producer: The Moving Picture Company |
Jolene McCaffrey | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Ben Morgan | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Catriona Naismith | ... | previs artist: The Moving Picture Company |
Jessica Norman | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Jabez Olssen | ... | visual effects editor |
Lester John Parker | ... | film recording: The Moving Picture Company (as Lester Parker) |
Adrian Pinder | ... | previs artist: The Moving Picture Company |
Scott Pritchard | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Matthew Sagar | ... | resource management: The Moving Picture Company |
Richard Stammers | ... | visual effects supervisor |
Paul Stocker | ... | film recording: The Moving Picture Company |
Marios Theodosi | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Gemma Thompson | ... | visual effects coordinator |
Daniel Warden | ... | film recording: The Moving Picture Company |
Pat Wintersgill | ... | on-line film editor: The Moving Picture Company |
Andrew Baggarley | ... | data wrangler: MPC (uncredited) |
Judy Barr | ... | roto artist (uncredited) |
Howard Berry | ... | visual effects runner: MPC (uncredited) |
Paul Birkett | ... | rotoscope artist: MPC (uncredited) |
Will Braithwaite | ... | research & development (uncredited) |
Rohan Claassen | ... | visual effects (uncredited) |
Martyn Drake | ... | systems: MPC (uncredited) |
Lars Holmgren | ... | visual effects artist (uncredited) |
Zoe Izzard | ... | data operator (uncredited) / digital film recordist (uncredited) |
Ryan Knowles | ... | digital film recordist (uncredited) |
Philippa Leathers | ... | data operator (uncredited) |
Alasdair McNeill | ... | digital artist (uncredited) |
Dan McRae | ... | scanning & film recording assistant (uncredited) |
Matina Skouteri | ... | scanning and recording: Framestore CFC (uncredited) |
Paola Varvaro | ... | digital artist (uncredited) |
Dan Warder | ... | data operator (uncredited) |
Annabel Wright | ... | scanning and recording (uncredited) |
Stunts
Andy Bennett | ... | stunt performer |
Marc Cass | ... | stunt coordinator |
George Cottle | ... | stunt performer |
Ray De-Haan | ... | stunt coordinator |
Jim Dowdall | ... | stunt coordinator |
David Forman | ... | stunt coordinator (as Dave Forman) |
Andy Godbold | ... | stunt performer |
Kim McGarrity | ... | stunt performer |
James O'Donnell | ... | stunt performer (as James O'Dee) |
Camera and Electrical Department
Rene Adefarasin | ... | second assistant camera |
Sam Barnes | ... | second assistant camera: additional unit |
Keith Batterbee | ... | rigger |
Bill Bimpson | ... | electrical rigger |
George Bird | ... | electrical apprentice |
Reg Boddy | ... | rigging gaffer: additional unit |
John Bowman | ... | video operator |
Robert Brown | ... | rigging gaffer |
Stuart Bunting | ... | grip: second unit |
Shaun Cobley | ... | second assistant camera: second unit |
Robert Dibble | ... | first assistant camera |
Billy Dunn | ... | electrician |
Laurence Edwards | ... | crane technician |
Danny Espey | ... | electrician |
Mark 'Rocky' Evans | ... | floor gaffer (as Rocky Evans) / gaffer: second unit (as Mark Evans) |
Kate Filby | ... | central loader |
Steve Finberg | ... | electrician |
Bill Geddes | ... | key grip |
Alan Grosch | ... | generator operator: second unit |
Robert Gurney | ... | rigger |
Rodrigo Gutierrez | ... | second camera operator |
Sid Hinson | ... | rigger |
Andy Hopkins | ... | second grip |
Eifion Hughes | ... | rigging electrician |
Jamie Hunt | ... | rigging electrician |
Dylan Jones | ... | video assistant |
Nikos Kalimerakis | ... | best boy: second unit |
Martin Kenzie | ... | additional photography / director of photography: second unit |
Mike King | ... | electrical apprentice (as Michael King) |
David Kirman | ... | senior technician: Useful Companies |
Joe Knight | ... | electrical apprentice |
