War Horse (2011)
Reference View | Change View
- PG-13
- 2h 26min
- Action, Adventure
- 25 Dec 2011 (USA)
- Movie
A young farm boy enlists to serve in World War I after his beloved horse is sold to the cavalry. His hopeful journey takes him out of England and onto the front lines as the war rages on.
Director:
Writers:
Stars:
Awards:
- Nominated for 6 Oscars. Another 15 wins & 70 nominations.
- See more »
Reviews:
Photos and Videos
Cast verified as complete
Jeremy Irvine | ... |
Albert Narracott
|
|
Peter Mullan | ... |
Ted Narracott
|
|
Emily Watson | ... |
Rose Narracott
|
|
Niels Arestrup | ... |
Grandfather
|
|
David Thewlis | ... |
Lyons
|
|
Tom Hiddleston | ... |
Capt. Nicholls
|
|
Benedict Cumberbatch | ... |
Maj. Jamie Stewart
|
|
Celine Buckens | ... |
Emilie
|
|
Toby Kebbell | ... |
Geordie Soldier
|
|
Patrick Kennedy | ... |
Lt. Charlie Waverly
|
|
Leonard Carow | ... |
Michael
|
|
David Kross | ... |
Gunther
|
|
Matt Milne | ... |
Andrew Easton
|
|
Robert Emms | ... |
David Lyons
|
|
Eddie Marsan | ... |
Sgt. Fry
|
|
Nicolas Bro | ... |
Friedrich
|
|
Rainer Bock | ... |
Brandt
|
|
Hinnerk Schönemann | ... |
German Soldier in No Man's Land
|
|
Gary Lydon | ... |
Si Easton
|
|
Geoff Bell | ... |
Sgt. Sam Perkins
|
|
Liam Cunningham | ... |
Army Doctor
|
|
Sebastian Hülk | ... |
German Officer at Farm
|
|
Gerard McSorley | ... |
Market Auctioneer
|
|
Tony Pitts | ... |
Sgt. Martin
|
|
Irfan Hussein | ... |
Sgt. Maj. Singh
(as Irfan Hussain)
|
|
Pip Torrens | ... |
Maj. Tompkins
|
|
Philippe Nahon | ... |
French Auctioneer
|
|
Jean-Claude Lecas | ... |
Butcher
|
|
Justin Brett | ... |
Motorbike Rider
|
|
Seamus O'Neill | ... |
Devon Farmer #1
|
|
Pat Laffan | ... |
Devon Farmer #2
|
|
Michael Ryan | ... |
British Trench Solder #1
|
|
Peter McNeil O'Connor | ... |
British Trench Solder #2
|
|
Trystan Pütter | ... |
German Trench Soldier #1
|
|
Gunnar Cauthery | ... |
German Trench Soldier #2
|
|
Julian Wadham | ... |
Trench Captain
|
|
Anian Zollner | ... |
Senior German Officer
|
|
Michael Kranz | ... |
Junior German Officer
|
|
Hannes Wegener | ... |
German Officer
|
|
David Dencik | ... |
Base Camp Officer
|
|
Edward Bennett | ... |
Cavalry Recruiting Officer
|
|
Johnny Harris | ... |
Infantry Recruitment Officer
|
|
Philip Hill-Pearson | ... |
Wounded Soldier
|
|
Tam Dean Burn | ... |
Medic in Trench
|
|
Alain Williams | ... |
Hospital Orderly
(as Alan Williams)
|
|
Thomas Arnold | ... |
Shouting German Officer
|
|
Maximilian Brückner | ... |
German Artillery Officer
(as Maximilian Brüeckner)
|
|
Markus Tomczyk | ... |
German Artillery Soldier
|
|
Peter Benedict | ... |
German Officer on Bridge
|
|
Callum Armstrong | ... |
Bagpiper
|
|
Roy Holder | ... |
Fred Goddard
|
|
Paul Alexander | ... |
Dave Hill
|
|
Maggie Ollerenshaw | ... |
Narracott's Neighbor
|
|
Beth Ogden | ... |
David Lyons' Girlfriend
|
|
Martin Dew | ... |
Lyons' Cronie
(as Martin D. Dew)
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Lasco Atkins | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Chris Bowe | ... |
Scottish Highlander at Auction (uncredited)
|
|
Stephen Brocklehurst | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Flora Bruce | ... |
Village Mother (uncredited)
|
|
Edgar Canham | ... |
Boy on Bicycle (uncredited)
|
|
Lucy Chappell | ... |
Villager (uncredited)
|
|
Robert Clayton | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Michael Collin | ... |
Cavalry / Horseman (uncredited)
|
|
Gary Comerford | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
James Cook | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Sam Creed | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Jason Cookie Crook | ... |
German Non-Commissioned Officer (uncredited)
|
|
James Currie | ... |
Sgt Jones (uncredited)
|
|
Graham Curry | ... |
Scottish Highlander at Auction (uncredited)
|
|
Sarah-Jane De Crespigny | ... |
French Refugee (uncredited)
|
|
James Doyle | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Tim Frost | ... |
Young Soldier (uncredited)
|
|
Rich Goble | ... |
French Villager (uncredited)
|
|
Chris Martin Hill | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Charles Hulme | ... |
British Soldier (uncredited)
|
|
Michael Koltes | ... |
German Lieutenant (uncredited)
|
|
Charles Le Grove | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
David J Little | ... |
Encouraging British Soldier (uncredited)
|
|
Oliver Malam | ... |
Young Soldier (uncredited)
|
|
Jadran Malkovich | ... |
German Lieutenant (uncredited)
|
|
Alan Mandel | ... |
2nd Lt Raleigh (uncredited)
|
|
Stephen Molloy | ... |
British Trench Soldier (uncredited)
|
|
Clare Morpurgo | ... |
Lady (uncredited)
|
|
Michael Morpurgo | ... |
Auction guest (uncredited)
|
|
Andrew Paxton-Gray | ... |
German Soldier (uncredited)
|
|
Michael Pearson | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Jimmy Pethrus | ... |
British Soldier / German Soldier (uncredited)
|
|
Aleksandrs Petukhovs | ... |
German Lieutenant (uncredited)
|
|
Norman Campbell Rees | ... |
Auctioneer's Assistant (uncredited)
|
|
Marta Royles | ... |
French Market Girl (uncredited)
|
|
Ilona Saic | ... |
Nurse (uncredited)
|
|
Max Scully | ... |
Cavalry (uncredited)
|
|
Matthew W.F. Senior | ... |
Boy in Village (uncredited)
|
|
Mark Shrimpton | ... |
British Soldier (Lewis Gunner) (uncredited)
|
|
Nikky Smedley | ... |
Isabel Haley - Dartmoor Villager (uncredited)
|
|
Jayme Swiftt | ... |
Dartmoor Soldier (uncredited)
|
|
Curtis Lee Thompson | ... |
British Trench Soldier (uncredited)
|
|
Christopher Vowles | ... |
Villager (uncredited)
|
Directed by
Steven Spielberg |
Written by
Lee Hall | ... | (screenplay by) and |
Richard Curtis | ... | (screenplay by) |
Michael Morpurgo | ... | (based on the novel by) |
Nick Stafford | ... | (based on the stage play by) |
Produced by
Revel Guest | ... | executive producer |
Kathleen Kennedy | ... | producer (produced by) |
Kristie Macosko Krieger | ... | associate producer |
Frank Marshall | ... | executive producer |
Tracey Seaward | ... | co-producer |
Adam Somner | ... | co-producer |
Steven Spielberg | ... | producer (produced by) |
Music by
John Williams | ... | (music by) |
Cinematography by
Janusz Kaminski | ... | director of photography |
Editing by
Michael Kahn | ... | (edited by) |
Editorial Department
Alfred Amarkarian | ... | information technology specialist |
Martin Bernfeld | ... | assistant editor |
Sarah Broshar | ... | first assistant editor |
Gary Burritt | ... | negative cutter: Kona Cuttingf |
Scott Claxton | ... | color timer: dailies |
Patrick Crane | ... | associate editor |
Dan Crussell | ... | colorist: telecine dailies |
Simon Davis | ... | assistant editor |
Roland Eisinger | ... | digital intermediate film scanner: Efilm |
Élodie Ichter | ... | colorist assist: Efilm (as Elodie Icther) |
Simon Kenny | ... | editorial production assistant |
Yvan Lucas | ... | digital intermediate colorist |
Jeremy Luena | ... | editorial production assistant |
Devin C. Lussier | ... | assistant editor (as Devin Lussier) |
Justin Ostensen | ... | post-production coordinator |
Jim Passon | ... | color timer |
Robert E. Phillips | ... | digital intermediate producer: Efilm |
Tom Reiser | ... | second digital colorist: Efilm |
Todd Sandler | ... | trailer editor |
Rosalie A. Staley | ... | digital intermediate assistant producer: Efilm (as Rosalie Staley) |
Lisa Tutunjian | ... | digital intermediate editor: Efilm |
Catherine Williams | ... | telecine assistant: UK Deluxe |
Thora Woodward | ... | apprentice editor |
Robert Yamamoto | ... | post effects guy (as Rob Yamamoto) |
Dan Dolan | ... | film recording (uncredited) |
Justin Yates | ... | assistant editor (uncredited) |
Casting By
Jina Jay | ... | (casting by) |
Production Design by
Rick Carter |
Art Direction by
Andrew Ackland-Snow | ... | senior art director |
Molly Hughes | ||
Neil Lamont | ... | supervising art director |
Hattie Storey | ... | (as Harriet Storey) |
Gary Tomkins | ||
Alastair Bullock | ... | (uncredited) |
Kevin Jenkins | ... | (uncredited) |
Set Decoration by
Lee Sandales |
Costume Design by
Joanna Johnston |
Makeup Department
Jessica Alexander | ... | makeup trainee |
Nisha Aulum | ... | equine makeup trainee |
Michele Barber | ... | additional makeup artist |
Liz Barlow | ... | equine makeup artist: dailies |
Emily Bilverstone | ... | makeup artist |
Francesca Budd | ... | hair coordinator / makeup coordinator |
Lois Burwell | ... | makeup designer |
