Directed by
Mike Hoover | ||
Greg MacGillivray | ||
Derek Hart | ... | (co-director) |
Writing Credits (in alphabetical order)
Paula Apsell | ... | (idea) (as Paula S. Apsell) |
Jon Boorstin | ... | (writer) |
Terry Landau | ... | (treatment) |
Cast
Nina Ananiashvili | |||
Larisa Eryomina | ... | Nina Ananishvili (voice) | |
Richard Kiley | ... | Narrator | |
Irek Mukhamedov | ... | Self - Dancer (as Erek Mukahamedov) | |
Maria Walliser | |||
Tony Yaniro |
Produced by
Paula Apsell | ... | executive producer (as Paula S. Apsell) |
David Barlow | ... | producer |
Jeffrey Kirsch | ... | executive producer (as Jeffrey W. Kirsch) |
Alec Lorimore | ... | line producer |
Greg MacGillivray | ... | producer |
Karl Sabbagh | ... | producer |
Susanne Simpson | ... | senior producer (as Susanne B. Simpson) |
Music by
Craig Naylor | ||
Michael Stearns |
Editing by
Stephen Judson |
Sound Department
James Ashwill | ... | foley mixer |
David Baldwin | ... | sound effects editor |
Scott Martin Gershin | ... | sound effects editor (as Scott Gershin) |
Sergei Goncharoff | ... | dialogue editing supervisor: J.D.H. Studios |
Mark R. La Pointe | ... | supervising sound editor: Soundelux (as Mark LaPointe) |
Joseph Piantadosi | ... | sound transfer: Lion's Gate |
Jay B. Richardson | ... | sound effects editor (as Jay Richardson) |
Burton Sharp | ... | dialogue editing supervisor: J.D.H. Studios (as Bert Sharp) |
Wylie Stateman | ... | supervising sound editor: Soundelux |
Michael Stearns | ... | sound mixer: M'Ocean Studio |
Michael D. Wilhoit | ... | sound effects editor |
David Abrahamsen | ... | re-recording mixer (uncredited) |
Visual Effects by
Richard Addison-Wood | ... | animator: inner body sequences, USC Computer Animation Laboratory (as Richard Addison) |
John Hughes | ... | studio head: Rhythm & Hues |
Steven Robiner | ... | animator: inner body sequences, USC Computer Animation Laboratory (as Steve Robiner) |
Richard Weinberg | ... | director of computer animation: inner body sequences, USC Computer Animation Laboratory (as Richard Weinberg Ph.D.) |
Stunts
Tom Bowers | ... | stunt skier: skiing sequence |
Dana Dru Evenson | ... | stunt skier: skiing sequence |
Lynda McGehee | ... | stunt skier: skiing sequence |
Kim Reichhelm | ... | stunt skier: skiing sequence |
Camera and Electrical Department
Ray Baum | ... | assistant camera: climbing sequence |
Roger Brown | ... | additional photographer: skiing sequence |
David Douglas | ... | additional photographer: skiing sequence |
Pat Gilluly | ... | gaffer: ballet sequence |
Scott Hering | ... | assistant camera: skiing sequence (as Scott Herring) |
Mike Hoover | ... | camera operator: climbing sequence |
Marty Mueller | ... | special thanks: high speed camera team, MSM |
Brad Ohlund | ... | additional photographer: skiing sequence / camera operator: climbing sequence |
Randy Rossi | ... | assistant camera: climbing sequence |
Jack Tankard | ... | assistant camera: skiing sequence |
Ray Troutman | ... | key grip: ballet sequence |
Geoff Williamson | ... | special thanks: high speed camera team, Wilcam |
Editorial Department
Carmen Flores De Tanis | ... | second assistant editor (as Carmen Flores) |
Steve Koflanovich | ... | post-production consultant: David Keighley Productions |
Matthew Muller | ... | assistant editor / post-production coordinator |
John W. Parsons | ... | negative cutter (as John Parsons) |
William Pine | ... | color supervisor: Metrocolor |
Scott Price | ... | post-production consultant: David Keighley Productions |
Music Department
Zach Halop | ... | music consultant |
Joseph Huszti | ... | conductor: Chamber Singers, University of California, Irvine |
Richard McCurdy | ... | music consultant |
Additional Crew
A. Clifford Barger | ... | medical advisor: inner body sequences (as Dr. A. Clifford Barger) |
