15 wins & 47 nominations
- 2024 Nominee Saturn Award
- Best Fantasy Television Series
- 2024 Nominee Saturn Award
- Best New Genre Television Series
- 2022 Nominee Golden Frog
- TV Series Competition
- Oscar Faura (cinematographer)
- J.A. Bayona (director)
Episode: "A Shadow of the Past"
- 2023 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Main Title Design
- 2023 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
- Robert Stambler
- Damian Del Borrello
- Stefanie Ng
- Paula Fairfield
- Chris Terhune
- James Miller
- Michael Baber
- Jason Smith
- Amy Barber
- Jonathan Bruce
- Ailene Roberts
For "Udûn"
- 2023 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Broadcast Long Form Dialogue/ADR
- Robert Stambler (supervising sound editor)
- Damian Del Borrello (supervising sound editor)
- Stefanie Ng (dialogue supervisor)
- Ailene Roberts (dialogue editor)
- Ray Beentjes (dialogue editor)
- Gareth Van Niekerk (adr group editor)
Episode: "Udûn (2022)" - 2023 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Broadcast Long Form Dialogue/ADR
- Robert Stambler (supervising sound editor)
- Damian Del Borrello (supervising sound editor)
- Stefanie Ng (dialogue supervisor)
- Ailene Roberts (dialogue editor)
- Ray Beentjes (dialogue editor)
- Gareth Van Niekerk (adr group editor)
Episode: "Udûn (2022)" - 2023 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Music Editing - Broadcast Long Form
Episode: "Alloyed (2022)" - 2023 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Broadcast Long Form Effects/Foley
- Damian Del Borrello (supervising sound editor)
- Robert Stambler (supervising sound editor)
- Paula Fairfield (sound designer)
- James Miller (sound editor)
- Chris Terhune (sound editor)
- Gareth Van Niekerk (sound editor)
- Ryan A. Sullivan (sound editor)
- Goeun Lee Everett (sound editor)
- Richard Wills (foley editor)
- Julia Huberman (foley editor)
- Amy Barber (foley editor)
- Jonathan Bruce (foley artist)
Episode: "Udûn (2022)"
- 2022 Nominee People's Choice Award
- The Sci-Fi/Fantasy Show of 2022
- 2023 Nominee Actor
- Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series
- Ben O'Hanlon
- Brett Sheerin
- Namihei Koshige
- Briana Hair
- Jayde Rutene
- Mark Wickham
- Cameron Brown
- Riley Suter
- Xavier Alba Royo
- Marco Sinigaglia
- Taya Polkinghorne
- Zelie Bullen
- Kim-Sorn Sok
- Andrew Stehlin
- Sarah Hart
- Paddy Church
- Tori Marsh
- Glenn Suter
- Sean Neary
- Julia Burey
- Louis Lambert
- Tim McLachlan
- Rosalie Button
- Mana Hira Davis
- Marlee Barber
- Scott Marsh
- Pedro Pacheco Fernandes
- Taran Howell
- Mervyn Church
- Sateki Finau-Baas
- Shayne Blaikie
- Justin Haiu
- Jesse Turner
- David Workman
- Jonny McBride
- Michael Homick
- Cameron Mattingley
- Bronte Coluccio
- Isis De Souza
- Jay Kealy
- Matt Bowden
- Caroline Baddock
- Mark Trotter
- Winham Hammond
- Elijah Kennar
- Steve Reinsfield
- Talayna Moana Nikora
- Andrea Berchtold
- Joshua Adamson
- Rob McKenzie
- 2023 Winner Excellence in Production Design Award
- One Hour Fantasy Single-Camera Series
- Ramsey Avery
- Jules Cook (supervising art director)
- Megan Vertelle (set decorator)
- Shane Vieau (set decorator)
- Victor J. Zolfo (set decorator)
- Don Macaulay (supervising art director)
- Jill Cormack (senior art director)
- Mark Robins (senior art director)
- Jason Corgan Brown (art director)
- Kim Jarrett (art director)
- Iain McFadyen (art director)
- Ross McGarva (art director)
- Andy McLaren (art director)
- Mark. C . Stephen (art director)
- Helen Strevens (art director)
- Philip Thomas (art director)
- Ken Turner (art director)
- Peter Baustaedter (art director)
- Gabriel Kearney (on set art director)
- Simon Hall (on set art director)
- Colette Mullin (assistant art director)
- Ross Perkin (assistant art director)