Hanna Canfor | ... | hair stylist trainee |
Lauren Katie Cox | ... | equine makeup trainee (as Lauren Cox) |
Pollyanna Coxon-Smith | ... | trainee makeup artist: crowd |
Julie Davies | ... | hairdresser: dailies |
Audrey Doyle | ... | makeup artist |
Polly Earnshaw | ... | key makeup artist |
Vicky Fields | ... | equine hair stylist / equine makeup artist |
Jon Henry Gordon | ... | chief hair stylist |
Jennifer Harty | ... | equine hair stylist / equine makeup artist |
Jennifer Hegarty | ... | makeup artist |
Catherine Heys | ... | crowd makeup supervisor |
Pauline Heys | ... | additional makeup artist |
Joe Hopker | ... | hair supervisor: crowd |
Jill Hornby | ... | additional makeup artist |
Josy Howard | ... | hair stylist |
Victoria Jamison | ... | equine hair stylist / equine makeup artist |
Heather Manson | ... | makeup artist (uncredited) |
Nuala McArdle | ... | additional make up |
Lois McIntosh | ... | hair stylist: daily crew |
Laura Morse | ... | Crowd hairstylist |
Nicola Mount | ... | equine hair stylist |
Sharon Nicholas | ... | additional makeup artist |
Sarah Nuth | ... | equine hair stylist / equine makeup artist |
Belinda Parish | ... | additional makeup artist (as Belinda Parrish) |
Charlotte Rogers | ... | equine hair supervisor / equine makeup supervisor |
Jutta Russell | ... | additional makeup artist |
Paula Seabright | ... | make-up artist: daily |
Rupert Simon | ... | key hair stylist |
Carla Vicenzino | ... | hair stylist |
Xanthia White | ... | crowd hair |
Eve Wignall | ... | daily hairdresser |
Natalie Abizadeh | ... | equine makeup trainee (uncredited) |
Candy Alderson | ... | assistant makeup artist (uncredited) |
Anita Anderson | ... | crowd hair stylist (uncredited) |
Philippa Selina Blake | ... | equine makeup artist (uncredited) |
Paul Boyce | ... | makeup artist (uncredited) |
Chamia Choudhury | ... | makeup artist: crowd (uncredited) |
Louise Coles | ... | crowd hairdresser (uncredited) |
Catherine Davies | ... | hair stylist (uncredited) |
Amy Elliott | ... | makeup artist (uncredited) |
Claire Folkard | ... | equine makeup artist (uncredited) |
Richard Glass | ... | contact lens consultant (uncredited) |
Lisa Halstead | ... | makeup artist (uncredited) |
Lauren Hicks | ... | equine makeup artist (uncredited) |
Suzanne Jansen | ... | makeup artist (uncredited) |
Sophia Knight | ... | crowd makeup artist (uncredited) |
Denise Kum | ... | makeup artist: dailies (uncredited) |
Anayanzi L'Eplattenier | ... | equine makeup artist (uncredited) |
Clare Le Vesconte | ... | makeup artist crowd (uncredited) |
Jane Logan | ... | daily hair stylist (uncredited) |
Gemma Low | ... | makeup artist (uncredited) |
Sarah Jane Marks | ... | makeup artist (uncredited) |
Claire Matthews | ... | makeup artist (uncredited) |
Nicola Matthews | ... | makeup artist (uncredited) |
Nicola Mount | ... | makeup artist (uncredited) |
Chloe Muton-Phillips | ... | equine makeup (uncredited) |
Fran Needham | ... | hair stylist (uncredited) |
Susan Parkinson | ... | makeup artist (uncredited) |
Lisa Pemberton | ... | makeup artist: dailies (uncredited) |
Liz Phillips | ... | makeup artist: dailies (uncredited) |
Adrian Rigby | ... | makeup artist (uncredited) |
Luca Saccuman | ... | crowd hair stylist (uncredited) |
Jessica Seen | ... | makeup trainee: dailies (uncredited) |
Sophie Slotover | ... | makeup artist: crowd (uncredited) |
Nicola Springall | ... | make up artist: daily (uncredited) |
Nadia Stacey | ... | makeup artist: crowd (uncredited) |
Malwina Suwinska | ... | equine make up artist (uncredited) |
Melissa van Tongeren | ... | hair stylist: crowd (uncredited) |
Luca Vannella | ... | hair stylist (uncredited) |
Sarah Weatherburn | ... | facial hair maker (uncredited) |
Sophia Weston | ... | daily hairdresser (uncredited) |
Production Management
Gary Bunn | ... | unit assistant: Shepperton Studios |
Geoff Dibben | ... | production supervisor: Wisley |
Mark Graziano | ... | post production executive |
Samantha Knox-Johnston | ... | production supervisor |
Nick Laws | ... | production manager (as Nicholas Laws) |
Robert Bella | ... | post production (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
William Dodds | ... | key second assistant director |
Tom Edmondson | ... | third assistant director |
Robert Grayson | ... | first assistant director: second unit |
Emma Horton | ... | key second assistant director |
Andy Madden | ... | third assistant director |
Michael Michael | ... | second second assistant director |
Tom Rye | ... | equine second assistant director |
Adam Somner | ... | first assistant director |
Amy Stares | ... | base runner |
Michael Stevenson | ... | additional second assistant director: crowd |
Richard Styles | ... | additional assistant director |
Phil Booth | ... | first assistant director: second unit (uncredited) |
David Cain | ... | first assistant director: element unit (uncredited) |
Stewart Hamilton | ... | equine assistant director: prep (uncredited) |
Aaron Hartley | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Christian Labarta | ... | third assistant director: splinter unit (uncredited) |
Sarah Mooney | ... | daily assistant director (uncredited) |
David Pinkus | ... | additional second assistant director: crowd (uncredited) |
Kim Whittaker | ... | second assistant director: splinter unit (uncredited) |
Art Department
Ben Barrington-Groves | ... | assistant set decorator |
Baz Baylis | ... | greens crew |
Louise Begbie | ... | assistant graphic designer |
Peter Bigg | ... | assistant property master |
Steve Bovington | ... | hod stagehand |
Steven Brown | ... | chargehand plasterer |
Nicholas Bull | ... | construction assistant |
Laurence Burns | ... | supervising carpenter |
Carlos Candilejo | ... | greens crew |
Jack Candy-Kemp | ... | assistant scenic artist |
Amee Carter | ... | art department assistant |
Kelvin Carter | ... | chargehand carpenter |
Stephen Challenor | ... | supervising carpenter |
Richard Cheal | ... | modelmaker / prop hand |
David Cheesman | ... | property master |
Thomas Chester | ... | props dailies |
James Collins | ... | assistant art director |
Rhys Court | ... | scenic painter |
Scott Davey | ... | greens crew |
Gary Dawson | ... | stand-by props |
Lynne Divers | ... | prop department coordinator |
Jillian Drujon | ... | drapes |
Jack Dudman | ... | junior conceptual artist |
Paul Duncan | ... | scenic painter |
Chad Evans | ... | property trainee |
Trevor Eve | ... | supervising scenic painter |
Peter Fentem | ... | property storeman |
Laurent Ferrie | ... | drapesman |
Stephen Forrest-Smith | ... | conceptual artist |
Lydia Fry | ... | junior draughtsman |
Jamie Gamblen | ... | chargehand carpenter |
Gary Goble | ... | Chargehand rigging inspector |
Bradley Godwin | ... | dressing props |
David Gray | ... | stand-by rigger |
Khi Gregory | ... | greens crew |
Richard Hall | ... | chargehand scenic painter |
Daniel Handley | ... | drapesmaster |
Dean Hawley | ... | stand-by painter |
Gary Hayes | ... | construction buyer |
Paul J. Hayes | ... | construction manager (as Paul Hayes) |
David Hodges | ... | sculptor |
Alan Hopkins | ... | chargehand plasterer |
Clive Ingleton | ... | decor and lettering artist |
Jason Ivall | ... | painter |
Jodie Jackman | ... | art department coordinator |
Philip Keller | ... | storyboard artist |
Mark Kimber | ... | chargehand dressing props |
John Kirsop | ... | hod carpenter |
Ashley Lamont | ... | stand-by art director |
Peter Lee | ... | props |
Tim Lewis | ... | armourer/leatherworker |
Chris Lewry | ... | drapesman (as Christopher Lewry) |
Chris Lunney | ... | graphic designer (as Christopher Lunney) |
Steve Macdonald | ... | stand-by prop hand (as Stephen McDonald) |
Lucinda McLean | ... | greens supervisor: FilmScapes |
Christopher James Miller | ... | trainee props (as Chris Miller) |
Joe Monks | ... | supervising scenic painter |
Garry Moore | ... | stand-by carpenter |
Martin Moran | ... | supervising plasterer |
Steven Morris | ... | dressing props |
Jonathan Norman | ... | props |
Jan Oliver | ... | greens crew |
Warren Parkinson | ... | dressing props |
Steve Patterson | ... | carpenter (uncredited) |
Amanda Pettett | ... | construction coordinator |
Julie Pitt | ... | assistant set decorator |
Mickey Pugh | ... | stand-by prop hand (as Michael Pugh) |
Kyle Reed | ... | action vehicle |
Joe Reynolds | ... | greens crew |
Mark Reynolds | ... | chargehand dressing props |
