Directed by
Rob Minkoff |
Writing Credits (WGA)
E.B. White | ... | (characters from the book "Stuart Little") |
Douglas Wick | ... | (story) and |
Bruce Joel Rubin | ... | (story) |
Bruce Joel Rubin | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Jason Clark | ... | executive producer |
Lucy Fisher | ... | producer (produced by) |
Jeff Franklin | ... | executive producer |
Gail Lyon | ... | executive producer |
Rob Minkoff | ... | executive producer |
Michelle Murdocca | ... | associate producer |
Rachel Shane | ... | associate producer |
Steve Waterman | ... | executive producer |
Douglas Wick | ... | producer (produced by) |
Music by
Alan Silvestri | ... | (music composed and conducted by) |
Cinematography by
Steven Poster | ... | director of photography |
Editing by
Priscilla Nedd-Friendly | ... | (edited by) |
Casting By
Francine Maisler |
Production Design by
Bill Brzeski |
Art Direction by
Shepherd Frankel |
Set Decoration by
Lisa K. Sessions |
Costume Design by
Mona May |
Makeup Department
Matiki Anoff | ... | makeup artist: New York |
Tammy Ashmore | ... | key makeup artist |
Robert Chiu | ... | hair stylist: New York |
Bonita DeHaven | ... | supervising makeup artist |
Marjorie Durand | ... | makeup artist: New York |
Donna Marie Fischetto | ... | hair stylist: New York |
Robert Hallowell II | ... | supervising hair stylist (as Robert Hallowell) |
Rob Hinderstein | ... | special makeup effects artist |
James Post | ... | hair stylist: New York (as James T.B. Post) |
Lee Romaire | ... | sculptor: Jim Henson Creature Shop |
Karen Weinberg | ... | makeup artist: New York |
Production Management
Dustin Bernard | ... | unit production manager |
Charles Miller | ... | unit production manager: New York |
Allan Wertheim | ... | unit production manager: second unit |
Second Unit Director or Assistant Director
Stephen C. Brandt | ... | second assistant director: New York |
Louis D'Esposito | ... | first assistant director |
Steven Hirsch | ... | assistant director: second unit |
Dan Katzman | ... | first assistant director: additional photography |
Deanna Leslie | ... | assistant director: New York |
Kristina M. Peterson | ... | second second assistant director (as Kristina Peterson) |
Lisa M. Rowe | ... | assistant director: New York |
Marty Eli Schwartz | ... | first assistant director: second unit |
Matthew Sirianni | ... | additional assistant director |
Mark Vargo | ... | second unit director |
Michael Viglietta | ... | second assistant director |
Eric Yellin | ... | second assistant director: New York |
Jay Redd | ... | second unit director (uncredited) |
Richard Silva | ... | second second assistant director: second unit (uncredited) |
Art Department
David H. Allen | ... | property master: New York (as David Allen) |
Jim Bandsuh | ... | illustrator |
Meredith Barchat | ... | scenic foreman: New York |
Daniel W. Blaha | ... | propmaker |
Mariko Braswell | ... | assistant art director |
Paul Camarro | ... | set dresser |
Ronald Cox | ... | gangboss |
Doug Crawford | ... | carpenter |
Vincent D'Aquino | ... | greensman |
Guido DeCurtis | ... | lead man: New York |
Peter DeCurtis | ... | set dresser |
Ruth Deleon | ... | on-set greens: second unit |
Heather Dunbar | ... | art coordinator: New York |
Christopher Elledge | ... | set dresser |
Perry E. Ellis | ... | on-set dresser: second unit |
Matt Emery | ... | prop maker |
Christine Frankeberger | ... | on-set greensperson: New York |
Rina Gardener | ... | painter |
Egan Gauntt | ... | art department coordinator |
Don Alfred Geyra | ... | stand-by painter: New York (as Don Geyra) |
Jack Hsu | ... | storyboard artist |
Tom Jung | ... | storyboard artist |
Michael Kall | ... | carpenter |
James V. Kent | ... | set decorator: New York |
George Charles Kiapos | ... | carpenter |
Dave Kilby | ... | plaster foreman |
Jim Krase | ... | propmaker gangboss |
Robert Scott Kyker | ... | property master (as Robert Kyker) |
Justin J. LaPresle | ... | gang boss |
Aric Lasher | ... | set designer |
Kim Lincoln | ... | graphic designer |
Byron K. Lovelace | ... | property master |
Alicia Maccarone | ... | set designer |
Todd MacNicholl | ... | key construction grip: New York |
Jeff Markwith | ... | set designer |
Adolfo Martínez Pérez | ... | storyboard artist |
Barbra Matis | ... | assistant art director: New York |
Jeffrey McMahon | ... | construction foreman |
Tony R. Medina | ... | prop maker gang boss |
Jonathan Mikita | ... | paint foreman |
Morgan Miller | ... | set dresser: New York |
Tony Miller | ... | set plasterer |
Larry Morgan | ... | propmaker foreman |
Roderick Nunnally | ... | paint supervisor |
Steven O'Bannon | ... | labor foreman |
Deborah Prate Panuccio | ... | set dresser: second unit (as Deborah P. Panuccio) |
Tyler Patton | ... | on-set dresser |
Ron D. Peake | ... | welder |
Lisa Penaranda | ... | set decorating buyer |
Eric Ramsey | ... | storyboard artist |
Fergal Reilly | ... | storyboard artist |
Peter Roderick | ... | carpenter |
Raymond M. Samitz | ... | construction coordinator |
John H. Samson | ... | construction coordinator |
Stephen Sobisky | ... | interactive design |
Alexx Thompson | ... | decorator/painter (as Alex Thompson) |
Tommy Tomlinson | ... | property master |
Spyros Tsiounis | ... | storyboard artist |
Gary Tuers | ... | assistant property master |
Bryan Turk | ... | carpenter |
Danny L. Turk | ... | carpenter |
