Directed by
Michael Katleman |
Writing Credits
Leslie Bohem | ... | (creator) |
Cast (in credits order)
Emily Bergl | ... | Lisa Clarke - Adult | |
Eric Close | ... | John | |
Heather Donahue | ... | Mary Crawford - Adult | |
Dakota Fanning | ... | Allie Keys | |
Matt Frewer | ... | Dr. Chet Wakeman | |
Ryan Hurst | ... | Tom Clarke - Adult | |
Michael Jeter | ... | Bill Jeffries | |
Adam Kaufman | ... | Charlie Keys - Adult | |
James McDaniel | ... | General Beers | |
Brian Markinson | ... | Ray Morrison | |
Roger Cross | ... | Captain Walker (as Roger R. Cross) | |
Gwynyth Walsh | ... | Doctor / Abductee | |
Nathaniel DeVeaux | ... | Dale Watson | |
Camille Sullivan | ... | Nina Toth - Adult | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Justin Chatwin | ... | Clauson | |
Sam Easton | ... | Doofus | |
Roger Haskett | ... | Man in Crowd | |
Linda Ko | ... | Cynthia | |
Suzette Meyers | ... | TV Reporter | |
Shawn Reis | ... | National Guard Soldier | |
Wendy Russell | ... | Woman in Crowd | |
Mark Shera | ... | Bruce from Nebraska, Radio Caller |
Produced by
Joe M. Aguilar | ... | co-executive producer |
Steve Beers | ... | co-executive producer |
Leslie Bohem | ... | executive producer |
Darryl Frank | ... | executive producer |
Julie Herlocker | ... | co-producer |
Richard Heus | ... | producer |
James Lima | ... | co-producer |
Steven Spielberg | ... | executive producer |
Music by
Laura Karpman |
Cinematography by
Jonathan Freeman |
Editing by
Toni Morgan |
Casting By
Allison Jones |
Production Design by
Chris Gorak |
Art Direction by
Michael Norman Wong | ... | (as Michael N. Wong) |
Set Decoration by
Cynthia T. Lewis |
Costume Design by
Susan De Laval |
Makeup Department
Rebeccah Delchambre | ... | special makeup effects artist |
Paul Edwards | ... | key hair stylist |
Rachel Griffin | ... | special makeup effects artist |
Dana Hamel | ... | makeup department head |
Lise Kuhr | ... | makeup artist |
Cindy L. Larsen | ... | assistant hair stylist (as Cindy Larsen) |
Toby Lindala | ... | key prosthetics makeup: effects (2002) |
Vladimir Lushnikov | ... | special makeup effects sculptor |
Richard Marmion | ... | special makeup effects artist |
Patricia Murray | ... | special makeup effects artist |
Bill Terezakis | ... | special makeup builds |
Juliana Vit | ... | first assistant makeup artist |
Production Management
Erin Smith | ... | unit production manager |
Agatha Warren | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Warren Hanna | ... | first assistant director |
Mick MacKay | ... | first assistant director |
Dan Mansfield | ... | second third assistant director |
Ian Samoil | ... | third assistant director |
Art Department
Chris Claridge | ... | construction coordinator |
Jason Claridge | ... | paint foreman |
Bruno Coupe | ... | lead dresser |
Dave Dyer | ... | construction foreman |
Cher Edmonds | ... | on-set props assistant |
Jason Eskeland | ... | on-set props |
Les Ford | ... | prop graphics |
Amrit Laura Gunhouse | ... | set designer |
Kenneth Wayne Hanis | ... | property master (as Ken Hanis) |
Jim Hayes | ... | construction foreman |
Leah Hong | ... | graphic designer |
Sherri Hunter | ... | assistant set decorator |
Herminio Kam | ... | paint coordinator |
Spencer Louttit | ... | assistant property master |
Philip Lunt | ... | head greens keeper |
Vladimir Lushnikov | ... | sculptor |
Jaydene Maryk | ... | art department assistant |
Wendy McAllister | ... | storyboard artist |
Laura Morrison | ... | set decoration buyer |
Mark Stainthorpe | ... | construction foreman |
Chris Stewart | ... | set designer |
Ross Wahl | ... | on set dresser |