Oliver Roberts | ... | stand-by art director |
Carmen Ruiz de Huidobro | ... | assistant art director |
Jack Salkeld | ... | dressing props |
Robert Sansom | ... | charge hand carpenter |
Ignacio J. Santeugini | ... | chargehand carpenter (as Ignacio Santeugini) |
Adam Shepherdly | ... | carpenter (uncredited) |
Josh Sheppard | ... | storyboard artist |
Christian Short | ... | modelmaker / prop hand |
Alex Smith | ... | draughtsman |
Danny Smith | ... | stand-by stagehand (as Dan Smith) |
William Stickley | ... | supervising carpenter |
Hattie Storey | ... | assistant art director |
Chalotte Sveaas | ... | junior draughtsman |
Richard Swinnerton | ... | greens crew |
Ed Symon | ... | junior draughtsman (as Edward Symon) |
Paul Taggart | ... | hod plasterer |
Sophie Tarver | ... | prop maker |
Kate Venner | ... | buyer |
Gary Walker | ... | chargehand plasterer |
Jake Wells | ... | dressing props |
David Wescott | ... | daily construction manager |
Paul Wescott | ... | master scenic painter |
Michael Westcott | ... | chargehand scenic painter (as Michael Wescott) |
David White | ... | supervising construction electrician |
Jamie White | ... | carpenter |
David Whyman | ... | supervising carpenter |
Harley Wilkinson | ... | 2nd year apprentice carpenter |
Paul Williams | ... | carpenter |
Carl Wilson | ... | senior propmaker |
Rachel Ziegelmeier | ... | assistant buyer (as Rachel Cutler) |
Valentina Borfecchia | ... | storyboard assistant (uncredited) |
Joel Chang | ... | concept artist (uncredited) |
Kelvin Cook | ... | dressing props (uncredited) |
Bryn Court | ... | lead sculptor (uncredited) |
Marcus Ehren | ... | carpenter (uncredited) |
James Enright | ... | prop making supervisor: c/o propshop (uncredited) |
Justin Hayzelden | ... | dressing props (uncredited) |
Alan Hinton | ... | propmaker (uncredited) |
Anna Lavelle | ... | assistant graphic artist (uncredited) |
Sarah Marshall | ... | set decorator assistant: France (uncredited) |
Micky Mills | ... | props (uncredited) |
Ray Norris | ... | carpenter (uncredited) |
Tanya Peacock | ... | prop maker and painter (uncredited) |
Clare Porritt | ... | petty cash buyer (uncredited) |
Elicia Scales | ... | art department assistant (uncredited) |
Graham Shepherdly | ... | carpenter (uncredited) |
George Simons | ... | assistant graphic artist (uncredited) |
Matt Walker | ... | scenic artist (uncredited) |
Dicken Warner | ... | set dresser (uncredited) |
Sound Department
Marco Alicea | ... | digital audio transfer |
Jerry Austin | ... | engineering services |
Christopher Barron | ... | recordist |
Orin Beaton | ... | boom operator |
Danny Caccavo | ... | digital editorial services |
Lisa Chino | ... | assistant dialogue editor |
Brian Chumney | ... | assistant adr editor |
John Countryman | ... | video services |
Martim Crawford | ... | additional dialogue editor |
Colette D. Dahanne | ... | foley editor (as Colette Dahanne) |
Luke Dunn Gielmuda | ... | foley supervisor |
Teresa Eckton | ... | sound effects editor (as Terry Eckton) |
Sean England | ... | foley recordist |
Thomas Fennell | ... | sound trainee |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Tim Gomillion | ... | recordist: 20th Century Fox |
Howie Hammermann | ... | engineering services |
Nia Hansen | ... | apprentice editor |
E.J. Holowicki | ... | assistant sound designer |
Adam Horley | ... | adr recordist |
Richard Hymns | ... | supervising sound editor |
Tom Johnson | ... | re-recording mixer |
Noah Katz | ... | digital editorial services |
Mike Lane | ... | client services |
Michael Levine | ... | digital audio transfer |
Mitch Low | ... | sound maintenance |
Dmitri Makarov | ... | digital editorial services |
Zach Martin | ... | assistant re-recording mixer |
Kyrsten Mate | ... | sound effects editor |
Jeremy Molod | ... | assistant supervising sound editor |
Steve Morris | ... | engineering services |
Nathan Nance | ... | assistant re-recording mixer |
Shelly Napolean | ... | client services |
Cheryl Nardi | ... | dialogue/adr editor |
Andy Nelson | ... | re-recording mixer |
Tim Nielsen | ... | sound effects editor |
Jon Null | ... | adr supervisor |
Jordan O'Neill | ... | datasat sound mastering engineer |
Juan Peralta | ... | additional mixer |
Eva Porter | ... | client services |
Richard Quinn | ... | dialogue/adr editor (as Rich Quinn) |
Frank Rinella | ... | foley mixer |
Renee Russo | ... | post production sound accountant (as Renée Russo) |
Gary Rydstrom | ... | re-recording mixer / sound designer |
Daniel Scolari | ... | foley recordist |
Clint Smith | ... | recordist |
James Spencer | ... | recordist |
William Stein | ... | re-recording engineer: 20th Century Fox (as Bill Stein) |
Dennie Thorpe | ... | foley artist |
John Torrijos | ... | video services |
Jana Vance | ... | foley artist |
Stuart Wilson | ... | production sound mixer |
Doug Winningham | ... | sound effects recordist |
Clayton Wood | ... | engineering services |
Phil Benson | ... | executive in charge of production: Skywalker Sound (uncredited) |
Jason Chiodo | ... | re-recording mixer: marketing (uncredited) |
Giancarlo Dellapina | ... | production sound mixer: second unit (uncredited) |
Luke Dunn Gielmuda | ... | supervising foley editor (uncredited) |
Nia Hansen | ... | sound design apprentice (uncredited) / sound effects recordist (uncredited) |
Christian Joyce | ... | production sound mixer: splinter unit (uncredited) |
Alan MacFeely | ... | pro tools playback operator (uncredited) |
Edgar Meza | ... | engineering services (uncredited) |
Jon Null | ... | supervising dialogue/adr editor (uncredited) |
Gary Rydstrom | ... | supervising sound editor (uncredited) |
Matthew E. Taylor | ... | sound effects recordist (uncredited) |
Special Effects by
Vince Abbott | ... | special effects lead senior technician (as Vincent Abbott) |
Kirby Allen-D'Cruze | ... | trainee special effects technician (as Kirby Allen) |
Tim Ambridge | ... | special effects crew |
Robin Beavis | ... | special effects technician |
Paul Brady | ... | special effects technician |
Ben Broadbridge | ... | special effects assistant technician |
Cliff Corbould | ... | special effects storeman |
Malcolm Crash Corbould | ... | special effects test technician |
Neil Corbould | ... | special effects supervisor |
Maria Cork | ... | animatronics model designer |
Dennison Crook | ... | special effects assistant |
Keith Dawson | ... | special effects lead senior technician |
Michael Dawson | ... | second special effects supervisor (as Mike Dawson) |
John Duffy | ... | special effects |
Ronnie Durkan | ... | special effects technician |
Andy Garner | ... | sculptor |
Peter Hawkins | ... | animatronics model designer |
Simon Hewitt | ... | senior special effects technician |
David Hunter | ... | special effects lead senior technician |
Terry Jones | ... | animatronics model designer |
Anna Krawczyk | ... | special effects coordinator |
Kevin Mathews | ... | wire effects supervisor |
Chris Motjuoadi | ... | special effects assistant technician / special effects technician |
Oliver Nixon | ... | special effects trainee |
John Nolan | ... | senior sfx technician |
Declan O'Donnell | ... | special effects assistant technician |
Matthew O'Toole | ... | sculptor |
Steven Painter | ... | special effects animatronics floor supervisor (as Steve Painter) |
Adrian Parish | ... | animatronics model designer |
Lee Rider | ... | special effects workshop supervisor |
Darren Robinson | ... | special effects animatronics supervisor |
Grant Rogan | ... | special effects technician |
Stephen Roy | ... | special effects runner |
Robin Schoonraad | ... | mould designer |
Ty Senior | ... | lead senior special effects technician |
Stephen Shelley | ... | snow effects technician |
James Smith | ... | snow effects coordinator |
Bill Turpin | ... | sculptor |
Cliff Wallace | ... | animatronic workshop supervisor |
Steven Warner | ... | special effects floor supervisor |
Keith Wilson | ... | mould maker |
Sophie Allen | ... | trainee special effects technician (uncredited) |
Caimin Bourne | ... | senior technician (uncredited) |
Christopher Brennan | ... | special effects technician (uncredited) |
Julian Butterfield | ... | special effects technician (uncredited) |
Chris Clarke | ... | senior animatronics technician (uncredited) |
Justyna Dobrowolska | ... | special effects makeup (uncredited) |
Andrew Duffy | ... | special effects (uncredited) |