Oliver Loncraine | ... | first assistant camera: additional unit |
Chaz Lyon | ... | second assistant camera: second camera |
Mark McCaffrey | ... | video cameraman |
Ross McNamara | ... | video assistant |
David Morgan | ... | camera operator: additional unit |
Stephen Morley | ... | still photographer |
Spencer Murray | ... | first assistant camera: second unit |
Bernard O'Brien | ... | rigging electrician (as Bernie O'Brian) |
Tommy O'Sullivan | ... | best boy |
Kelly Paul | ... | electrician (as Paul Kelly) |
George Powell | ... | crane technician |
Steve Powton | ... | electrician (as Steve Powten) |
Mike Proudfoot | ... | camera operator |
Miles Proudfoot | ... | first assistant camera: second camera |
Scott Rampton | ... | rigging electrician |
Eric Samuel | ... | video cameraman |
Sean Savage | ... | camera operator: second unit |
Alex Scott | ... | lighting gaffer |
Ron Shane | ... | best boy (as Ronnie Shane) |
Mark Sheridan | ... | video cameraman |
David Sinfield | ... | electrician |
Mario Spanna | ... | video assistant |
Laurie Sparham | ... | still photographer |
Dave Taylor | ... | electrician: second unit |
Tom Taylor | ... | camera trainee |
Mark Thomas | ... | electrical coordinator |
Bill Thornhill | ... | rigging electrician (as William Thornhill) |
Ben Todd | ... | camera trainee: second unit |
Colin Townsend | ... | generator operator |
John Turner | ... | electrician |
Daniel Tyler | ... | electrician |
Ollie Upton | ... | still photographer |
Martin Ward | ... | video operator |
Andrew Watson | ... | rigger |
Dennis Watson | ... | chargehand rigger |
Steve Watson | ... | technician: Useful Companies |
Martyn Welland | ... | electrician: second unit |
Paul 'Welcie' Wellstead | ... | rigger (as Paul Wellstead) |
Ricky Yule | ... | electrical apprentice |
Don Brown | ... | video operator: 2nd Unit (uncredited) |
Fred Brown | ... | rigging gaffer (uncredited) |
Darren Flindall | ... | rigger (uncredited) |
Steve Hideg | ... | crane technician (uncredited) |
Joanne Lee | ... | daily clapper loader (uncredited) |
Ray Meere | ... | 2nd assistant a cam: additional photography (uncredited) |
Tony Rowland | ... | crane grip (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
Ben Wilson | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Abigail Barbier | ... | adr voice casting |
Emily Craig | ... | casting assistant: UK |
Louis Elman | ... | adr voice casting |
Samia Fadli | ... | extras casting: Monte Carlo |
Rich Mento | ... | casting associate: USA (as Richard Mento) |
Sue Wood | ... | crowd casting: additional crew |
Anne Barbier | ... | casting assistant: France (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Nadia Dunn-Hill | ... | assistant costume designer |
Suzy Freeman | ... | wardrobe supervisor |
Philip Goldsworthy | ... | wardrobe assistant: second unit |
Joanne Hayes | ... | wardrobe assistant |
Mark Lewis | ... | wardrobe assistant |
James Pavlou | ... | chief standby wardrobe |
Helen Slaymaker | ... | wardrobe assistant |
Kirsty Wilkinson | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
Melissa Agate | ... | film scanner: The Moving Picture Company |
Jessica Blundell | ... | editing trainee |
Hannah Cameron | ... | editing trainee |
Billy A. Campbell | ... | first assistant editor (as Billy Campbell) |
John Coulter | ... | film scanner |
Kennedy Dawson | ... | film scanner |
Jo Dixon | ... | second assistant editor (as Jo-Anne Dixon) |
Katie Jackson | ... | film scanner: The Moving Picture Company |
Adrian Spanna | ... | video playback editor |
Thomas Urbye | ... | on-line film editor: The Moving Picture Company |
Lauren Giordano | ... | editor: main titles (uncredited) |
Steve Maguire | ... | assistant editor (uncredited) |
Joe Stabb | ... | avid engineer (uncredited) |
Mark Wright | ... | negative cutter (uncredited) |
Location Management
Arnaud Duterque | ... | location manager: Monte Carlo shoot |