Scott B. Valdes | ... | stand-by painter |
Freddy Waff | ... | lead man |
Dianne Wager | ... | set designer |
Clint Wallace | ... | computer previsualization |
Ian Zdatny | ... | scenic chargeman: New York |
'Cowboy' James Hollan | ... | propmaker (uncredited) |
Bart C. Hubenthal | ... | set dresser (uncredited) |
Sean D. Jackson | ... | greensman (uncredited) |
Kris Nagle | ... | welder foreman (uncredited) |
Teresa Raschilla | ... | painter (uncredited) |
Hank Tucker | ... | storyboard artist (uncredited) |
Brian Wade | ... | designer: Stuart Little (uncredited) |
Todd Wilderman | ... | design/visual development (uncredited) |
Sound Department
John Bauman | ... | utility sound |
Bill W. Benton | ... | re-recording mixer |
Tracy Bolt | ... | sound recordist |
John Chalfant | ... | sound effects editor |
Donald Flick | ... | sound designer |
Avram D. Gold | ... | supervising adr & dialogue editor |
Vincent Guisetti | ... | foley artist |
Jeffrey J. Haboush | ... | re-recording mixer |
Drake Jenevein | ... | assistant sound editor |
Pamela Kahn | ... | foley artist |
Mark Kenna | ... | sound consultant: Dolby (foreign language versions) |
Shawn Ian Kerkhoff | ... | assistant sound editor |
Kathleen King | ... | sound |
Thorsten Laewe | ... | sound recording engineer |
Sean Landeros | ... | sound recordist |
Cliff Latimer | ... | sound editor |
Howard London | ... | adr mixer |
James J. Mase | ... | boom operator |
Jon Mete | ... | sound editor |
Kyle Rochlin | ... | foley mixer |
Mike Schmidt | ... | sound utility: New York |
Mary Ruth Smith | ... | dialogue editor |
Mike Stewart | ... | adr mixer |
Jesse Watts | ... | utility sound |
David A. Whittaker | ... | supervising sound editor |
Charles M. Wilborn | ... | production sound mixer |
David Wyman | ... | sound mixer: reshoots |
Rick Mitchell | ... | foley editor (uncredited) |
Andy Potvin | ... | stereo sound consultant: Dolby Stereo (uncredited) |
Special Effects by
David Alan Barclay | ... | animatronic supervisor |
David Barrington-Holt | ... | creative supervisor (as David Barrington Holt) |
Rick Bongiovanni | ... | special effects technician: mechanical falcon |
Eric Coon | ... | on-set model maker |
Mike Delaney | ... | special effects assistant |
Cindy M. Ichikawa | ... | special effects office coordinator (as Cindy Ichikawa) |
Jeff Jingle | ... | animatronic creature design |
David Kleinstein | ... | special effects |
Robbie Knott | ... | special effects supervisor (as Robert L. Knott) |
Tom Knott | ... | special effects foreman |
Kevin Lange | ... | special effects technician |
Robin A. Linn | ... | animation production director |
Tristan Maduro | ... | lead mechanical fabricator |
Gary Martinez | ... | mechanical designer |
John K. Stirber | ... | special effects coordinator |
Joseph Michael Tenga | ... | miniatures art director: New York |
Brian Van Dorn | ... | mold department: Jim Henson's Creature Shop |
Ralis Kahn | ... | special effects (uncredited) |
Jeff Pyle | ... | special effects crew (uncredited) |
Visual Effects by
Gary Abrahamian | ... | previs artist |
Dustin Adair | ... | production services technician |
Amit Agrawal | ... | software supervisor |
Erik Akutagawa | ... | scan/record manager |
Tom Allen | ... | compositing artist |
Ana Maria Alvarado | ... | character animator |
Etienne Andlau | ... | rotoscope artist (as Etienne Terblanche) |
Cynthia Aragon | ... | rotoscope and paint lead (as Cynthia E. Aragon) |
Eric Armstrong | ... | animation supervisor: SPI |
Ronald Arredondo | ... | lighting artist (as Ron Arredondo) |
Chris Arreola | ... | lead scanning technician |
Kenneth Au | ... | digital compositor |
Leslie Baker | ... | senior technical director |
Steve Baker | ... | animator |
Kyle Balda | ... | character animator |
Nick Bali | ... | systems research engineer |
Bill Houston Ball | ... | technical animator |
Robert Bardy | ... | CG animator: Cat faces |
James Battersby | ... | previs lead |
Jason Bayever | ... | technical director: Sony Pictures Imageworks |
Yakov Baytler | ... | senior technical director |
Maureen Beatty | ... | visual effects assistant coordinator |
Charles Bell | ... | match move artist |
Les Bernstien | ... | visual effects |
John Berri | ... | visual effects editor |
John Bevelheimer | ... | conceptual artist |
Scott Beverly | ... | mechanical crew chief |
Theodore Bialek | ... | compositing artist (as Theo Bialek) |
Steven Blakey | ... | digital lighting and compositing artist |
David Bleich | ... | digital matte artist |
J.J. Blumenkranz | ... | character setup |
Marzette Bonar | ... | conceptual artist |
Christian Boudman | ... | digital compositor |
Virginia Bowman | ... | look development lead |
Michael Brazelton | ... | digital artist |
Rob Bredow | ... | CG supervisor: SPI |
Peter Brooke | ... | visual supervisor |
Suzy Brown | ... | rotoscope/paint artist |
Max Bruce | ... | digital artist |
Armin Bruderlin | ... | feather software R&D: SPI / systems developer |
Dave Burgess | ... | character animator (as David Burgess) |
Darrin Butts | ... | character animator |
Sean Callan | ... | technical assistant |
Beau Cameron | ... | character modeler |
Aaron Campbell | ... | character setup |
Aimee Campbell | ... | lead matchmover: SPI / senior digital artist: SPI |
Grady Campbell | ... | lighting & compositing |
Deborah Carlson | ... | technical director: SPI |
Anthony Ceccomancini | ... | systems research engineer |