Manex Efrem | ... | special effects senior technician (uncredited) |
Terry Flowers | ... | special effects senior technician (uncredited) |
Stuart Frossell | ... | special effects technician (uncredited) |
Tom Goodman | ... | explosives engineer (uncredited) |
Garth Gutteridge | ... | senior technician (uncredited) |
Oliver Guy-Watkins | ... | snow effects supervisor (uncredited) |
Ben James | ... | special effects trainee (uncredited) |
David Johns | ... | snow effects technician (uncredited) |
Sarah Mathieson | ... | special effects animatronics (uncredited) |
Jessica Moore | ... | special effects technician (uncredited) |
Ian Morse | ... | special effects makeup (uncredited) |
Craig Narramore | ... | senior modeller (uncredited) |
Ken Petrie | ... | special effects technician (uncredited) |
Graham Povey | ... | senior special effects technician (uncredited) |
Dave Roddham | ... | special effects technician (uncredited) |
Bryan Stanislas | ... | special effects crew (uncredited) |
Alan Young | ... | senior technician (uncredited) |
Visual Effects by
Jan Adamczyk | ... | lead compositor: Framestore |
Ben Aickin | ... | compositor: Framestore |
Lorenzo Angeli | ... | pipeline technical director: Framestore |
David Aulds | ... | compositor: Framestore |
Mark Anthony Austin | ... | previsualization artist: The Third Floor |
Adam Azmy | ... | compositor: Framestore |
Giacomo Bargellesi | ... | compositor: Framestore |
Matthew Barnett | ... | data operator: Framestore (as Matt Barnett) |
Matt Bell | ... | creature technical director: Framestore |
Luca Bellano | ... | compositor: Framestore |
Laurent Benhamo | ... | animator: Framestore |
Carl Bianco | ... | creature technical director: Framestore |
Fernando Borges-Pacheco | ... | creature technical director: Framestore |
Michael Borhi | ... | texture artist: Framestore |
Scott Bourne | ... | paint & roto artist: Framestore |
Duncan Burbidge | ... | visual effects producer: Framestore |
Jason Burnett | ... | paint & roto artist: Framestore |
Manjoe Chan | ... | motion tracker: Framestore |
Joel Chang | ... | concept artist: Aaron Sims Company |
Chris Cooper | ... | motion tracker: Framestore |
Alex Cumming | ... | compositor: Framestore |
Amy Davis | ... | compositor: Framestore |
Mark Day | ... | systems support: Framestore |
Ciaran Devine | ... | visual effects technical director: Framestore |
Luke Drummond | ... | compositor: Framestore |
Katherine Durant | ... | compositor: Framestore |
Dave Early | ... | digital matte painter: Framestore |
Scott Eaton | ... | modeller: Framestore |
Stuart M. Ellis | ... | animator: Framestore (as Stuart Ellis) |
Michele Fabbro | ... | visual effects technical director: Framestore |
Oliver Fergusson-Taylor | ... | paint & roto artist: Framestore |
Daniel Fernández | ... | visual effects technical director: Framestore (as Daniel Fernandez) |
Jack Fisher | ... | visual effects artist |
Rob Garner | ... | compositor: Framestore |
Sarah Gatefield | ... | motion tracker: Framestore |
Pätrick Gehlen | ... | previsualization artist: The Third Floor (as Patrick Tiberius Gehlen) |
Mauro Giacomazzo | ... | rigger: Framestore |
Julien Goldsbrough | ... | lead compositor: Framestore |
Alex Gooding | ... | paint and roto artist |
Mark Gostlow | ... | compositor: Framestore |
Matthieu Goutte | ... | rigger: Framestore |
Theodor Groeneboom | ... | compositor: Framestore (as Theo Groeneboom) |
Charlie Habanananda | ... | compositor: Framestore |
Steven Hall | ... | element shoot director of photography: Framestore |
Nicholas Hampshire | ... | pipeline technical director |
T.O.M. Hand | ... | avid editor: Framestore |
Frederic Heymans | ... | compositor: Framestore |
Leo Hills | ... | pipeline technical director: Framestore |
Martin Hjalmarsson | ... | compositor: Framestore |
Victoria Hodson | ... | motion tracker: Framestore |
Jason Horley | ... | concept artist: Framestore |
Jess Hunt | ... | paint & roto artist: Framestore |
Julian Hutchens | ... | lighting technical director: Framestore |
Katie Isaksen | ... | paint & roto artist: Framestore |
Kevin Jenkins | ... | visual effects art director: Framestore |
Gareth Jones | ... | paint & roto artist: Framestore |
Helen Judd | ... | visual effects shoot producer |
Guillaume Julien | ... | modeller: Framestore |
Nick King | ... | visual effects coordinator: Framestore |
Rickie Leach | ... | compositor: Framestore (as Rick Leach) |
Aaron Lear | ... | compositor: Framestore |
Dean Lewandowski | ... | previsualization artist: The Third Floor |
Benjamin Loch | ... | lighting technical director: Framestore |
Declan McGuire | ... | pipeline technical director |
Joseph McLamb | ... | digital matte painter: Framestore |
Steven Moor | ... | lighting technical director: Framestore |
Ben Morris | ... | visual effects supervisor: Framestore |
Victoria Mowlam | ... | visual effects line producer: Framestore |
Michael Mulholland | ... | cg supervisor: Framestore |
Mark Nelson | ... | previsualization artist: The Third Floor |
Rachel Nicoll | ... | digital matte painter: Framestore |
Motoki Nishii | ... | previsualization artist: The Third Floor (as Motoki Mark Nishii) |
Mark Osborne | ... | lighting technical director: Framestore |
Adam Parker | ... | paint & roto artist: Framestore |
James Parsons | ... | data operator: Framestore |
Steve Parsons | ... | compositor: Framestore |
Tom Partridge | ... | avid editor: Framestore |
Radhika Patel | ... | motion tracker: Framestore |
Manuel Perez | ... | compositor: Framestore / paint & roto artist: Framestore |
Felix Pomeranz | ... | visual effects data wrangler: Framestore |
Howard Protheroe | ... | compositor: Framestore |
Stefan Putz | ... | look development: Framestore (as Stefan Pütz) |
Maickel Quinet | ... | paint & roto artist: Framestore |
Sirio Quintavalle | ... | compositing supervisor: Framestore |
Sagar Rathod | ... | creature technical director: Framestore |
Siân Rees | ... | paint & roto artist: Framestore |
Marc Rice | ... | lead paint & roto: Framestore |
Philip J. Robinson | ... | motion tracker: Framestore (as Phil Robinson) |
James Rose | ... | systems support: Framestore |
Juan Salazar | ... | compositor: Framestore |
Nathan Santell | ... | previsualization production manager: The Third Floor |
Aaron Sims | ... | concept artist |
Kevin Spruce | ... | animator: Framestore |
Penn Stevens | ... | creature technical director: Framestore |
Maria Stroka | ... | vfx production manager |
Alexander Swann | ... | paint & roto artist: Framestore |
Noah Taylor | ... | senior fx td / visual effects technical director: Framestore |
Ben Thomas | ... | matchmove artist: Framestore |
Michael Adam Thompson | ... | matchmove artist |
Mark Tudor-Williams | ... | motion tracker: Framestore |
Joshua Wassung | ... | previsualization supervisor: The Third Floor (as Josh Wassung) |
Glenn Wells | ... | motion tracker: Framestore |
Rachel Williams | ... | lighting technical director: Framestore |
Kate Windibank | ... | lead compositor: Framestore |
Graham Wood | ... | lead motion tracker: Framestore |
Sammy Wu | ... | paint & roto artist: Framestore |
Christian Zeh | ... | compositing supervisor: Framestore (as Chris Zeh) |
Oliver Armstrong | ... | compositor: Framestore New York (uncredited) |
Michael Baker | ... | paint and roto artist: Framestore (uncredited) |
Lizi Bedford | ... | crew manager: Framestore (uncredited) |
Jarnail Bhachu | ... | digital compositor: Framestore (uncredited) |
Zachary Bloom | ... | scanning and recording: Framestore (uncredited) |
Felipe Bohórquez | ... | render support (uncredited) |
Pete Capelluto | ... | head of pipeline (uncredited) |
Patrick Clancey | ... | digital opticals (uncredited) |
Clym Dodds | ... | Data Operator: Framestore (uncredited) |
Lucy Drewett | ... | tracking coordinator: Framestore (uncredited) |
Matt Fox | ... | head of production: Framestore (uncredited) |
Ben Guthrie | ... | witness reference: Framestore (uncredited) |
Rachel Faith Hanson | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Karsten Hecker | ... | imaging engineer (uncredited) |
Paul Ingram | ... | matchmove artist (uncredited) |
Mikael Jaeger Jensen | ... | reference photographer (uncredited) |
Christopher Django Johnston | ... | previs matchmove artist: Framestore (uncredited) |
Jaye Krebs | ... | compositor: Framestore (uncredited) |
Thomas Mathai | ... | data manager (uncredited) |
Christophe Meslin | ... | head of systems (uncredited) |
