The Tattooist of Auschwitz (TV Series)
Episode #1.3 (2024)
Full Cast & Crew
Directed by
Tali Shalom-Ezer | ... | (as Tali Shalom Ezer) |
Writing Credits
Evan Placey | ... | (written by) |
Jacquelin Perske | ... | (adapted for television by) |
Heather Morris | ... | (based on the novel 'The Tattooist of Auschwitz' by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Jonah Hauer-King | ... | Lali Sokolov | |
Melanie Lynskey | ... | Heather Morris | |
Phénix Brossard | ... | Leon | |
Anna Próchniak | ... | Gita Furmanova | |
Jonas Nay | ... | Stefan Baretzki | |
Adam Karst | ... | Pepan | |
Harvey Keitel | ... | Lali Sokolov | |
Tallulah Haddon | ... | Hanna | |
Alexander Schuster | ... | Stiwitz | |
Frederik von Lüttichau | ... | Houstek | |
Oleksandr Yatsenko | ... | Vlad | |
Yoav Rotman | ... | Mordowicz (as Yoav Rothman) | |
Avital Lvova | ... | Marta | |
Mili Eshet | ... | Ivana | |
Olivia Popica | ... | Nadya | |
Matthias Zera | ... | Dr. Schumann | |
Eva Olhova | ... | Ana Katz | |
Levi Mattey | ... | SS Guard Krauss | |
Paul Boche | ... | Schwarzhuber | |
Yali Topol Margalith | ... | Cilka |
Produced by
Adrian Burns | ... | executive producer for synchronicity films |
Brian Donovan | ... | producer |
Claire Mundell | ... | executive producer / producer |
Jacquelin Perske | ... | executive producer |
Evan Placey | ... | associate producer |
Tali Shalom-Ezer | ... | co-executive producer (as Tali Shalom Ezer) |
Serena Thompson | ... | executive producer for sky studios |
Ruth Underwood | ... | story producer |
Dalibor Vasica | ... | line producer |
Mark Young | ... | executive producer for synchronicity films |
Music by
Kara Talve | ... | (for bleeding fingers music) |
Hans Zimmer | ... | (for bleeding fingers music) |
Cinematography by
David Katznelson |
Editing by
Berny McGurk |
Casting By
Lilly Hanbury | ||
Kelly Valentine Hendry |
Production Design by
Stevie Herbert |
Costume Design by
Ján Kocman |
Makeup Department
Jess Heath | ... | prosthetic supplier |
Vincent Van Dyke | ... | prosthetic designer for Harvey Keitel |
Production Management
Johanne Wood | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Matt Cooper | ... | first assistant director |
Angus Finlayson | ... | second assistant director |
Vlastimil Kaderabek | ... | 1st assistant director sk |
Ray Kenny | ... | pre-production scheduling assistant director |
Jan Kovacik | ... | Crowd Marshall |
Marco Rubiero | ... | 2nd assistant director sk (as Marco Rubierro) |
Will Wilkinson | ... | third assistant director |
Art Department
Tomas Bakocka | ... | set dresser |
Gogh Filip | ... | set dresser |
Robert Galfy | ... | standby props |
Juraj Molnár | ... | construction manager and coordinator |
Sound Department
Heather Andrews | ... | sound effects editor |
John Cobban | ... | re-recording mixer |
William Cory | ... | assistant sound editor |
Ben Cross | ... | foley mixer |
Cooper Garnett | ... | automated dialogue replacement |
Miroslav Gazi | ... | Second unit production sound mixer |
Simon Gershon | ... | sound designer |
Matus Imrisek | ... | Utility sound technician |
Trino Madriz | ... | ADR Mixer |
Zander Mavor | ... | Re-Recording Mix Assistant / Supervising Dialogue Editor |
Michal Kevin Paluga | ... | Utility sound technician |
Tom Povey | ... | dialogue editor |
Robert Searl | ... | adr mixer |
Burak Topalakci | ... | sound designer |
Blazej Vidlicka | ... | Location sound mixer |
Ian Waggott | ... | foley artist |
Shaula Walker | ... | Sound Effects Editor |
Alin Zabrauteanu | ... | ADR |
Visual Effects by
Leo Barreto | ... | visual effects artist |
Jenny Basen | ... | visual effects executive producer: Untold Studios |
Jacob Beatty | ... | visual effects production coordinator |
Max Brown | ... | Houdini TD: Union VFX |
Alan Church | ... | visual effects supervising producer |