Clara Chan | ... | compositing artist |
Jerome Chen | ... | visual effects supervisor |
Andrew Cho | ... | production services technician |
Jeffrey Cilley | ... | senior film scanning and laser film recording technician |
Patrick Cohen | ... | compositing artist |
Daniel Aristoteles Collins | ... | systems/operations: Rhythm & Hues |
Katherine C. Concepcion | ... | visual effects coordinator |
Michael Condro | ... | matchmover |
Danielle Conroy | ... | digital production manager |
Nicolle Cornute | ... | paint artist / roto artist |
Doug Creel | ... | lighting and compositing: SPI |
Christian Cunningham | ... | technical director |
Henry Darnell | ... | digital artist / lead character modeler |
Richard Davenport | ... | match move artist |
Alan Davidson | ... | senior technical director: CG pipeline lead |
Matt Davis | ... | spydercam rigger technician |
Mark DeSousa | ... | cloth artist |
Jerome Desvignes | ... | senior visual effects supervisor: SPI |
Thomas R. Dickens | ... | lead character modeler: SPI |
Jeff Dillinger | ... | cloth and feather technical director |
Danny Dimian | ... | compositing artist |
Bruce Dobrin | ... | systems research engineer |
Ryan Donoghue | ... | visual effects |
Roxanne Dorman | ... | assistant visual effects editor |
Brian Dowrick | ... | digital artist |
Tim Drnec | ... | aerial effects coordinator |
Stirling Duguid | ... | compositing artist |
Michael Eaves | ... | digital color timer |
Jody Echegaray | ... | visual effects digital producer: SPI |
Michael Edland | ... | compositing artist |
Curtis Edwards | ... | rotoscope/paint artist |
Angela M. Eliasz | ... | compositing artist |
David Emery | ... | character modeler |
Brandon England | ... | film recording / scanning technician |
Rob Engle | ... | CG supervisor: SPI |
Jelena Erceg | ... | animation setup |
Nathan Eriksen | ... | production services technician |
Ralph Fernan | ... | character animator |
Mark Fletcher | ... | visual effects coordinator: Sony Imageworks |
Ruben Flores | ... | production services technician (as Ruben A. Flores) |
James Flux | ... | lighting technical director: SPI |
Anna Foerster | ... | visual effects director of photography |
Michael Ford | ... | lead technical animator |
Dan Foster | ... | visual effects producer |
Martin Foster | ... | lighting technical director |
Adam Francis | ... | motion control technician |
Janet Freedland | ... | digital artist |
Thor Freudenthal | ... | conceptual artist |
Haskell Friedman | ... | visual effects color & lighting artist |
Layne Friedman | ... | CG supervisor: SPI |
Quentin Frost | ... | digital artist: SPI |
Jenny Fulle | ... | visual effects executive producer |
Shannon Blake Gans | ... | visual effects executive producer: Hunter/Gratzner Industries Inc. |
Bertha Garcia | ... | compositor |
Joshua Geisler-Amhowitz | ... | digital matte painter: SPI |
Adam Gelbart | ... | set modeling supervisor |
Deborah Giarratana | ... | visual effects executive |
Andrew Goldstein | ... | rotoscope/paint artist |
Nathalie Gonthier | ... | digital artist: SPI |
Matthew Gratzner | ... | miniature effects supervisor: Hunter/Gratzner Industries, Inc. / miniature supervisor |
Jason Greenblum | ... | lead compositor: Rhythm & Hues |
James Guilford | ... | character animator / match mover |
Harry Gundersen | ... | digital lighting and compositing artist |
Kee-Suk 'Ken' Hahn | ... | technical director |
Anthony Harris | ... | digital color timer |
Jordan B. Harris | ... | digital animator (as Jordan Harris) |
Alex Head | ... | on-set match mover |
Chris Hebert | ... | visual resources |
Michael Hemschoot | ... | cloth dynamics |
Mark Herman | ... | visual effects editor |
Nicole Herr | ... | digital character animator: SPI / senior digital artist: SPI |
Jep Hill | ... | compositing artist |
Heather Hill-Dinkins | ... | visual effects coordinator: Rhythm & Hues (as Heather Elisa Hill) |
George Ho | ... | visual effects: technical director |
Phil Holland | ... | scanning & recording operator |
Thomas Hollier | ... | cg supervisor |
Cameron Hood | ... | character animator |
Carl Hooper | ... | compositing artist |
Ralph Horan | ... | miniatures production supervisor / production supervisor: Vanishing Point Entertainment |
Erica Hornung | ... | senior matchmover: SPI |
Ivo Horvat | ... | lead matte painter: SPI |
Rob House | ... | cloth dynamics |
Kevin Hudson | ... | digital modeling supervisor |
John Hughes | ... | studio head: Rhythm & Hues |
Jennifer Hunt | ... | technical assistant |
Chris Hurtt | ... | character animator |
Rod Ibanez | ... | technical director: cloth and feathers |
Adrian Iler | ... | lighting lead |
Annika Iltis | ... | plate coordinator (as Annika Iltes) |
Yukiko Ishiwata | ... | compositor |
Leigh-Alexandra Jacob | ... | lead painter |
Benjamin Jacobe | ... | senior systems engineer |
Sully Jacome-Wilkes | ... | texture artist |
Arthur Jeppe | ... | lighting sequence supervisor: Rhythm & Hues |
Paul Jessel | ... | lead digital character animator: SPI |
Kristin Johnson | ... | high speed compositor |
Larry Jolly | ... | miniature supervisor |
Manson Jones | ... | software engineer |
Chris Juen | ... | senior digital production manager: SPI |
Yair Kantor | ... | character animator |
Joanie Karnowski | ... | matchmover |
Michael Karp | ... | matchmove artist |
Dan Kaufman | ... | CG lead |
David Keslick | ... | film recording technician |