Mark Millena | ... | digital paint & roto artist: Framestore (uncredited) |
Christina Mitrotti | ... | digital roto and paint artist (uncredited) |
Sam Osborne | ... | digital compositor (uncredited) |
Guo Kun Pan | ... | render support: framestore (uncredited) |
Lee Chan Popo | ... | prep artist (uncredited) |
Diego Prilusky | ... | digital effects (uncredited) |
Adrian Raistrick | ... | visual effects (uncredited) |
Sam Salek | ... | paint & roto artist: Framestore (uncredited) |
Aatesh Shah | ... | systems engineer: Framestore (uncredited) |
Doug Spilatro | ... | visual effects artist (uncredited) |
Martin Stegmayer | ... | digital compositor (uncredited) |
Mirek Suchomel | ... | visual effects compositor (uncredited) |
David Tesch | ... | research & development software engineer (uncredited) |
Matthew Tinsley | ... | pre-vis artist (uncredited) |
Jonathan Turner | ... | paint and roto artist (uncredited) |
Stunts
Pavel Bousek | ... | stunt performer |
Michael Byrch | ... | stunt performer |
Tony Christian | ... | stunt performer |
Stuart Clark | ... | assistant stunt coordinator |
Ricardo Cruz Jr. | ... | stunt performer (as Ricardo Cruz-Ardura) |
Ricardo Cruz | ... | horse trainer (as Ricardo Cruz-Moral) |
Will Dent | ... | stunt performer: horses |
Ben Dimmock | ... | stunt performer |
Levan Doran | ... | stunt performer |
Vladimir 'Furdo' Furdik | ... | stunt performer (as Vladimir Furdick) |
Andy Godbold | ... | stunt performer |
Ángel Gómez de la Torre | ... | stunt performer |
Ángel Gómez Fernández | ... | stunt performer (as Angel Gomez) |
Paul Howell | ... | stunt performer |
Rob Inch | ... | stunt coordinator |
Roman Jankovic | ... | stunt performer |
Rob Jarman | ... | stunt performer |
Ed Judge | ... | stunt performer |
Laszlo Juhász | ... | stunt carriage driver |
Cristian Knight | ... | stunt performer (as Christian Knight) |
Ales Kosnar | ... | stunt performer |
Bryn Lawrence | ... | stunt department coordinator |
Derek Lea | ... | stunt performer |
Guy List | ... | stunt performer |
Phil Lonergan | ... | stunt performer |
Chris Manger | ... | stunt performer |
Peter Miles | ... | stunt performer |
David Newton | ... | stunt performer |
Ray Nicholas | ... | stunt performer |
Andrew L Phillips | ... | stunt actor |
Heather Phillips | ... | stunt performer |
Florian Robin | ... | stunt performer |
Tom Rodgers | ... | stunt performer (as Tom Maxwell Rodgers) |
Stanislav Satko | ... | stunt performer |
Gordon Seed | ... | stunts |
Martin Shenton | ... | stunt performer |
Mark Southworth | ... | stunt performer |
Shane Steyn | ... | stunt performer |
Alexander Temmink | ... | stunt performer: horseback |
Marek Toth | ... | stunt performer |
Stephen Walsh | ... | stunt performer |
Andy Wareham | ... | stunt performer |
Reg Wayment | ... | stunt performer |
William Willoughby | ... | stunt performer (as Will Willoughby) |
Tom Aitken | ... | stunts (uncredited) |
Gary Arthurs | ... | stunt performer (uncredited) |
Nellie Burroughes | ... | stunt double (uncredited) |
Andy Butcher | ... | stunts (uncredited) |
Chris Carey | ... | stunt performer (uncredited) |
Jonathan Cohen | ... | stunt performer (uncredited) |
Martin Csiaki | ... | stunts (uncredited) |
Ray De-Haan | ... | stunts (uncredited) |
James Embree | ... | stunt performer (uncredited) |
Pete Ford | ... | stunt performer (uncredited) |
Vladimir 'Furdo' Furdik | ... | stunt double: Captain Nichols (uncredited) |
Bobby Holland Hanton | ... | stunt performer (uncredited) |
Peter Hric | ... | stunts (uncredited) |
Milan Hrvol | ... | stunts (uncredited) |
Stewart James | ... | stunt performer (uncredited) |
Roman Jankovic | ... | stunt double: Jeremy Irvine (uncredited) |
Vincent Keane | ... | stunt performer (uncredited) |
Luke Kearney | ... | stunts (uncredited) |
Paul Kulik | ... | stunt performer (uncredited) |
Eddie McClements | ... | stunt performer (uncredited) |
Erol Mehmet | ... | stunt performer (uncredited) |
Andy Merchant | ... | stunts (uncredited) |
Peter Miles | ... | stunt double (uncredited) |
Rory Mulroe | ... | stunts (uncredited) |
Charlie Pawlett | ... | stunt performer (uncredited) |
Andy Pilgrim | ... | stunt performer (uncredited) |
Dusan Prvy | ... | stunts (uncredited) |
Marcus Shakesheff | ... | stunt performer (uncredited) |
Ryan Stuart | ... | stunt performer (uncredited) |
Roy Taylor | ... | stunt performer (uncredited) |
Arran Topham | ... | stunt performer (uncredited) |
Calvin Warrington-Heasman | ... | stunts (uncredited) |
Simon Whyman | ... | stunt performer (uncredited) |
Steen Young | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
David Appleby | ... | key grip |
David Appleby | ... | still photographer |
Simon Baker | ... | camera operator: "c" camera |
Sebastian Barraclough | ... | second assistant camera |
Bill Beenham | ... | hod electrical rigger (as William Benham) |
John Bowman | ... | video assist operator |
Harry Boxell | ... | electrician |
Dave Brennan | ... | best boy |
Chris Chapman | ... | special photographic consultant: second unit, Devon |
Gary Colkett | ... | electrician |
Edward Cooke | ... | electrician |
Andrew Cooper | ... | still photographer |
Damian Cooper | ... | lighting technician: dailies |
Malcolm Cooper | ... | second assistant camera: dailies |
Jim Crowther | ... | best boy grip (as James Crowther) |
Louis Davis | ... | camera wireman |
David Devlin | ... | gaffer |
Mitch Dubin | ... | camera operator: "a" camera |
Jason Dully | ... | second assistant camera |
Laurence Edwards | ... | head technician |
Conor Finlay | ... | electrician |
Will H Gardner | ... | video trainee (as Will Gardner) / video trainee (as William Gardner) |
Chris Gilbertson | ... | lighting console operator |
Billy Goddard | ... | grip trainee |
Peter Goddard | ... | electrician |
Dave Gray | ... | stand-by rigger (as David Gray) |
Des Hills | ... | russian arm precision driver |
James Hunt | ... | electrician |
Stuart Hurst | ... | electrician |
Mike King | ... | rigging electrician (as Michael-Daniel-King) |
Ben Knight | ... | electrician |
Eddie Knight | ... | gaffer: UK |
Jamie Knight | ... | electrician |
Joe Knight | ... | electrician |
Jim Kwiatkowski | ... | key grip |
Kevin Karl Lynch | ... | still photographer |
John Marzano | ... | camera operator: Flying Pictures |
Barry McCullagh | ... | electrician |
Stewart Monteith | ... | best boy electric (as Stuart Monteith) |
Tony Murphy | ... | electrician |
Phil Murray | ... | grip (as Philip Murray) |
Bartosz Nalazek | ... | director of photography assistant |
Ronnie Phillips | ... | rigging gaffer |
Toby Plaskitt | ... | russian arm operator |
George Powell | ... | crane technician |
Marek Radolf | ... | balloon lights operator |
George Richmond | ... | camera operator: "b" camera / steadicam operator |
Jonathan 'Chunky' Richmond | ... | first assistant camera (as Jonathan Richmond) |
Gary Romaine | ... | dolly grip |
Roy Rowland | ... | electrician |
Roger Sabarwal | ... | electrician (as Roger Sabharwal) |
Richard B. Shean | ... | video assistant (as Richard Shean) |
Frank Shields | ... | lighting system technician: locations |
Mark Spath | ... | first assistant camera: "a" camera |
Terry Stone | ... | electrician |
Tom Taylor | ... | second assistant camera |
Carsten Thoms | ... | balloon lighting supervisor |
Andy Thomson | ... | russian arm technician |
Kes Thornley | ... | crane technician |
Ian Townsend | ... | crane technician |
John Turner | ... | electrician |
Alexandra Voikou | ... | camera trainee |
Tom Wade | ... | camera trainee (as Thomas Wade) |
Glyn Williams | ... | focus puller: Flying Pictures (as J. Glyn Williams) |
Sally Wright | ... | central loader |
Viktor Zsámbék | ... | ballon operator |
Dave Armstrong | ... | grip: dailies (uncredited) |
Simon Baker | ... | camera operator & 2nd unit DP (uncredited) / director of photography: second unit (uncredited) |
Alex Bender | ... | camera trainee (uncredited) |
Pete Carrier | ... | balloon technician (uncredited) |
Shaun Cobley | ... | first assistant camera: second unit (uncredited) |
Martyn Culpan | ... | daily camera trainee: splinter unit (uncredited) |
David Devlin | ... | director of photography: second unit (uncredited) |
Hamish Doyne-Ditmas | ... | camera operator: second unit (uncredited) |
Billy Dunn | ... | lighting technician (uncredited) |
Jonathan England | ... | camera trainee: dailies (uncredited) |
Jamie Havill | ... | lighting trainee (uncredited) |
Emm Hobbs | ... | lighting console operator assistant (uncredited) |