James Grant | ... | location scout |
Ross Kirkman | ... | location scout |
Ben Pugh | ... | location assistant (as Benjamin Pugh) |
Adam Richards | ... | location manager |
Sarah Shepherd | ... | assistant location manager |
Charlie Somers | ... | location scout (as Charles Somers) |
Malcolm Walker | ... | location liaison: Wimbledon |
Matthieu Rubin | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Nick Angel | ... | music supervisor |
Richard Bissill | ... | musician: French horn |
Andy Brown | ... | musical director |
Bryan Carrigan | ... | music preparation / music programmer |
David De Palo | ... | music preparation (as Dave de Palo) |
Andrew Dudman | ... | orchestra recordist |
Chris Fogel | ... | music recorded & mixed by (as Christopher Fogel) |
Teese Gohl | ... | additional production |
Leigh Gorman | ... | music programmer |
Alexandra Hill | ... | music coordinator |
Kirsten Lane | ... | music consultant: on behalf of Right Music Limited |
The London Metropolitan Orchestra | ... | music performed by / performer: London Metropolitan Orchestra |
Stephen McLaughlin | ... | orchestra recordist (as Stephen P McLaughlin) |
Kathy Nelson | ... | executive in charge of music: Universal Pictures |
Tim Rakoczy | ... | source music consultant |
Graham Sutton | ... | music editor |
Klaus Badelt | ... | composer: additional music (uncredited) |
Richard Cookson | ... | musician: viola (uncredited) |
Felix Erskine | ... | music mixer assistant (uncredited) |
Andrew Findon | ... | musician: flute (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Jeff Toyne | ... | scoring assistant (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Script and Continuity Department
Keziah Barton-White | ... | continuity trainee |
Jenny Reid | ... | script supervisor: additional crew |
Louise Wade | ... | script supervisor: second unit |
Beverly Winston | ... | script supervisor (as Beverley Winston) |
Transportation Department
Des Altree | ... | facility driver |
Mike Beavan | ... | unit driver |
Mark Bird | ... | construction driver |
Gary Birmingham | ... | unit driver |
Allan Bradshaw | ... | unit driver |
Colin Bressington | ... | equipment driver |
Alan Burrows | ... | equipment driver |
Roy Clarke | ... | transportation captain |
Gwyn Ethall | ... | minibus driver |
Chris Hammond | ... | additional minibus driver |
Michael Harris | ... | facility driver (as Mick Harris) |
Simon Hudnott | ... | unit driver |
John Lishmund | ... | equipment driver |
Bob McGovern | ... | equipment driver |
Shahin Moatazed-Keyvany | ... | unit driver |
Enyo Mortty | ... | unit driver |
Gavin Mullins | ... | minibus driver |
Ken Price | ... | equipment driver |
Peter Price | ... | equipment driver |
Terry Reece | ... | unit driver |
Colin Simmons | ... | unit driver |
Albert Smith | ... | facility driver |
Barry Stone | ... | facility driver |
Mark White | ... | transportation / transportation: white trux/jack carter construction |
Guy Bostock | ... | action vehicle coordinator (uncredited) |
Ian Clarke | ... | vehicle technician (uncredited) |
Mark Dilliway | ... | unit driver (uncredited) |
Gustav Marais | ... | picture vehicle technician (uncredited) |
Karen Russell | ... | driver: minibus (uncredited) |
Sean Thornton | ... | picture vehicle technician (uncredited) |
Additional Crew
Jodie Abrahams | ... | mannequin assistant |
Christina Angeloudes | ... | paralegal: Working Title Films |
Will Barnard | ... | stand-in |
Patricia Barr | ... | unit nurse (as Pat Barr) |
Steve Barry | ... | assistant accountant (as Steven Barry) |
Steven Barry | ... | assistant accountant |
James Broom | ... | assistant accountant |
Frank Brown | ... | mannequin supervisor |
Pat Cash | ... | tennis consultant |
Helen Chapman | ... | floor runner |
Sarah Clark | ... | unit publicist |
Kyle Cooper | ... | title designer: main title sequence |
Gina Craig | ... | home economist |
Josephine Davies | ... | assistant: Richard Loncraine |