Marvin Kim | ... | senior modeler |
Gokhan Kisacikoglu | ... | technical director |
Kevin Kitchel | ... | production services technician |
Apryl Knobbe | ... | texture painter |
MacDuff Knox | ... | senior technical director |
Susan Kornfeld | ... | digital texture painter |
Stephen Kowalski | ... | systems research engineer |
Gene Kozicki | ... | digital production manager |
Paul Kulikowski | ... | rotoscope/paint artist |
Melissa Kurtz | ... | animation producer |
John Lafauce | ... | lighting & compositing artist |
Harry Lam | ... | compositing supervisor |
Lea Lambert | ... | digital artist |
Kevin Lange | ... | plate coordinator |
Aaron M. Lawn | ... | production services technician |
David C. Lawson | ... | senior technical director: SPI |
Mike Leben | ... | motion control operator |
Hae-Jeon Lee | ... | compositing artist |
James Do Young Lee | ... | rotoscope/paint artist (as James Doyoung Lee) |
Sonserae Leese | ... | texture map painter |
David Lensch | ... | film recording technician |
Didier Levy | ... | match move artist |
Mickey Levy | ... | visual effects coordinator |
Matt Linder | ... | compositor |
Robin A. Linn | ... | director of animation production |
Tim Llewellyn | ... | technical director |
Cottalango Loorthu | ... | software engineer |
Scott Lukowski | ... | model maker |
Stephen Lunn | ... | technical director |
Mary Lynn Machado | ... | lighter |
Ian MacLeod | ... | digital artist |
Les Major | ... | character animator |
Kimberly Mann | ... | character animator |
Arnon Manor | ... | senior technical director |
Karl Maples | ... | lighting artist |
Craig R. Maras | ... | character animator (as Craig Maras) |
Jeffrey Martin | ... | digital effects artist / technical director |
John Clark Matthews | ... | character animator |
Jason McDade | ... | character animator |
Kenn McDonald | ... | lead digital character animator: SPI |
John McGee | ... | digital artist |
Paul McGhee | ... | digital color timer: SPI |
Noel McGinn | ... | digital character animator: SPI |
M. Scott McKee | ... | technical director |
Garrick McLaughlin | ... | production services technician |
John McLaughlin | ... | character setup |
Jim 'Big Dog' McLean | ... | compositing artist (as Jim McLean) |
Ian McLeod | ... | character modeler |
Courtney McNaught | ... | plate coordinator |
Jon Meier | ... | visual effects: Rhythm & Hues |
Gustav Melich | ... | technical director |
Alberto Menache | ... | character setup |
Daniel Miller | ... | compositing artist |
David Miya | ... | senior systems engineer |
Sarah Moore | ... | lighting & compositing: SPI |
Zeke Morales | ... | visual effects editor: Rhythm & Hues |
Gaelle Morand | ... | visual effects lighter |
Amanda Morrison | ... | color & lighting/compositing |
Erik Muenker | ... | digital production manager |
Mark Mullins | ... | match move artist |
Michelle Murdocca | ... | senior visual effects producer |
Mike L. Murphy | ... | character animation (as Mike Murphy) |
Maks Naporowski | ... | technical animator |
John Nicolard | ... | digital intermediate supervisor |
Rachel Nicoll | ... | previs artist |
Tamara Nobles | ... | digital producer |
Phil Notaro | ... | art director: miniatures |
Samuel Nunez | ... | matchmove supervisor (as Samuel L. Nunez) |
Christopher Oakley | ... | animator (as Chris Oakley) |
Pia Odell-Foster | ... | visual effects coordinator (as Pia Turchyn) |
Shannon Leigh Olds | ... | visual effects editor |
David Orecklin | ... | visual effects coordinator |
Carolyn Oros | ... | technical animator |
Andrea Lackey Pace | ... | production services technician |
David Palmer | ... | matte painter |
Andrea Paolino | ... | match move artist |
John Paszkiewicz | ... | digital lighter |
Michael Paxton | ... | visual effects coordinator |
Bob Peitzman | ... | compositing artist |
Mario Peixoto | ... | compositing artist |
Katherine Percy | ... | animator |
Loree Perrett | ... | rotoscope and paint lead (as Lorée Perrett) |
Eric Peterson | ... | on-set match mover |
Van Phan | ... | character animator |
Rachel Phillips | ... | digital production manager |
Sean Phillips | ... | cg supervisor |
Todd Pilger | ... | character animator |
Danielle Plantec | ... | visual effects |
Peter Plevritis | ... | compositing artist |
Michael Polvani | ... | character animator (as Mike Polvani) |
Shallamar Poole | ... | scanning technician |
Daniel Post | ... | rotoscope/paint artist |
Alan Precourt | ... | technical director |
Travis Price | ... | texture painter |
Derrick Quarles | ... | lead film recordist: SPI |
John H. Radulovic | ... | miniatures production manager: Vanishing Point |
Glenn Ramos | ... | animation supervisor / lead animator |
Dean Rasmussen | ... | digital artist |
Mathieu Raynault | ... | matte artist |
Jay Redd | ... | digital effects supervisor |
John P. Refling | ... | software engineer (as John Refling) |
Jason Reisig | ... | digital character animator: SPI |
Steve Rembuskos | ... | match mover |
Rick Rische | ... | digital matte artist: SPI |
Mike Roby | ... | lighting artist |
Steve Rosenbluth | ... | motion control systems designer |
Rebecca Ruether | ... | animator |
Allen Ruilova | ... | cloth artist |
Cherie Rye | ... | cloth artist |
Rosendo Salazar | ... | digital compositor: SPI |
Troy Saliba | ... | character animator |
Ryan Samuels | ... | visual effects production assistant |
David Sanger | ... | producer: New Deal Studios |
