Directed by
George Sluizer |
Writing Credits (WGA)
Tim Krabbé | ... | (novel) |
Todd Graff | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Larry Brezner | ... | producer |
Pieter Jan Brugge | ... | executive producer |
Todd Graff | ... | co-producer |
Paul Schiff | ... | producer |
Lauren Weissman | ... | executive producer |
Music by
Jerry Goldsmith |
Cinematography by
Peter Suschitzky |
Editing by
Bruce Green |
Casting By
Juel Bestrop | ||
Risa Bramon Garcia |
Production Design by
Jeannine Oppewall | ... | (as Jeannine C. Oppewall) |
Art Direction by
Steven Wolff | ... | (as Steve Wolff) |
Set Decoration by
Anne H. Ahrens | ... | (as Anne Ahrens) |
Costume Design by
Durinda Wood |
Makeup Department
Sheryl Berkoff | ... | makeup artist (as Sheryl Berkoff-Lowe) |
Edouard F. Henriques | ... | makeup supervisor (as Edouard Henriques) |
Elaina P. Schulman | ... | hair stylist (as Elaina Schulman) |
Pamela Vincent-Casey | ... | additional hair stylist |
Edward Irastorza | ... | assistant makeup effects lab technician (uncredited) |
Production Management
Ira Shuman | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Yudi Bennett | ... | first assistant director |
Debra Kent | ... | second second assistant director |
Daniel Silverberg | ... | second assistant director (as Daniel G. Silverberg) |
John R. Woodward | ... | first assistant director: additional photography |
Art Department
Elizabeth M. Burhop | ... | art department research |
Brad Curry | ... | set dresser |
Amy Feldman | ... | set dresser |
Trish Gallaher Glenn | ... | property master (as Trisha B. Gallaher) |
Martha Goode | ... | art department coordinator |
Jane Kilkenny | ... | model builder |
Pete Lawrence | ... | construction coordinator (as Peter Lawrence) |
Douglas E. Maxwell | ... | leadman |
Richard Toyon | ... | set designer (as Richard Yanez) |
Clyde Zimmerman | ... | painter |
Kevin Coyle | ... | set dresser (uncredited) |
Sound Department
John H. Arrufat | ... | sound editor (as J.H. Arrufat) |
James Ashwill | ... | foley mixer |
Beth Bergeron | ... | supervising adr editor |
Stu Bernstein | ... | sound editor |
Joe Brennan | ... | rerecording engineer |
Michael Dressel | ... | sound editor (as Michael Dressler) |
Alison Fisher | ... | sound editor |
Bryan Fowler | ... | loader |
Nerses Gezalyan | ... | foley recordist |
Don Givens | ... | loader |
Robert Grieve | ... | supervising sound editor |
Hilda Hodges | ... | foley artist |
Gary Holland | ... | boom operator |
Douglas Kearns | ... | loader (as Doug Kerns) |
Jonathan Klein | ... | sound editor |
Gregg Landaker | ... | re-recording mixer |
Mark 'Frito' Long | ... | stage recordist |
Steve Maslow | ... | rerecording mixer |
Christian P. Minkler | ... | stage recordist (as Christian Minkler) |
John Murray | ... | supervising foley editor |
Dan O'Connell | ... | foley artist |
Jennifer Portman | ... | assistant sound editor |
Jeanine Schaack | ... | first assistant sound editor |
Roy Seeger | ... | assistant sound editor |
Gary L.G. Simpson | ... | rerecording engineer |
Jeff Wexler | ... | sound mixer |
Michael Dressel | ... | foley editor (uncredited) |
Special Effects by
James M. Hart | ... | special effects coordinator (as James Hart) |
David Sandlin | ... | special effects supervisor |
Stunts
Perry Barndt | ... | stunts |
Loyd Catlett | ... | stunts |
Gilbert B. Combs | ... | stunts (as Gil Combs) |
Gary Edelen | ... | stunts |
Troy Gilbert | ... | stunts |
Gene Hartline | ... | stunts |
Chris Howell | ... | stunt coordinator |
Robert Keller | ... | stunts |
Hanne Borge Kesten | ... | stunts |
Jamie Jo Medearis | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Jenna Abrahamson-Minardi | ... | lighting technician |
Michael Baird | ... | video assistant |
Nico Bally | ... | rigging grip |
Alain Betrancourt | ... | assistant camera |
Alan J.F. Betrancourt | ... | camera loader (as Alan Betrancourt) |
Martin Bosworth | ... | electrician |