Sound Department
Todd Anisman | ... | audio playback |
Benjamin Beardwood | ... | dialogue editor (as Ben Beardwood) |
David B. Cohn | ... | supervising sound editor |
Linda Cook | ... | loop group coordinator |
Ryan Darden | ... | assistant sound editor |
Jesse Dodd | ... | adr recordist (as Jesse K-D. Dodd) |
Erin Donavan | ... | loop group coordinator |
Lars Ekstrom | ... | sound mixer |
Chris Elam | ... | re-recording mixer |
Andrew Ellerd | ... | sound effects editor |
Charlie Essers | ... | sound recordist |
Erich Gann | ... | re-recording sound utility |
Mike Gardner | ... | boom operator (as Mike Gardener) |
Chris Haire | ... | re-recording mixer |
David Horner | ... | adr mixer |
Eileen Horta | ... | supervising sound editor |
Jason Lezama | ... | dialogue editor |
Darryl Markham | ... | sound utility |
Darryl Marko | ... | sound assistant |
Benjamin Martin | ... | sound editor |
Stuart Martin | ... | sound effects editor |
Richard L. Morrison | ... | re-recording mixer |
Ralph Osborn | ... | dialogue editor (as Ralph Osborne III) |
Jill Ritter | ... | adr recordist |
Tom Scurry | ... | dialogue editor |
Dean St. John | ... | adr mixer |
Art Young | ... | sound mixer: behind the scenes |
Special Effects by
Dennis Briest | ... | special effects assistant |
Chris Flemington | ... | special effects technician |
Steve Fox | ... | special effects set supervisor |
Dennis Golonzo | ... | special effects fabricator |
Derek Heselton | ... | special effects best boy |
Wayne Szybunka | ... | special effects coordinator |
Shaun Noelte | ... | sculptor: prosthetics (uncredited) |
Visual Effects by
Kathy Bauer | ... | digital artist |
Deron Fields | ... | visual effects coordinator |
Erik Gamache | ... | digital artist |
Tim Guyer | ... | digital artist |
Katherine Ipjian | ... | digital artist |
James Lima | ... | visual effects supervisor |
John Lima | ... | visual effects producer |
David Mclean | ... | digital artist |
Michael Melchiorre | ... | digital compositor |
Enrique Munoz | ... | digital artist |
Peter Nye | ... | digital artist |
Eric Reinhard | ... | digital artist |
James Rorick | ... | visual effects coordinator |
Josh Saeta | ... | digital artist |
Salar Saleh | ... | digital artist |
Chris Simmons | ... | digital artist |
Daniel James Weber | ... | visual effects artist: DreamWorks |
Doug F. Wolf | ... | digital artist |
Stunts
Mike Crestejo | ... | stunt coordinator |
Garvin Cross | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Fred Boyd | ... | gaffer |
Drew David | ... | grip |
Richard Eagan | ... | focus puller (as Richard Egan) |
Colin Gray | ... | rigging gaffer |
Lou Gruzelier | ... | camera operator |
Robin Hall | ... | lamp operator |
Daryl Hartwell | ... | daily dolly grip |
Steve Holland | ... | generator operator |
Key grip Kevin Kennedy | ... | key grip (as Kevin Kennedy) |
Cary Lalonde | ... | second assistant camera |
Ian R.C. Levine | ... | camera trainee (as Ian Levine) |
Paul Logan | ... | grip |
Royce Mattice | ... | best boy grip (as Royce Mattile) |
Ed McMahon | ... | dolly grip |
Ryan McMaster | ... | camera operator / camera operator: "b" camera / director of photography: second unit |
Chuck Reid | ... | best boy electric |
Jayson Rupert | ... | lead man (as Jay Rupert) |
Ian Seabrook | ... | focus puller: "a" camera |
Jamie Smith | ... | grip |
Gary Stockford | ... | grip |
James Warner | ... | rigging best boy electric |
Mark Weinhaupl | ... | second assistant camera |
John Westerlaken | ... | key grip |
Darin Wong | ... | dolly grip |
Casting Department
Heike Brandstatter | ... | casting: Canada |