Henry Sato Jr. | ... | character animator |
David Schaub | ... | lead animator |
Michael Scheffe | ... | conceptual artist |
Brian Schindler | ... | character animator |
Jason Schleifer | ... | character animator |
Paula Schneider | ... | model maker |
Laura Scholl | ... | compositing artist: SPI |
Sean Schur | ... | cg supervisor |
Andrew Schwartz | ... | digital compositor: Rhythm & Hues |
Lopsie Schwartz | ... | lighting artist / lighting technical director |
Louie Schwartzberg | ... | additional cinematography: Getty Film Library (as Louis Schwartzberg) |
Sande Scoredos | ... | training and artist development |
Michael Sehgal | ... | training & artist development |
Todd Semmes | ... | aerial effects coordinator |
Naz Shams | ... | digital artist: cloth & feathers, SPI (as Nazgol Shams) |
Jill Shane | ... | digital production manager |
Jeff Shank | ... | digital effects: SPI |
Kerry Shea | ... | digital production manager |
Kevan Shorey | ... | matchmove artist: SPI |
Craig Shumard | ... | motion control technician |
Bambi Sickafoose | ... | assistant visual effects editor |
Joshua Silberman | ... | production services technician |
Craig A. Simms | ... | compositing supervisor |
Lulu J. Simon | ... | match mover (as Lulu Simon) |
Aaron Singer | ... | matchmove technical director |
Christopher Sjoholm | ... | digital effects supervisor (as Chris Sjoholm) |
Aaron Smith | ... | lead compositing artist / lead lighting artist |
Ben Britten Smith | ... | Spydercam moto control |
David Earl Smith | ... | digital character animator: SPI |
Jeff W. Smith | ... | match move lead |
Keith W. Smith | ... | character animator |
Scott Sohan | ... | visual effects editor |
Andrea Solis | ... | software engineer |
Sean Springer | ... | character animator |
Boyd Steer | ... | negative lineup |
Jeff Stern | ... | digital lighting and compositing artist |
Chad Stewart | ... | lead digital character animator: SPI |
Dee Storm | ... | assistant visual effects editor |
Baudouin Struye | ... | compositing artist |
Greg Stuhl | ... | models & matchmove: SPI |
Lee F. Sullivan | ... | technical director |
Evan S. Tallas | ... | technical assistant |
Marla Tanigawa | ... | systems operator: Rhythm & Hues (as Marla Valentine) |
David Tanner | ... | technical director |
Hector Dante Tantoco | ... | digital artist (as Hector Tantoco) |
Bill Tessier | ... | character animator |
Joseph Thomas | ... | match move artist |
Brian Thompson | ... | technical animator |
Melissa Thompson | ... | character animator |
Vladimir Todorov | ... | concept artist |
Alessandro Tomassetti | ... | technical director |
Messrob Torikian | ... | match move artist |
Peter G. Travers | ... | CG supervisor: SPI |
Laurence Treweek | ... | compositing artist |
Christine Troianello | ... | rotoscope/paint artist |
Michael Trujillo | ... | senior video engineer |
Tina Tseng | ... | visual effects accountant |
Alex Tysowsky | ... | character animator |
Pepe Valencia | ... | lead co-character animator: SPI |
David B. Vallone | ... | character animator |
Jim Van der Keyl | ... | character animator (as James Van Der Keyl) |
Alberto Velez | ... | engineering manager |
Attila Veress | ... | digital scanning & film recording |
Carlos A. Vidal | ... | senior technical director: SPI |
Roger Vizard | ... | character animator |
Rich Volp | ... | Spydercam moto control |
Brian Wade | ... | "Stuart Little" designer |
Chris Waegner | ... | character setup |
Chris Wahl | ... | character animator |
Don Waller | ... | digital animator |
Andy Wang | ... | senior technical director: SPI |
Gina Warr | ... | color & lighting: SPI |
James Waterhouse | ... | model maker |
Dennis Webb | ... | I/O supervisor |
Bram Weinkselbaum | ... | plate coordinator |
Barry Weiss | ... | senior staff: SPI |
Brian R. Wells | ... | animator (as Brian Wells) |
Jeff Wells | ... | digital artist: Rhythm & Hues |
Bill Westenhofer | ... | visual effects supervisor: Rhythm & Hues |
Len White | ... | visual effects |
Earl Wiggins | ... | aerial effects supervisor |
Kelly Wilcox | ... | character animator |
Todd Wilderman | ... | lead digital character animator: SPI |
Darryl Wilson | ... | grip: visual effects unit |
Michael Wilson | ... | software engineer |
Deborah Wiltman | ... | digital compositor |
Jeremie Winslow | ... | visual effects production assistant: SPI |
Robert Winter | ... | senior technical director |
Eric Withee | ... | visual effects production coordinator: Sony Pictures Imageworks |
Billy Woody | ... | visual effects artist |
David Worman | ... | match move artist |
Julius Yang | ... | lighting artist |
Chris Yee | ... | CGI artist: feather combing lead |
Michael Yetter | ... | visual effects coordinator |
Doug Yoshida | ... | cloth lead |
David A. Zaboski | ... | character animator (as David Zaboski) |
Dustin Zachary | ... | character modeler |
Julie Zackary | ... | visual effects production coordinator |
Enrico Altmann | ... | apprentice model maker (uncredited) |
Jeffrey Castel De Oro | ... | digital compositor (uncredited) |
Brandon Craig | ... | render supervisor (uncredited) |
Cory Rocco Florimonte | ... | animator (uncredited) |
Paul Maurice | ... | lidar supervisor: Lidar Services (uncredited) |
Justin K Miller | ... | production services technician (uncredited) |
Jim Moorhead | ... | digital animator: Rhythm & Hues (uncredited) |
Viviana Palacios | ... | digital artist: Rhythm & Hues (uncredited) |