Katherine M. Butler | ... | first assistant camera (as Katherine Butler) |
David R. Christensen | ... | electrician |
Mike Connors | ... | dolly grip |
Gary Dagg | ... | key grip |
David Daunt | ... | camera technician: Wescam, aerial unit |
Mitch Dubin | ... | camera operator |
Ken Fisher | ... | steadicam assistant |
David Garden | ... | second assistant camera |
Michael Gfelner | ... | steadicam assistant |
Bob Gorelick | ... | steadicam operator (as Robert Gorelick) |
Jim Grce | ... | gaffer |
Kirk Hunsicker | ... | lighting technician: musco light |
Joe Kelly | ... | best boy grip |
Dan Kneece | ... | steadicam operator |
Jeffrey Laszlo | ... | additional camera operator |
Stephen Les | ... | grip |
Michael Earl Menlow | ... | grip |
Rexford L. Metz | ... | camera operator: aerial unit (as Rex Metz) |
Ralph Nelson | ... | still photographer (as Ralph Nelson Jr.) |
Dayton Nietert | ... | rigging gaffer |
Jason Poteet | ... | rigging key grip |
Joe Ritter | ... | steadicam assistant |
Rob Sweeney | ... | first assistant camera |
Steve Venetis | ... | best boy electric |
Elizabeth Ziegler | ... | steadicam operator |
Animation Department
John Monsour | ... | 24 frame computer animation |
Casting Department
Amy Caton-Ford | ... | extras casting: Seattle |
Tina Kerr | ... | extras casting assistant |
Jennifer Low Sauer | ... | casting assistant (as Jennifer Sauer) |
Robert J. Teitelbaum | ... | extras casting: Los Angeles (as Robert Teitelbaum) |
Mary Vernieu | ... | casting associate |
Heidi Walker | ... | Casting: Seattle WA |
Costume and Wardrobe Department
Camille Argus | ... | costume supervisor |
Deborah Hall | ... | key costumer |
Phyllis Thurber-Moffit | ... | costume textile artist |
Editorial Department
Gary Burritt | ... | negative cutter |
Mike George | ... | color timer (as Michael George) |
Mark L. Levine | ... | assistant editor |
Sheila MacDowell | ... | assistant editor |
Fabienne Rawley | ... | associate editor |
Location Management
Vicky Berglund-Davenport | ... | location consultant: Seattle / location manager |
Peter M. Robarts | ... | location manager (as Peter Robarts) |
Tammy Strange | ... | location consultant |
Music Department
Bruce Botnick | ... | score mixer |
Tom Boyd | ... | oboe soloist |
Tom Brown | ... | music preparation |
Daniel Gold | ... | music prep |
Jerry Goldsmith | ... | conductor |
Kenneth Hall | ... | supervising music editor |
Jim Hoffman | ... | music preparation |
Steven L. Smith | ... | music preparation |
Scott Stambler | ... | music editor |
James Thatcher | ... | musician: French horn |
Nick Vidar | ... | music programmer |
Alexander Courage | ... | orchestrator (uncredited) |
Jerry Goldsmith | ... | musician (uncredited) |
Arthur Morton | ... | orchestrator (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Marion Tumen | ... | script supervisor |
Transportation Department
William Ballard | ... | transportation captain |
James Nordberg | ... | transportation |
Timothy P. Ryan | ... | transportation |
Julio Salazar | ... | production driver |
David Shaffer | ... | transportation coordinator (as David Shafer) |
Additional Crew
Pam Cornfeld-Walker | ... | production coordinator |
Robert Dawson | ... | title designer |
Steven R. Kutcher | ... | bug wrangler (as Steve Kutcher) |
Josh Laurence | ... | production assistant |
Matthew H. Levy | ... | assistant to the producer |
Michele Carmel Long | ... | set production assistant (as Michele A. Carmel) |
Christine Mathews | ... | production assistant |
Jill Maxcy | ... | production assistant |
Michael Maxwell | ... | head chef |
Derry J. Pearce | ... | production accountant |
Roxanne Reaver | ... | assistant accountant |
Sharon Sacks | ... | studio teacher |
John D. Sarviss | ... | helicopter pilot: aerial unit (as John Darviss) |
Spooky Stevens | ... | unit publicist |
Riley Kathryn Ellis | ... | studio executive (uncredited) |
Joe Rose | ... | production assistant (uncredited) |