Peter Hodgson | ... | digital video assistant: second unit (uncredited) |
Larry Hurt | ... | stabilized head technician (uncredited) |
Henry Landgrebe | ... | clapper loader: dailies (uncredited) |
David Mills | ... | camera trainee: dailies (uncredited) |
Steve O'Hallearn | ... | grip: additional photography (uncredited) |
David Pearce | ... | camera trainee: second unit (uncredited) |
Barney Piercy | ... | assistant camera (uncredited) |
David Sinfield | ... | gaffer: VFX unit (uncredited) |
Barnaby Sweet | ... | electrician: second unit (uncredited) |
Casting Department
Solomon Artistes | ... | extras casting |
Antoinette Boulat | ... | casting: France |
Simone Bär | ... | casting: Germany |
Beth Cleveley-Hutchinson | ... | extras casting |
Brendan Donnison | ... | adr voice casting |
Alex Duxbury | ... | casting assistant (as Alexandra Duxbury) |
Leslee Feldman | ... | casting executive |
Constantine Gregory | ... | adr voice casting |
Nick McGinley | ... | casting scout (as Nicholas McGinley) |
Alexandra Montag | ... | casting: Germany |
Brent Paxton | ... | casting |
Jessie Frost | ... | casting assistant (uncredited) |
Kelly Valentine Hendry | ... | casting (uncredited) |
Hervé Jakubowicz | ... | casting contact: france (uncredited) |
Katy Lake | ... | casting assistant (uncredited) |
Orla O'Connor | ... | casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Terry Archer | ... | costume assistant |
Stella Atkinson | ... | costume trainee |
Jill Avery | ... | costume assistant |
Russell Barnett | ... | set costumer |
Sue Casey | ... | costume assistant |
David Crossman | ... | costume supervisor |
Alleyne Kirby Davies | ... | costume cutter (as Alleyne Kirby-Davies) |
Peter Edmonds | ... | costume assistant |
Mohamed Elfata | ... | textile artist |
Andrew Fletcher | ... | costume assistant |
Nicola Foy | ... | costume maker |
Steve Gell | ... | key costume breakdown artist (as Steven Gell) |
Sarah Godwin | ... | textile artist: daily |
Perry Goyen | ... | wardrobe assistant |
Esther St John Gray | ... | costume assistant |
Brendan Handscombe | ... | crowd costume supervisor |
Ian Jones | ... | costume prop maker |
Vivienne Jones | ... | costume buyer |
Andrew Joslin | ... | costume maker |
Gary Lane | ... | webbing master |
Melissa Layton | ... | costume assistant (as Mlissa Layton Skorepa) |
Catrin Long | ... | costume maker |
Emma Lowe | ... | costume trainee (as Emma Lloyd) |
Ashwin Makan | ... | costume assistant |
Calandra Meredith | ... | key set costumer |
Neil Murphy | ... | military wardrobe master |
Liv Murton | ... | textile artist |
Yvonne Otzen | ... | costume assistant |
Harriet Parry | ... | costume production assistant (as Harriet Lyons) |
Sarah Pasricha | ... | textile artist |
James Pavlou | ... | set costumer |
Gemma Rasmussen | ... | costume maker |
Charlie Salmon | ... | costume trainee |
Jessica Scott-Reed | ... | textile artist |
Adrian Simmons | ... | costume assistant |
Rupert Steggle | ... | costume assistant |
William Steggle | ... | wardrobe master |
Henrietta Sylvester | ... | costume trainee |
Ian Tatton | ... | daily breakdown artist |
Henrietta Thomas | ... | textile artist |
Christopher Todd | ... | costume assistant |
Amanda Trewin | ... | wardrobe mistress |
Jeremy Turner | ... | assistant costume designer |
Nat Van Halle | ... | costume assistant (as Nathalie Van Halle) |
Holly Waddington | ... | assistant costume designer |
Justine Warhurst | ... | costume assistant |
Marion Weise | ... | wardrobe supervisor |
Charles David Whiting | ... | costume assistant |
Sheena Wichary | ... | costume coordinator |
Dan Blacklock | ... | costume assistant (uncredited) |
Sophie Bugeaud Labrune | ... | costume fitter (uncredited) |
Anthony Drewett | ... | costume fitter (uncredited) |
Kevin Giles | ... | costume prop modeller (uncredited) |
Jamie Harvey | ... | wardrobe assistant (uncredited) |
Kate Suzanne Hunter | ... | costume breakdown (uncredited) |
Maggie Partington-Smith | ... | costume maker (uncredited) |
Sara Sensoy | ... | costume effects assistant (uncredited) |
Joan Staley | ... | costume maker (uncredited) |
Location Management
Peter Bardsley | ... | assistant location manager |
Carn Burton | ... | unit location manager |
Mally Chung | ... | unit location manager |
Steve Cole | ... | security and location assistant |
Matt Craufurd | ... | location assistant (as Matthew Crauford) |
Rachael Dudley | ... | location assistant |
Colin Giles | ... | location security |
Synnove Godeseth | ... | location coordinator (as Synnöve Godeseth) |
Steve Harvey | ... | unit location manager (as Steven Harvey) |
Charlie Hayes | ... | assistant location manager |
Edward Henderson | ... | location runner |
Matt Jones | ... | unit location manager (as Matthew Jones) |
Martin Joy | ... | key location manager |
Steve Keane | ... | security and location assistant |
Tim Maw | ... | unit location manager |
Jason Mendelli | ... | location manager |
Kathryn Owen | ... | location assistant (as Kate Owen) |
Rebecca Pearson | ... | location scout: dailies |
Ben Piltz | ... | assistant location manager |
Lee Robertson | ... | unit location manager |
Jon Roper | ... | location assistant |
David J Smith | ... | location marshall / location marshall: dailies / locations marshall |
Mark Somner | ... | supervising location manager |
Tom Ackerley | ... | location runner (uncredited) |
Emily Goble | ... | location runner (uncredited) |
Peter Gray | ... | location scout (uncredited) |
Alana Hallett | ... | location assistant (uncredited) |
Jon Hills | ... | location security/support (uncredited) |
Ben Thomas Holley | ... | location assistant (uncredited) |
Alexandra Jordan | ... | locations (uncredited) |
Lottie Mason | ... | location assistant (uncredited) |
Thomas Pook | ... | location assistant (uncredited) |
Bryony Preen | ... | location runner (uncredited) |
Emma Rose | ... | location runner (uncredited) |
Lucas Saunal | ... | location assistant (uncredited) |
Michael Stapleton | ... | location security (uncredited) |
David Wieder | ... | location marshall: dailies (uncredited) |
Josh Yudkin | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Eun-Mee Ahn | ... | musician: violin |
Ramiro Belgardt | ... | music editor |
Rob Brophy | ... | musician: viola |
Tom Brown | ... | music preparation |
Judy Chilnick | ... | musician: percussion |
Kevin Connolly | ... | musician: violin |
Tony Cooke | ... | musician: cello |
Sandy De Crescent | ... | music contractor (as Sandy DeCrescent) |
Bruce Dukov | ... | musician: violin |
Terry Edwards | ... | choral conductor: "The Scarlet And The Blue" |
Steve Erdody | ... | musician: cello |
Nina Evtuhov | ... | musician: violin |
Tori Fillat | ... | music coordinator |
Matt Franko | ... | music preparation |
Matthew Funes | ... | musician: viola |
Daniel Gold | ... | music preparation |
Joanna Goldsmith-Eteson | ... | musician: vocalist |
Jennifer Hawks | ... | music executive |
Jim Hoffman | ... | music preparation |
Chris Hogenson | ... | music coordinator (as Christopher Hogenson) |
Edward Karam | ... | orchestrator (as Eddie Karam) |
Philip Keen | ... | musician: trombone |
Chris Kollgaard | ... | musician: bass |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello |
Greg Loskorn | ... | scoring engineer |
Darrin McCann | ... | musician: viola |
Ken McGrath | ... | musician: percussion |
Tim Morrison | ... | musician: trumpet solos |
Shawn Murphy | ... | music scoring mixer |
Mike Nowak | ... | musician: viola |
Alyssa Park | ... | musician: violin |
Ben Parry | ... | choir director |
Jessica Pearlman | ... | musician: oboe |
Joshua Ranz | ... | musician: clarinet |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone |
Peter Rotter | ... | music contractor |
Marni Sanders | ... | copyist |
Naomi Sato | ... | music preparation |
Julie Sessing | ... | music clearance |
Jeanne E. Skrocki | ... | musician: violin |
David Stal | ... | music preparation |
Tereza Stanislav | ... | musician: violin |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute solos |
Jerry Williams | ... | musician: percussion |
Joe Zimmerman | ... | music copyist |
Gloria Cheng | ... | piano (uncredited) |
Mark Graham | ... | head of music preparation (uncredited) |
Dylan S. Hart | ... | musician: french horn (uncredited) |
Victor Pesavento | ... | music preparation (uncredited) |
Steve Schaeffer | ... | musician: percussion (uncredited) |