Scott Penningroth | ... | lighter: Rhythm and Hues (uncredited) |
Federico Rivia | ... | digital effects artist (uncredited) |
Joe Stevano | ... | system administrator: Sony Pictures Imageworks (uncredited) |
Johnny Turco | ... | visual effects (uncredited) |
Alex Warner | ... | on-set editing and compositing (uncredited) |
Stunts
Ray Abbott | ... | stunts |
Danny Aiello III | ... | stunt coordinator |
Chris Barnes | ... | stunts |
Myra 'Dakota' Bown | ... | stunt performer |
Jay Carrado | ... | utility stunts (as Jay Lee Carrado) |
John Cenatiempo | ... | stunts |
Chris Colombo | ... | stunts |
George B. Colucci Jr. | ... | stunts (as George B. Colucci) |
Diane DeNoble | ... | stunt performer |
Stracy Diaz | ... | utility stunts |
Brian Donahue | ... | stunts |
Peter Epstein | ... | stunts |
Stephanie Finochio | ... | stunts |
Lisa France | ... | stunts |
Tim Gallin | ... | stunts |
Cort Hessler | ... | stunts |
Donald John Hewitt | ... | stunt double: Hugh Laurie |
Barbara Anne Klein | ... | stunt performer |
Cindy Lamb | ... | assistant stunt coordinator / stunt driver |
Scott Leva | ... | stunts |
Dina L. Margolin | ... | stunts |
Boone Narr | ... | stunt coordinator: animals |
Steve Nuke | ... | stunt driver |
Pamela Rittelmeyer | ... | stunts |
Marty Eli Schwartz | ... | stunt performer |
David Shumbris | ... | stunts |
Rose Sias | ... | utility stunts |
Derrick Simmons | ... | stunts |
Manny Siverio | ... | stunt performer |
Frank Slaten | ... | stunts: Pedestrian |
Brian Smyj | ... | utility stunts |
Shawnna Thibodeau | ... | stunt double: Geena Davis |
Darlene Ava Williams | ... | utility stunts |
Jimmy P. Wong | ... | stunts |
Peter Bucossi | ... | stunts (uncredited) |
Joanne Lamstein | ... | stunts (uncredited) |
Bill Willens | ... | precision driver (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Bill Almeida | ... | gaffer: New York |
William Ambrose | ... | grip |
Ismael Araujo Jr. | ... | grip |
Rocky Babcock | ... | libra head operator |
Wayne Baker | ... | vistavision tech: second unit |
Chris Bangma | ... | technician: libra remote head |
Chris Bennett | ... | lighting programmer |
Kyle Boorman | ... | balloon light technician |
Robin Bursey | ... | film loader |
J.A. Byerly | ... | rigging electrician |
Jeff Chassler | ... | lighting technician |
Peter Chrimes | ... | key grip |
Vidal Cohen | ... | best boy |
William Coleman | ... | camera operator: second unit |
Ralph G. Crowley | ... | best boy electric (as Ralph Crowley) |
Eric M. Davis | ... | lighting technician |
Damian Doucette | ... | aerial rigger |
Edwin Effrein | ... | assistant camera: New York |
Richard Eliano | ... | camera operator |
Kris Enos | ... | first assistant camera: second unit (as Kristian Enos) |
Tracy Estes | ... | electric rigging crew |
Michael Fastoso | ... | grip |
Bryan Fletchall | ... | technocrane operator |
Michael-Ryan Fletchall | ... | crane operator |
Daryl Furr | ... | electrician: New York |
Cory Geryak | ... | chief lighting technician: second unit |
Shaun Gilbert | ... | assistant chief lighting technician: second unit |
Paul Gonsoulin | ... | assistant camera |
James Gordon Cooper | ... | key grip: New York second unit / key grip: second unit (as James Cooper) |
Mark Gutterud | ... | vistavision camera operator |
Greg Hewett | ... | best boy grip: re-shoots |
Tom Houghton | ... | director of photography: New York second unit |
Robert Ikeda | ... | grip: second unit (as Bobby Ikeda) |
Peter Iovino | ... | still photographer |
Roger C. Johnson | ... | video assist operator (as Roger Johnson) |
Dan Jones | ... | electrician |
Periklis Karanikolaou | ... | grip (as Perry Karanikolaou) |
Lee Kazista | ... | assistant camera: New York |
Ian Kelly | ... | video engineer |
Clay Liversidge | ... | rigging gaffer |
Gerard Lowry | ... | rigging key grip: New York |
John Lowry | ... | key grip: New York |
Martin Lowry | ... | rigging best boy grip: New York |
John Lynch | ... | rigging grip |
John Mazzola | ... | dolly grip: New York |
Dave McAllister | ... | key rigging grip |
John McElwain | ... | best boy grip: second unit |
David McMillan | ... | dimmer board operator |
Ralph Mendoza | ... | camera operator: SpaceCam |
Eric Moore | ... | rigging electrician |
Danny Nallan | ... | grip |
Randy Nolen | ... | steadicam operator |
Alberto Noti | ... | lighting director |
Lance E. Phox | ... | lighting technician |
Balint Pinczehelyi | ... | grip |
Paul Plannette | ... | first assistant camera |
Nate Ranger | ... | assistant camera |
James Reid | ... | best boy grip: New York |
Dee Austin Robertson | ... | camera production assistant |
Gerard Sava | ... | camera operator: second unit |
John Schwartz | ... | assistant camera |
Josh Seifert | ... | grip rigger |
Sean Sheridan | ... | set electric: second unit |
Cameron Smith | ... | best boy electric |
Gregory W. Smith | ... | camera operator: "b" camera / steadicam operator |
Spencer Snygg | ... | electrician |
Todd W. Spencer | ... | motion control video assist |
Igor Srubshchik | ... | video playback operator: New York |
Tim Stratton | ... | rigging electrician |
Larissa Supplitt | ... | second assistant camera: "a" camera |
Larry Sushinski | ... | assistant chief lighting technician: second unit |
Scott R. Todd | ... | rigging best boy electric |
Mark Vargo | ... | director of photography: second unit |
Chris Wagganer | ... | video assist operator: second unit |