Donald M. Berwick | ... | medical advisor: inner body sequences (as Donald M. Berwick M.D.) |
Claus Biggers | ... | robot hand coordinator |
Werner Braun | ... | climbing assistant: climbing sequence |
Kathy Burke | ... | researcher: inner body sequences |
Dan Butts | ... | production assistant |
Reggie Edgerton | ... | medical advisor: inner body sequences (as Dr. Reggie Edgerton) |
Liz Ervin | ... | production assistant |
Jean-Pierre Fournier | ... | representative: Swiss Ski Ferderation, skiing sequence |
Randy Grandstaff | ... | climbing assistant: climbing sequence |
Dwight L. Grell | ... | curator: archive collection, Ballet of the Bolshoi Theatre |
Yuri Grigorovich | ... | choreographer: Bolshoi Ballet, ballet sequence |
Barry Hanover | ... | robot hand coordinator |
Elwood Henneman | ... | medical advisor: inner body sequences (as Elwood Henneman M.D.) |
Beverly Johnson | ... | climbing assistant: climbing sequence |
Alexander Kamshalov | ... | ballet sequence: Goskino |
Nina Kudryaviseva | ... | ballet sequence: Bolshoi Ballet |
Robert Livingston | ... | brain images: inner body sequences (as Dr. Robert Livingston) |
Ludmila Lopukhova | ... | ballet researcher and coordinator: ballet sequence |
Liz Mercado | ... | production assistant |
Andrew Petrov | ... | ballet sequence: Bolshoi Ballet |
Greg Poschman | ... | production location manager: skiing sequence |
Alexander Potemkin | ... | ballet sequence |
Alexander Prochenko | ... | ballet sequence: Gorky Studios |
Cheryl Real | ... | production accountant |
Christopher Reyna | ... | specialist photography supervisor / technical supervisor: inner body sequences |
Deane Rink | ... | researcher: inner body sequences |
Matvey Shatz | ... | production assistant: ballet sequence (as Matvey Schatz) |
Walter Shipley | ... | climbing assistant: climbing sequence (as Walt Shipley) |
Barbara Smith | ... | ballet researcher and coordinator: ballet sequence (as Barbara Smith Ph.D.) |
Alexander Surikov | ... | coordinator: ballet sequences, Soviet Union |
Viktor Tikhonov | ... | ballet sequence: Bolshoi Ballet |
Thomas Topadze | ... | coordinator: ballet sequence, Sovinfilm, Soviet Union |
Evgeny Vesnic | ... | ballet sequence: Gorky Studios |
Virginia Whitwell | ... | accountant (as Virginia Murray) |
Vasily Zakharov | ... | coordinator: ballet sequence, Minister of Culture, Soviet Union |
Thanks
Tom Anderson | ... | special thanks |
Bob Beattie | ... | special thanks: ESPN |
Vic Braden | ... | special thanks |
Merrill Brockway | ... | special thanks |
Susan Chalifoux | ... | special thanks: NOVA |
Queene Coyne | ... | special thanks: NOVA |
Carla M. DeLuca | ... | special thanks: NOVA |
Laura Downs | ... | special thanks: Achilles Track Club |
Glenda Fishman | ... | special thanks: NOVA |
Pam Fletcher | ... | special thanks: ESPN |
Peter Forsh | ... | special thanks: Aspen Skiing Company |
William Grant | ... | special thanks: NOVA |
Rick Jacobs | ... | special thanks |
Sue Kantrowitz | ... | special thanks: NOVA |
Libby King | ... | special thanks: ESPN |
Fred Lewbow | ... | special thanks: Roadrunners Track Club |
Carl Lewis | ... | special thanks |
Terry Lingner | ... | special thanks: ESPN |
Roger L. Nichols | ... | dedicatee: president, Museum Film Network (as Roger L. Nichols M.D.) |
Anthony Phillips | ... | special thanks: Achilles Track Club |
Rob Reed | ... | special thanks |
Richard Roth | ... | special thanks: inner body sequences, The Minnesota Supercomputer Center |
Steven Roth | ... | special thanks: inner body sequences, The Minnesota Supercomputer Center |
Estelle Sommers | ... | special thanks |
Alan Steinfeld | ... | special thanks: Roadrunners Track Club |
Shawna Stobie | ... | special thanks |
Raisa Struchkova | ... | special thanks |
Dick Traum | ... | special thanks: Achilles Track Club |
Kim Whitelaw | ... | special thanks: ESPN |