- Sam Storey (assistant art director)
- Todd Smythe (assistant art director)
- Brendon Sweeney (assistant art director)
- Yvonne Yip (assistant art director)
- Tristan Paris Bourne (set designer)
- Tim Clissold (set designer)
- Kevin Cross (set designer)
- Tim Devine (set designer)
- Forest P. Fischer (set designer)
- Will Giles (set designer)
- Kevin Loo (set designer)
- Anne McGrath (set designer)
- Zahra Archer (set designer)
- David Moreau (set designer)
- Paulina Piasta (set designer)
- Shari Ratliff (set designer)
- Barry Read (set designer)
- Karijus Schlogl (set designer)
- Shamim Seifzadeh (set designer)
- Marina Stojanovic (set designer)
- Samuel Cotterall (draughtsman)
- Nick Redman (draughtsman)
- Haroun Barazanchi (draughtsman)
- Liam Beck (concept artist)
- Mauro Borrelli (concept artist)
- James Carson (concept artist)
- Roberto Fernández Castro (concept artist)
- Ryan Church (concept artist)
- Steven Cormann (concept artist)
- Rodolfo Damaggio (concept artist)
- Pablo Domínguez (concept artist)
- Andrea Dopaso (concept artist)
- Julien Gauthier (concept artist)
- John Howe (concept artist)
- Jaime Jones (concept artist)
- Igor Knezevic (concept artist)
- Andrew H. Leung (concept artist)
- Gerhard Mozsi (concept artist)
- Simon Murton (concept artist)
- Jamie Rama (concept artist)
- Dean Sherriff (concept artist)
- Evan Shipard (concept artist)
- Stephen Tappin (concept artist)
- Filippo Valsecchi (concept artist)
- Imery Watson (concept artist)
- Monica Fedrick (graphic artist)
- Yip Lee (graphic artist)
- Sean Murray (graphic artist)
- Daniel Reeve (graphic designer)
- Dylan Coburn (storyboard artist)
- Ryan McQuarters (storyboard artist)
- Sarah Contant (set designer)
- Daniel R. Jennings (set designer)
- Ron Mason (set designer)
- Ron Mendell (set designer)
- Andrea Onorato (set designer)
- Ed Symon (set designer)
- Samuel Dobrec (set designer)
- Gordon Stotz (set designer)
- Amanda Piearcey (model maker)
- Jeff Frost (model maker)
- Laura Stephenson (model maker)
- Lou Zutavern (model maker)
- Patrick Junghans (model maker)
- Jake Tuck (model maker)
Episode 103 "Adar (2022)"
- 2023 Winner VES Award
- Outstanding Created Environment in an Episode, Commercial, or Real-Time Project
"Númenor City" for episode S1E3 "Adar (2022)" - 2023 Nominee VES Award
- Outstanding Created Environment in an Episode, Commercial, or Real-Time Project
"Khazud Dûm" for episode S1E2 "Adrift (2022)" - 2023 Nominee VES Award
- Outstanding Effects Simulations in an Episode, Commercial, or Real-Time Project
"Volcano Destruction" for episode S1E6 "Udûn (2022)" - 2023 Winner VES Award
- Outstanding Effects Simulations in an Episode, Commercial, or Real-Time Project
"Water and Magma" for episode S1E6 "Udûn (2022)"
- 2023 Nominee SDSA Award
- Best Achievement in Decor/Design of a One Hour Fantasy or Science Fiction Series
- Megan Vertelle (set decoration)
- Ramsey Avery (production design)
- 2023 Nominee OFTA Television Award
- Best Casting & Ensemble in a Drama Series
- 2023 Nominee OFTA Television Award
- Best Direction in a Drama Series
- 2023 Nominee OFTA Television Award
- Best Music Composition in a Series
- 2023 Nominee OFTA Television Award
- Best Production Design - Sci-Fi/Fantasy
- 2022 Winner Jury Prize
- Best Cinematography
- Aaron Morton (cinematographer)
- Alex Disenhof (cinematographer)
- Oscar Faura (cinematographer)
- 2023 Nominee CCA Super Award
- Best Science Fiction/Fantasy Series, Limited Series or Made-for-TV Movie
- 2023 Nominee CCA Super Award
- Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Series, Limited Series or Made-for-TV Movie
- 2023 Nominee Dorian Award
- Most Visually Striking TV Show
- 2023 Nominee Just About Write Award
- Outstanding Drama Series
Contribute to this page
Suggest an edit or add missing content