Dale White | ... | second assistant camera: "b" camera |
Elan Yaari | ... | gaffer |
Matthew Dorsey | ... | rigging electrician (uncredited) |
Chris Lombardozzi | ... | generator operator (uncredited) |
Animation Department
Ana Maria Alvarado | ... | character animator (as Ana Alvarado) |
Tony Bancroft | ... | animation supervisor |
David Alan Barclay | ... | supervising animation puppeteer (as David Barclay) |
Ruth Daly | ... | animator |
Ralph Fernan | ... | character animator |
Derek Friesenborg | ... | animator |
Angie Jones | ... | character animator: Sony pictures Imageworks |
Kimberly Mann | ... | animator |
Craig R. Maras | ... | animator |
Gavin Moran | ... | animator |
Sean P. Mullen | ... | lead animator (as Sean Mullen) |
Keith W. Smith | ... | animator |
Chad Stewart | ... | lead animator |
Bill Tessier | ... | animator |
Jim Van der Keyl | ... | character animator |
Kelly Wilcox | ... | animator |
David A. Zaboski | ... | animator |
Linda Bel | ... | animator (uncredited) |
Casting Department
Jennifer Bender | ... | extras casting |
Riccardo Bertoni | ... | extras casting |
Nancy Safran | ... | casting assistant |
Douglas Wright | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Pam Aaron | ... | additional set costumer |
Arlynn Abseck | ... | set costumer |
Natalya V. Aikens | ... | costume supervisor: New York (as Natalya Aikens) |
Diana J. Collins | ... | set costumer |
James K. Draves | ... | costumer: second unit |
Nicole Evangelista | ... | costumer: New York |
Michael Fisher | ... | bg costumer |
Mary B. Iannelli | ... | costumer (as Mary White) |
Amber Jordyn | ... | set costumer |
Jennifer Joseph | ... | assistant costume designer: New York |
Pamela Kezal | ... | costumer: New York |
Philip Maldonado | ... | costumer |
Robert Pease | ... | costumer: second unit |
Monica Russell | ... | costumer: New York |
Felipe Sanchez | ... | costume illustrator |
Deirdre N. Williams | ... | costume supervisor: New York (as Deirdre Williams) |
Editorial Department
Michael Hatzer | ... | color timer |
Mo Henry | ... | negative cutter |
Dale Jones | ... | avid technician |
Gregg London | ... | associate editor |
Odis McKinney | ... | assistant editor |
Danny Miller | ... | first assistant editor |
Bethany Orlemann | ... | assistant editor |
Eric Rigney | ... | avid technician |
Mark Solomon | ... | animation editor |
Location Management
Will Beekman | ... | location coordinator |
Tyson Bidner | ... | location manager: second unit - New York |
Chris Campbell | ... | key assistant location manager (as Chris Akers) |
S. Todd Christensen | ... | location manager |
Joe Guest | ... | location assistant |
Jesse Hove | ... | location assistant |
Kelly King | ... | location scout |
Al Lamberti | ... | assistant location manager: New York |
Dean M. Stephens | ... | assistant location manager: second unit |
Heidi Topper | ... | location manager: New York (as Heidi Topper-Karagianis) |
Music Department
Bonnie Greenberg | ... | music supervision by (as Bonnie Greenberg-Goodman) |
Kenneth Karman | ... | music editor |
Mark McKenzie | ... | orchestrator |
Bobbi Page | ... | vocal contractor/score vocalist |
Dennis S. Sands | ... | music recordist (as Dennis Sands) / music scoring mixer |
Alan Silvestri | ... | conductor |
David Slonaker | ... | orchestrator (as Dave Slonaker) |
Jacqueline Tager | ... | assistant music editor |
Rick Baptist | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Steve Becknell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Tom Brown | ... | music preparation (uncredited) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Tim Divers | ... | musician: trumpet (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Mark Eshelman | ... | scoring crew (uncredited) |
Jon Robert Hall | ... | singer (uncredited) |
Jim Hoffman | ... | music preparation (uncredited) |
The Hollywood Studio Symphony | ... | music performed by (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Daniel Katzen | ... | musician: french horn (uncredited) |
Ronn Kaufmann | ... | musician: french horn (uncredited) |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass (uncredited) |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Jason Lloyd | ... | scoring crew (uncredited) |
Warren Luening | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Andy Malloy | ... | musician: trombone (uncredited) |
Darrin McCann | ... | musician: viola (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Joe Meyer | ... | musician: french horn (uncredited) |
Adam Michalak | ... | score recordist (uncredited) |
Yvonne S. Moriarty | ... | musician: french horn (uncredited) |
Kristy Morrell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Tim Morrison | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone (uncredited) |
John Reynolds | ... | musician: french horn (uncredited) |
Cassandra Richburg | ... | musician: viola (uncredited) |
Ryan Robinson | ... | scoring technical support engineer: pickup (uncredited) |
William Ross | ... | orchestrator (uncredited) |
Marni Sanders | ... | copyist (uncredited) |
Steven L. Smith | ... | music preparation (uncredited) |
Kurt Snyder | ... | musician: french horn (uncredited) |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Sebastian Toettcher | ... | musician: cello (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Brad Warnaar | ... | musician: french horn (uncredited) |