Coreen Mayrs | ... | casting: Canada |
Jill L. Uyeda | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Christine Coutts | ... | assistant costume designer |
Jean-Luc Grenier | ... | lead dresser |
Marie Jeanne Melanson | ... | seamstress |
Zoya Niechoda | ... | assistant costume designer |
Bonnie Sutherland | ... | on-set costume supervisor |
Ross Wahl | ... | on-set dresser |
Editorial Department
David Abramson | ... | assistant editor |
Philip Azenzer | ... | final colorist |
Nancy Bettcher Hurley | ... | assistant editor (as Nancy Hurley) |
Richard Cordes | ... | dailies: colorist |
Pete Cross | ... | on-line assistant editor |
Robert Dudonis | ... | colorist: dailies |
Kim Ettinger | ... | assistant editor |
Brent Fechner | ... | on-line assistant editor |
Richard Glazerman | ... | assistant editor |
Eric Goldfarb | ... | assistant editor |
Ian Harbilas | ... | assistant editor |
Michael Hutchison | ... | on-line editor |
Henry Langstraat | ... | post-production coordinator |
Melissa McLean | ... | on-line assistant editor |
Garth O'Donnell | ... | on-line editor |
Mark Sherman | ... | on-line editor |
Location Management
Teresa Gough | ... | assistant location manager |
Brant Handel | ... | location scout |
Robert Murdoch | ... | location manager (as Rob Murdock) |
Sydney St. Louis | ... | location scout |
Suzanne Cross | ... | trainee assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Tom Boyd | ... | oboe soloist |
Anastasia Brown | ... | music supervisor |
Shannon Halwes | ... | music editor |
T.J. Lindgren | ... | recordist pro tools |
David Low | ... | orchestra contractor |
Peter Maleitzke | ... | orchestrator |
Linda Martinez | ... | orchestrator |
Ray Odell | ... | assistant music editor |
Cassandra Richburg | ... | musician: viola (as Lynne Richburg) |
Greg Townley | ... | scoring mixer |
James Thatcher | ... | musician: french horn (uncredited) |
Transportation Department
Dean Capstick | ... | transportation captain |
Fred Davies | ... | picture car mechanic |
Mark Gould | ... | transportation coordinator |
Rod May | ... | transportation captain |
Fred Moroz | ... | transportation captain |
Geoff Williams | ... | picture car coordinator |
Lori Merchant-O'Dwyer | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Pam Bailey | ... | chef |
Ron Blecker | ... | military advisor |
Genevieve Bridges | ... | office production assistant |
Sheri Buckham | ... | accounting clerk |
Kathryn Drew | ... | production accountant |
Katy Fox | ... | production assistant |
Michelle Hamilton | ... | assistant production accountant |
Dave Harvey | ... | assistant production accountant |
Marvin Hayes | ... | post production assistant |
Andrea Karthas | ... | post production assistant |
David Kipper | ... | medical advisor (as Dr. David Kipper) |
Brenda Lee Kyle | ... | first assistant |
Carol Marks-George | ... | unit publicist |
Ann McDonough | ... | assistant production accountant |
Susan Murray | ... | production coordinator |
Maureen Nevin | ... | accounting clerk |
Allen Marshall Palmer | ... | production manager |
Walter Peters | ... | studio production assistant |
Darren Shmyr | ... | craft service |
Shawn Stevens | ... | crafts services/catering |
John Underkoffler | ... | science and technology advisor |
Shayne A. Wilson | ... | executive assistant to producers |
Candy Carstensen | ... | paymaster: e.p. (uncredited) |
Rob Fournier | ... | armourer (uncredited) |
Thanks
Ann Daly | ... | special thanks |
Doug Isaac | ... | special thanks |
Ed Leonard | ... | special thanks |
Skottie Miller | ... | special thanks |
Stephen E. Ross | ... | special thanks |