William Conde | ... | Lighting Artist: Union VFX |
Heidi Dahle | ... | compositor: Untold Studios |
Alex Fynn | ... | visual effects editor: Union VFX |
Simon Giles | ... | visual effects production supervisor |
Pierre Gilles | ... | cg artist: Union VFX |
Erdem Gonulay | ... | digital compositor: Union VFX |
Christopher Gray | ... | Visual Effects Executive Producer: Untold Studios |
Oliver Hampton | ... | visual effects editor |
James Paul HattSmith | ... | visual effects supervisor: Untold Studios |
Samantha Hiscock | ... | FX Supervisor: Union VFX |
Chloe King | ... | roto/prep artist: Union VFX |
Kwok Kwan Liu | ... | visual effects artist |
Helen McAvoy-James | ... | Head of Production: Union VFX |
Jordan Miller | ... | Matchmove artist: Union Visual Effects |
Kam Mirhosseini | ... | VFX Data Developer & Analyst |
Kevin Norris | ... | department head of roto : Union VFX |
Sophie Spalding | ... | pr/marketing & business development exec: Union Vfx |
Huw Whiddon | ... | Visual Effects Compositor: Untold Studios |
Stunts
Matus Lajcak | ... | Stunt double: Jonah Hauer King |
Michal Vesely | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Søren Bay | ... | Additional cinematography |
Patrik Bora | ... | grip |
Jakub Hejduk | ... | data wrangler |
John Hembrough | ... | camera/steadicam operator |
Lukas Kacerjak | ... | B Cam Operator |
Rene Kontur | ... | Additional B cam first assistant camera |
Martin Mlaka | ... | still photographer |
Krisztián Ollári | ... | camera operator: b camera |
Peter Pucik | ... | grip best boy |
Samuel Rybiansky | ... | video asisstant |
Pavol Wolf | ... | a camera 1st ac |
Filip Zeman | ... | 2nd unit grip bestboy / grip |
Maros Zilincan | ... | 2nd unit dop/B camera operator |
Casting Department
Hannah Brownlie | ... | adr voice casting |
María Magálova | ... | additional slovakian casting |
Jessica Mescall | ... | casting associate |
Marijn Overmars | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Strelecova Eva | ... | costume supervisor |
Zuzana Kadlcakova | ... | costumer: Harvey Keitel |
Andrea Madlenakova | ... | set costumer |
Michaela Mokrá | ... | key crowd costumer |
Paulina Mrvova | ... | wardrobe supervisor (credit only) |
Nicola Sevcikova | ... | set costumer |
Eva Strelecova | ... | 2nd unit costume supervisor |
Editorial Department
Stephen Beavis | ... | di assistant editor |
Colin Brown | ... | colorist |
Jon Bruce | ... | on-line editor |
Mark Fraser | ... | first assistant editor |
Bill Thompson | ... | assistant editor |
Scott Watkins | ... | post-production coordinator |
Location Management
Kohl Natalia | ... | supervising location manager (as Natalia Bellova) |
Music Department
John W. Chapman | ... | Score Recording Engineer |
Russell Emanuel | ... | music producer / score producer |
Jacob Johnston | ... | additional engineering |
Jaimee Jimin Park | ... | Music Preparation |
Anze Rozman | ... | musician: cello |
Dan Vallejo | ... | Technical Score Assistant (as Daniel Vallejo) |
Script and Continuity Department
Amber Saunders | ... | script editor |
Ruth Underwood | ... | Story Producer |
Transportation Department
Andrej Bambuch | ... | transportation captain |
Frantisek Dobrovodský | ... | cast driver |
Karol Fako | ... | transportation co-captain |
Branislav Tomsu | ... | picture car coordinator / transportation captain |
Additional Crew
Graeme Douglas | ... | health & safety advisor |
Eleni Florou | ... | location accountant |
Naomi Gryn | ... | historical and Jewish cultural consultant |
Katharine Hardman | ... | Intimacy Coordinator |
Arber Hoxha | ... | production accountant |
Máté Kinczel | ... | 1st assistant accountant |
Claudia Pittner Konecna | ... | production assistant (as Claudia Pittnerová) |
Marek Palarik | ... | production assistant |
Juraj Spacek | ... | production assistant |
Clea Tammes | ... | unit publicist |