Steven L. Smith | ... | music preparation (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Roger Wilkie | ... | musician: violin (uncredited) |
John Williams | ... | conductor (uncredited) |
Robert Wolff | ... | scoring editor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Nicoletta Mani | ... | assistant script supervisor |
Anna Worley | ... | script supervisor |
Transportation Department
Sam Arnopp | ... | driver |
Mike Beaven | ... | assistant transportation captain |
Martin Birmingham | ... | transportation captain |
Michael Brinkley | ... | action vehicle coordinator |
Shaun Brundle | ... | driver: racing quad |
Darren Burgess | ... | driver |
Dean Burtenshaw | ... | production driver |
John Coleman | ... | unit driver |
Hendrik De Jonker | ... | driver: grip truck |
John Doran | ... | driver to joanna johnston |
Chris Dudley | ... | unit driver |
Ian Giles | ... | transportation: horse |
Franca Jade | ... | 4x4 transportation coordinator |
Zak Johnson | ... | driver |
Karl Jones | ... | tracking vehicle driver: Taurus |
Graham Kelly | ... | action vehicle supervisor |
Clive King | ... | unit driver |
Peter Mercer | ... | unit driver |
Danny Mitchell | ... | swing driver |
Colin Morris | ... | personal driver: Steven Spielberg / unit driver |
Enyo Mortty | ... | unit driver |
Holly Newell | ... | transportation coordinator (as Holly Gray) |
Sean O'Connor | ... | unit driver |
Terry Pritchard | ... | unit driver |
Kyle 'Buster' Reed | ... | lead driver (as Kyle Reed) |
Steve Rogers | ... | unit driver |
Jim Stephens | ... | unit driver |
Calab Strange | ... | 4x4 driver |
Pete Tabecki | ... | unit driver (as Peter Tabecki) |
John Vaughan | ... | transportation: horse |
Scott Walker | ... | driver: costume |
Terry Woodcock | ... | driver |
Alexander Aben | ... | driver: grip truck (uncredited) |
Darren Beaven | ... | driver (uncredited) |
Malcolm Cooper | ... | camera car driver (uncredited) |
Alan Emanuel | ... | unit driver (uncredited) |
Gordon Farmer | ... | driver: unit minibus (uncredited) |
Rob MacKnight | ... | driver: unit minibus (uncredited) |
Chris Morse | ... | Facilites driver (uncredited) |
Piotr Walczak | ... | transport facilities manager (uncredited) |
Bill Walker | ... | driver: cast (uncredited) |
Additional Crew
Betty Ainslie | ... | cost accountant |
Simon Atherton | ... | master armorer |
Amit Awasthi | ... | Regional Distribution Head: North |
Alison Bage | ... | construction nurse |
Daisy Baldry | ... | production assistant |
Alexandra Bannister | ... | equine artistic advisor |
Stephanie Barker | ... | construction nurse |
Celia Barnett | ... | specialist researcher |
Richard Bassett | ... | security |
Samantha Becker | ... | assistant: Mr. Spielberg |
Anthony Bloom | ... | goose trainer |
Adam T. Bradley | ... | assistant: Steve Molen |
Diana Branch | ... | assistant unit nurse |
Sara Briggs | ... | security |
Cathy Britton | ... | set pa additional: dailies |
Francesca Budd | ... | makeup and hair coordinator |
Craig Bullen | ... | horse trainer |
Zelie Bullen | ... | horse trainer |
James 'Fingers' Buxton | ... | horse site manager (as James Buxton) |
Victoria Cadiou | ... | production coordinator: Devon (as Victoria Hawden) |
Barbara Carr | ... | AHA representative |
Karolina Cerna | ... | assistant accountant |
Jillian K. Clark | ... | animal handler (as Jill Clark) |
Celine Coulson | ... | production assistant |
Katie Cox | ... | Nurse (as Katie Boughen) |
Tom Cox | ... | stunt rider |
Salman Cruz | ... | horse trainer |
Emma Davie | ... | unit publicist |
Charlotte Dent | ... | horse department |
Sam Dent | ... | horse groom |
Maria DeVane | ... | post-production accountant |
Martin Dew | ... | stand-in (as Martin D. Dew) |
Dionbowes | ... | security consultant |
Lex Donovan | ... | horse department coordinator |
Sarah Jane Drummey | ... | personal assistant: Ms. Kennedy |
Helen Christine Dwyer | ... | accommodation coordinator (as Helen Dwyer) |
Marianne Elliott | ... | original stage play director |
Lucia Foster Found | ... | aerial operations coordinator: Flying Pictures (as Lucia Foster-Found) |
Jo Fox | ... | production assistant (as Joanne Fox) |
Sandra Frieze | ... | dialect coach |
Samantha Gardner | ... | assistant accountant |
Micheal Gentry | ... | facilities assistant |
Fiona Gilbert | ... | caterer: Red Chutney |
Robert Grayson | ... | equine supervisor |
Clair Hanson | ... | assistant accountant |
Aaron Harvey | ... | assistant armourer |
Alan Hausmann | ... | armory workshop supervisor |
Oliver Hazell | ... | production assistant |
Elizabeth Hurley | ... | cost accountant |
Mick Hurrell | ... | health & safety advisor |
Matthew Jenkins | ... | assistant production coordinator |
Carrie Johnson | ... | unit nurse |
Kelly Johnson-Beaven | ... | assistant accountant (as Kelly Johnson) |
Catherine Jones | ... | armoury trainee |
Chris Judd | ... | production assistant |
Caroline Kaempfer | ... | production assistant |
David Kenyon | ... | military advisor (as Dr. David Kenyon) |
Rachel King | ... | construction nurse |
Michael Koltes | ... | utility stand-in |
Nick Komornicki | ... | supervising armorer (as Micholas Komornicki) |
Elinor Krupski | ... | crafts service assistant |
Bill Lawrence | ... | horse trainer |
Cameron Lawther | ... | key production assistant |
Tim Lewis | ... | armorer/leather maker / armoury technician |
Ryan Locke | ... | head of security (uncredited) |
James Lockwood | ... | horse department coordinator (as Jim Lockwood) |
Matt Longley | ... | trakway advisor |
Bobby Lovgren | ... | horse master |
Hayley Lyon | ... | assistant accountant |
Christie Mattull | ... | insurance services |
Josey McNamara | ... | floor runner |
Brian Mear | ... | medic: cast/crew |
Alex Molden | ... | production assistant: Mr. Spielberg |
Zoe Morgan Chiswick | ... | assistant to niels arestrup |
Tom Morris | ... | original stage play director |
Michael Mungroo | ... | accounts assistant |
Damien S. Navarro | ... | creative director (as Damien Navarro) |
Emily Nietzel | ... | set production assistant: reshoots |
Clive Noakes | ... | laboratory contact: dailies |
Christopher Norman | ... | key assistant accountant |
Stephen North | ... | engineer/safety coordinator: Flying Pictures (as Steve North) |
Petra Novotná | ... | horse wrangler |
Elizabeth Nye | ... | assistant: Mr. Spielberg |
James Ogden | ... | security |
Steve Old | ... | horse department coordinator |
Hernan Ortiz | ... | horse trainer |
Malcolm Pearce | ... | health & safety officer |
Kate Penlington | ... | clearances and negative check: Raging Goose |
Maggie Phelan | ... | financial controller |
Nigel Pilkington | ... | adr loop group |
Bryony Preen | ... | runner |
Frankie Pryse-Jones | ... | production assistant |
Mahesh Ramanathan | ... | management: reliance entertainment |
Norman Campbell Rees | ... | stand in: Benedict Cumberbatch (as Norman Rees) |
Hallam Rice-Edwards | ... | assistant: Ms. Seaward |
James Richardson | ... | production accountant |
Sophie Richardson | ... | accounts assistant (as Sophie Olivier) |
Andrew Robertshaw | ... | military advisor |
Mark Rowan | ... | health & safety advisor |
Dhairya Roy | ... | south asia distribution: Reliance Entertainment |
Lex Ruddiman | ... | horse department coordinator |
Tom Rye | ... | equine supervisor |
Briggs Sara | ... | security |
David Sillery | ... | armorer |
David J Smith | ... | Floor Runner: dailies / base runner uk: dailies |
Nick Snookes | ... | on-set veterinarian |
Thomas Sobel | ... | production assistant: Mr. Spielberg |
Brian Steele | ... | standby rigger |
Andy Stephens | ... | aerial operations manager: Flying Pictures |
Roy Stratford | ... | armoury engineer |
John Swartz | ... | production associate: Ms. Kennedy |
Katharine Tidy | ... | home economist |
Tom Treasure | ... | production assistant |
Jim Turner | ... | financial executive |
Haydn Webb | ... | horse department coordinator |
Dominic Weisz | ... | armory modeller |
James Weston | ... | armoury engineer |
Caroline Wilson | ... | armory coordinator |
Rob Wise | ... | production assistant (as Robert Wise) |
Marc Wolff | ... | chief pilot: Flying Pictures |
Merik Woodmansee | ... | production assistant |
Brook Worley | ... | assistant: Mr Molen |
Jannika Öberg | ... | production secretary |
David Abramsky | ... | production assistant (uncredited) |
Paul Atkinson | ... | physiotherapist (uncredited) |
Joe Biggs | ... | paramedic: cast/crew (uncredited) |