Dave Washburn | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Pat Weber | ... | scoring technician (uncredited) |
Phillip Yao | ... | musician: french horn (uncredited) |
Script and Continuity Department
Lisa Molinaro | ... | script supervisor: second unit |
Peggy Sutton | ... | script supervisor |
Lowell Ganz | ... | script revisions (uncredited) |
Babaloo Mandel | ... | script revisions (uncredited) |
Transportation Department
Ronald Baum | ... | transportation |
David Conelli | ... | camera car driver |
Tim Hill | ... | transportation captain |
Patrick Hogan | ... | driver |
Jon M. Johnson | ... | parking coordinator |
Harry J. Leavey | ... | transportation co-captain (as Harry Leavey) |
James Leavey | ... | transportation captain (as James F. Leavey) |
William R. Peck | ... | driver |
Gabe Turiello | ... | driver: stakebed |
Additional Crew
Benjamin Adams | ... | accountant: New York |
Stephen Alexander | ... | production assistant |
David Allsberry | ... | animal trainer |
Greg Ballora | ... | puppeteer (as Gregory Ballora) |
Joane Baptiste | ... | assistant production office coordinator |
David Bifano | ... | assistant: Mr. Silvestri |
Jessica Biggins | ... | production assistant |
Michael Boretz | ... | production assistant |
Ursula Brauner | ... | animal trainer |
Melinda Buckley | ... | choreographer |
Kevin Carlson | ... | puppeteer |
Jared Cauliffe | ... | set production assistant |
Al Cerullo | ... | helicopter pilot |
Betty Chin | ... | production coordinator: New York |
Cathy Churchman | ... | animal trainer |
Malika R. Cohen | ... | production assistant |
Kyle Cooper | ... | executive producer: main title sequence |
Paola Cortellesi | ... | voice dubbing: Melanie Griffith |
Nicky Craft | ... | payroll accountant: re-shoots |
John Criswell | ... | animatronic effects |
William d'Anthony | ... | ad and publicity department: Sony Pictures Entertainment |
Andrew Demarest | ... | production assistant |
Jessica Drake | ... | acting coach |
Jane Everett | ... | production coordinator: re-shoots |
Andreas Fehrle | ... | production assistant: second unit |
Karin Fong | ... | title designer |
Stacy Foot | ... | assistant production office coordinator |
Michael M. Franklin | ... | production assistant |
Cliff Fuller | ... | assistant production office coordinator |
Marnie Gambit | ... | assistant: Geena Davis |
Marc C. Geschwind | ... | extras coordinator |
Ryan Gilleland | ... | assistant: Jason Clark |
Caroline Gim | ... | assistant: Doug Wick |
David Greenaway | ... | puppeteer |
William Gunderson | ... | craft service |
Eli Gurevich | ... | production assistant |
Mark Harden | ... | lead animal trainer |
Denise Heinrich | ... | production coordinator |
Lucy Herrera | ... | key second assistant accountant |
Lisha Hocking | ... | production assistant |
Erin E. Hughes Yaeger | ... | production assistant: New York |
Dennis M. Hunter | ... | assistant accountant |
Nancy Johnston-Walker | ... | assistant: Mr. Minkoff |
Adam Jordan | ... | production assistant |
Rachel Kielborn | ... | assistant to producer |
Frank Langley | ... | puppet fabricator |
Sandra Lucas | ... | stand-in: ms davis |
Sheryl Main | ... | unit publicist |
Greg Manion | ... | puppeteer (as Gregory Manion) |
Drew Massey | ... | puppeteer |
Sandy Medeiros | ... | production assistant |
Alley Mercedes | ... | voice looping |
Mike Merker | ... | production assistant |
Sarah Morse | ... | effects accountant |
David Mulligan | ... | accounting clerk |
Bobby Munster | ... | production assistant |
Leah Palen | ... | dialogue coordinator |
Amy Peltonen | ... | assistant: Mr. Wick |
Jon Philion | ... | technician: Libra Mount |
Karen Prell | ... | puppeteer |
Author Queries | ... | production assistant |
Chauency Reese | ... | second assistant accountant |
Bruce Joel Rubin | ... | screenplay by: writers credits locked by WGA / story by: writers credits locked by WGA |
Chris Sanata | ... | production assistant |
V.W. Scheich | ... | assistant: Rob Minkoff |
Jessica Erin Scully | ... | production secretary (as Jessica Scully Jablon) |
Patrick Shiffrar | ... | assistant accountant |
Michelan Sisti | ... | puppeteer |
Sue Smith | ... | production secretary |
Meghan Snyder | ... | assistant: Ms. Fisher (as Meghan Simpson-Snyder) |
Hillary Stamm | ... | assistant: Ms. Lyon |
Eugene Stamos | ... | additional craft service |
Michael Steinbach | ... | production assistant |
Joe Suffredini | ... | falconer |
Mai-Khanh Ta | ... | payroll accountant |
Traci Tateyama | ... | assistant production coordinator |
Elizabeth Tompkins | ... | key production accountant |
Scott L. Treger | ... | hand double: insert unit |
Rae Umsted | ... | production secretary |
Douglas Wick | ... | story by: writers credits locked by WGA |
Anthony Wright | ... | production assistant |
Don Coppola | ... | production assistant (uncredited) |
Michael Espinosa | ... | production assistant (uncredited) |
Greg Fluhr | ... | production assistant (uncredited) |
Braden Friedman | ... | production assistant (uncredited) |
Patrick Gealogo | ... | dailies projectionist (uncredited) |
Don LaFontaine | ... | trailer voice over (uncredited) |
Micah May | ... | production assistant: second unit (uncredited) |
Lance Reisch | ... | production assistant (uncredited) |
Frank Slaten | ... | production assistant: second unit (uncredited) |
Chris Zizzo | ... | chief construction electric: New York (uncredited) |