Tony Davis | ... | assistant production coordinator |
Chloe Dorigan | ... | assistant: Tim Bevan (as Chloé Dorigan) |
Joanna Ernest | ... | stand-in: Miss Dunst |
Pauline Eyre | ... | advisor: umpire |
Simon Fraser | ... | production coordinator: additional unit |
Shefali Ghosh | ... | chief financial officer: Working Title Films |
Neil Gibbons | ... | health & safety officer |
Dan Gill | ... | additional runner (as Daniel Gill) |
Melinda Glanister | ... | double: tennis, Miss Dunst / tennis coaching |
Jonathan Glendening | ... | stand-in |
Tarn Harper | ... | post-production accountant |
Dominic Hickie | ... | therapist: sports |
Sam Hoare | ... | floor runner |
Alex Hobbs | ... | production runner |
Dominic Inglot | ... | double: tennis, Mr. Bettany |
Aliza James | ... | assistant: Eric Fellner |
Murphy Jensen | ... | tennis coaching |
Matt Jones | ... | stand-in |
Vidya Krishnamurthy | ... | mannequin assistant |
Ann Lynch | ... | executive coordinator: Working Title Films |
Kenny MacDonald | ... | assistant executive coordinator: Working Title Films |
Sasha Markova | ... | assistant: Paul Bettany |
Gráinne Mckenna | ... | senior legal and business affairs executive: Working Title Films |
Zoie Miller | ... | assistant accountant |
Adam Morane-Griffiths | ... | assistant to producers |
Angela Morrison | ... | chief operating officer: Working Title Films |
Andrew Noble | ... | assistant: Liza Chasin, UK |
Jaesung Oh | ... | mannequin assistant (as Jae-sung Oh) |
Harry Peters | ... | mannequin assistant |
Matt Plumb | ... | assistant: Liza Chasin, USA |
Penny Reiffer | ... | first assistant accountant |
James Richardson | ... | assistant accountant |
Patrick Roddam | ... | floor runner |
Emily Rowe-Rawlence | ... | mannequin assistant |
Mel Sansom | ... | supervising rigger (as Melvyn Sansom) |
Sheeraz Shah | ... | head of legal/business affairs: Working Title Films |
Cara Sheppard | ... | daily floor runner (as Cara Cheeseman) |
Debbie Smith | ... | production assistant |
Charles Snell | ... | stand-in |
Amin Soltani | ... | mannequin assistant |
Simon Staines | ... | creative supervisor/screen graphics: Useful Companies |
Paul Swann | ... | laboratory contact |
Michele Tandy | ... | financial controller |
Dorian Thomas | ... | mannequin assistant |
Patrick Topliss | ... | advisor: fitness |
Steve Turner | ... | tennis coaching |
Toby Tyler | ... | electrics coordinator |
Benjamin Uttley | ... | stand-in: Mr. Bettany (as Ben Uttley) |
Sara-Jane Valentine | ... | computer and video coordinator: Useful Companies |
Lucy Wainwright | ... | business/legal affairs executive: Working Title Films |
Polly Wilby | ... | assistant post-production accountant |
Winnie Wishart | ... | production coordinator |
Sarah Jane Wright | ... | production executive: Working Title Films (as Sarah-Jane Wright) |
Melissa Wyler | ... | tennis coaching |
Douglas Yates | ... | health & safety officer (as Doug Yates) |
Kellie Belle | ... | product placement (uncredited) / rights clearances (uncredited) |
Tim Bentinck | ... | adr loop group (uncredited) |
Jon Bunker | ... | title designer (uncredited) |
Gavin Charlton | ... | sous chef (uncredited) |
Lucy Eldridge | ... | floor runner: dailies (uncredited) |
Philip Harvey | ... | stand-in: Sam Neill (uncredited) |
Richard Kroll | ... | researcher: stock footage (uncredited) |
Julie Laugier | ... | production runner (uncredited) |
Sebastien Ordonez | ... | production assistant (uncredited) |
Lisa Radin | ... | crowd runner (uncredited) |
Bob Smith | ... | nurse: second unit (uncredited) |
Emily Ann Sonnet | ... | production assistant (uncredited) |
Sally Jo Sousa | ... | animal trainer: rabbits (uncredited) |
Mario Spanna | ... | computer playback technician (uncredited) |
James P. Warren | ... | animal trainer (uncredited) |
Melissa Wyler | ... | consultant: tennis (uncredited) |
Thanks
Mark McCormack | ... | dedicated to |