Tori Bravery | ... | miscellaneous crew (uncredited) |
Andy Butcher | ... | horses supplier (uncredited) |
Nick Chetham | ... | floor runner (uncredited) |
Anita Cording | ... | additional medic (uncredited) |
Daniel Cox | ... | additional floor runner (uncredited) |
Paul Crimmings | ... | close protection officer (uncredited) |
Steve Cummings | ... | armorer (uncredited) |
Mark Davies | ... | head of security (uncredited) |
Paul Desira | ... | Location Marshall Dailies (uncredited) |
D.R. Farquharson | ... | project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited) |
Alex Gavigan | ... | set production assistant (uncredited) |
Jake Gregory | ... | farrier (uncredited) |
Franki Hackett | ... | horse dept (uncredited) |
Rebecca Hall | ... | assistant continuity: dailies (uncredited) |
Steve Hart | ... | horse liason manager (uncredited) |
Richard Jephcote | ... | production assistant (uncredited) |
Dan Johnson | ... | armorer (uncredited) |
Dylan Jones | ... | horse rider (uncredited) / horse supplier (uncredited) |
Klemens Koehring | ... | adr voice (uncredited) |
Ian Mitchell | ... | stand-in (uncredited) |
Steven R. Molen | ... | production executive (uncredited) |
Christian John Murray | ... | locations specialist (uncredited) |
Daniel Naprous | ... | horse master: UK (uncredited) |
John Nixon | ... | senior armoury technician (uncredited) |
Nick Page | ... | set production assistant: prep (uncredited) |
Paul Pattison | ... | stand-in for mr hiddleston (uncredited) |
Mark Payne | ... | horse team (uncredited) |
Natasha Phelan | ... | floor runner (uncredited) |
Tom Pilbeam | ... | production assistant (uncredited) |
Olly Rowland | ... | horse groom (uncredited) / horse rider (uncredited) |
Wil Röttgen | ... | voice artist (uncredited) |
Jeszen Shih | ... | crew manager (uncredited) |
Thomas Sobel | ... | behind-the-scenes documentarian (uncredited) |
Roy Squires | ... | water wet down (uncredited) |
John William Turner | ... | floor runner: dailies (uncredited) |
Michal Whitty | ... | production assistant (uncredited) |
Richard Wild | ... | weather consultant (uncredited) |
Tim Wildgoose | ... | armoury modelmaker (uncredited) |
Thanks
Russell Allen | ... | special thanks |
Peter Jackson | ... | thanks |
Samantha Perahia | ... | the producers wish to thank: UK Film Council |
Production Companies
- Dreamworks Pictures (presents)
- Touchstone Pictures
- Reliance Entertainment (presents)
- Amblin Entertainment
- The Kennedy/Marshall Company
Distributors
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2011) (United States) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2011) (Canada) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2011) (United Kingdom) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2011) (Singapore) (theatrical)
- B&H Film Distribution (2012) (Ukraine) (theatrical)
- Feelgood Entertainment (2012) (Greece) (theatrical)
- Forum Cinemas (2012) (Lithuania) (theatrical)
- Forum Hungary (2012) (Hungary) (theatrical)
- Walt Disney Company Nordic (2012) (Norway) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures Argentina (2012) (Argentina) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (Belgium) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (Finland) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (France) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (Germany) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (Italy) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (Netherlands) (theatrical)
- Walt Disney Studios Motion Pictures (2012) (Sweden) (theatrical)
- Walt Disney Studios Sony Pictures Releasing (WDSSPR) (2012) (Russia) (theatrical)
- Walt Disney Studios (2012) (Japan) (theatrical)
- Film1 (2012) (Netherlands) (tv) (limited)
- The Walt Disney Company (2012) (Spain)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Argentina) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Argentina) (Blu-ray) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Germany) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Germany) (Blu-ray) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Finland) (Blu-ray) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (France) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (France) (Blu-ray) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (United Kingdom) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (United Kingdom) (Blu-ray) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Netherlands) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (Netherlands) (Blu-ray) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (United States) (DVD)
- Walt Disney Studios Home Entertainment (2012) (United States) (Blu-ray) (DVD)
- Zon Lusomundo Audiovisuais (2012) (Portugal)
- Net5 (2014) (Netherlands) (tv)
- PVR Pictures (2016) (India) (theatrical)
- BBC Two (2016) (United Kingdom) (tv)
- Nelonen (2016) (Finland) (tv)
- France 5 (2021) (France) (tv)
Special Effects
- The Third Floor (previsualization)
- Framestore (visual effects)
- Creative Dataworks (opticals)
- FBFX (Helmets/Equipment)
Other Companies
- ARRI Lighting Rental (lighting equipment)
- ARRI Media (camera and grip equipment)
- Aaron Sims Creative (concept art)
- Benchmark Sound Services (trailer post-production sound services)
- Bonded Services (storage and logistics)
- Brandon Thatchers Film Services (set decorating services)
- Casting Collective (extras casting)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera equipment and systems)
- Dolby Laboratories (sound mix)
- Dynamic International Freight Services (shipping)
- Filmotechnic USA (equipment support, Russian Arm, Flight Head V camera car mount)
- Filmscapes Ltd. (greens supervision)
- Flying Pictures (aerial crew)
- Goldcrest Post Production London (adr recording facility)
- Hollywood Studio Symphony (music performed by)
- IMS Film & Media Insurance (insurance)
- Intelligent Media (international monitoring agency)
- JoAnn Kane Music Service (music preparation)
- Kodak (motion picture film)
- Kona Cutting (negative cutting)
- Light by Numbers (grip and lighting equipment)
- Mark Gent Services (location construction services)
- Motion Picture Merchandise (MPM) (crew gift)
- National Theatre of Great Britain (original stage play producer)
- Pivotal Post (editing equipment: Avid HD)
- Propshop (prop makers) (unknown)
- Raging Goose London (clearances and negative check)
- Red Chutney (catering)
- Retrac Equestrian Developments (special equine surface)
- Sabron Payroll Services (payroll: orchestra)
- Scarlet Letters (main and end titles)
- Siam Costumes International (costumer)
- Sky Media Travel (travel agent)
- Skywalker Sound (Post Production Sound Services by)
- Sony Classical (soundtrack)
- Stables-on-Site (temporary stables)
- The Drape Shop (upholstery)
- The Movie Lot (security)
- Translux International (facilities)
- Translux (facilities and trucks)
- Twentieth Century-Fox Studios, Hollywood (sound re-recording facility)
- Twickenham Film Studios (sound stages)
Storyline
Plot Summary |
On the outbreak of the First World War, Albert's beloved horse 'Joey' is sold to the Cavalry by his Father. After being sent to France, in a bid to survive, Joey has an unexpected journey across war torn Europe. Albert enlists in the British Army, and is wounded during the Battle of the Somme. Whilst recovering in Hospital, he learns of a Horse, found in no mans land. |
Plot Keywords | |
Taglines | Separated by war. Tested by battle. Bound by friendship. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $66,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $14,527,972, 21 Feb 2012 |
Cumulative Worldwide Gross | $177,584,879, 03 May 2012 |
Did You Know?
Trivia | Director Steven Spielberg stated that the only digital effects used in the movie were three shots that lasted three seconds, and it was done to ensure the safety of the horse involved. Spielberg was quoted as saying, "That's the thing I'm most proud of. Everything you see on screen really happened." See more » |
Goofs | Captain Nicholls is shown completely clean-shaven in 1914. In reality, British Army officers were not permitted to shave their upper lips until 1916. See more » |
Movie Connections | Featured in Episode dated 26 October 2011 (2011). See more » |
Soundtracks | The Scarlet and the Blue See more » |
Quotes |
Albert Narracott:
We'll be alright Joey. We're the lucky ones, you and me. Lucky since the day I met you. See more » |