Directed by
Steve Oedekerk | ... | (directed by) |
Writing Credits (WGA)
Jack Bernstein | ... | (characters) |
Steve Oedekerk | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Gary Barber | ... | executive producer |
Bob Israel | ... | associate producer |
Andrew G. La Marca | ... | co-producer |
James G. Robinson | ... | producer (produced by) |
Music by
Robert Folk | ... | (music by) |
Cinematography by
Donald E. Thorin | ... | director of photography |
Editing by
Malcolm Campbell | ... | (edited by) |
Casting By
Ferne Cassel | ... | (casting by) |
Production Design by
Stephen J. Lineweaver |
Art Direction by
Christopher Nowak | ... | (as Christopher A. Nowak) |
Set Decoration by
Derek R. Hill |
Costume Design by
Elsa Zamparelli |
Makeup Department
Donna Bis | ... | hair stylist: second unit, Canada |
Jay Cannistraci | ... | second makeup artist |
Jayne Dancose | ... | makeup artist: second unit, Canada |
Becki Drake | ... | additional makeup artist |
Selena Evans-Miller | ... | additional makeup artist (as Selena Miller) / makeup artist |
Patricia Gundlach | ... | additional makeup artist (as Patricia C. Gundlach) |
John E. Jackson | ... | additional makeup artist (as John Jackson) |
Sharon Kalb | ... | additional makeup artist: South Carolina (as Sharon R. Kalb) |
Darren Levy | ... | additional makeup artist: South Carolina |
Pauletta O. Lewis | ... | key makeup artist |
Karen Lovell | ... | hair stylist |
Sarah Mays | ... | additional makeup artist: South Carolina |
Laura Nelson-Fong | ... | additional makeup artist: South Carolina |
Phil Nichols | ... | additional makeup artist (as Philip Nichols) |
Sandra S. Orsolyak | ... | additional makeup artist: South Carolina (as Sandra Orsolyak) |
Johanna Pizzo | ... | contact lens technician |
Sheryl Ptak | ... | key makeup artist (as Sheryl Leigh Ptak) / makeup designer (as Sheryl Leigh Ptak) |
Rosalee Riggle | ... | hair stylist (as Rose Bologa) |
Regina Rutherford | ... | additional makeup artist |
Cassandra Scott | ... | additional makeup artist |
Production Management
John M. Colwell | ... | unit production manager: second unit, South Carolina and Texas |
Andrew G. La Marca | ... | unit production manager |
Jody Levin | ... | post-production supervisor |
Todd P. Smith | ... | production supervisor |
Wendy Williams | ... | unit production manager: second unit, Canada |
Second Unit Director or Assistant Director
Rick Barker | ... | second unit director: South Carolina and Texas |
Bonnie R. Benwick | ... | second assistant director: Canada |
H.H. Cooper | ... | second assistant director (as H.H. Cooper III) |
Alan B. Curtiss | ... | additional first assistant director (as Alan Bradford Curtiss) |
Alan Edmisten | ... | second assistant director (as Alan P. Edmisten) |
William M. Elvin | ... | first assistant director |
Richard Flower | ... | first assistant director: Canada |
Kathy Houghton | ... | third assistant director: Canada |
Robert Huberman | ... | additional second assistant director (as Robert M. Huberman) |
Peter Montgomery | ... | second unit director: South Carolina and Texas |
Dale M. Nielsen | ... | second second assistant director (as Dale Nielsen) |
Eric Oliver | ... | second assistant director: South Carolina and Texas / second second assistant director |
Philip C. Pfeiffer | ... | second unit director: South Carolina and Texas |
Susan Prince | ... | first assistant director: South Carolina and Texas |
John E. Sullivan | ... | second unit director: South Carolina and Texas |
Barry K. Thomas | ... | first assistant director |
Donald E. Thorin | ... | second unit director: Canada |
Lisa Tobey | ... | second second assistant director (as Lisa Joi Bloch) |
Art Department
Jeff B. Adams Jr. | ... | set designer |
Steve Allen | ... | propmaker |
John Balling | ... | charge scenic |
Roger Beaudoin | ... | propmaker: South Carolina |
Judi Bell | ... | set dresser |
Martin W. Bell | ... | propmaker: South Carolina (as Martin Bell) |
Rufus Best Jr. | ... | propmaker: South Carolina (as Rufus D. Best Jr.) |
Christina Blackledge | ... | on-set scenic |
J. Donovan Bohlen | ... | propmaker: South Carolina |
Michael Bohlen | ... | propmaker: South Carolina |
Bob Bouwman | ... | key set dresser |
Lewis Bowen | ... | scenic artist: South Carolina |
Kristen Bunting | ... | art department production assistant: South Carolina |
Michael Charboneau | ... | construction general foreman (as Michael S. Charboneau) |
Chris Chase | ... | scenic artist: South Carolina |
John B. Clarey III | ... | propmaker: South Carolina |
Harold Collins | ... | construction coordinator (as Harold F. Collins Jr.) |
Sal D'Aquila | ... | head sculptor |
Peter Damien | ... | propmaker foreman: South Carolina |
Henry Dando | ... | greens foreman |
Travis Dean | ... | propmaker |
Joseph Dickerson | ... | propmaker: South Carolina |
Daniel Dietrich | ... | propmaker: South Carolina |
Stephanie Emery | ... | set dressing buyer |
Krista Ernst | ... | scenic artist |
Neil Gahm | ... | propmaker (as Neil A. Gahm) |
Chantel Garayalde | ... | art department coordinator |
Allen T. Gardner | ... | propmaker: South Carolina |
Rudy Garzes | ... | construction production assistant |
Michael D. Gianneschi | ... | property master: South Carolina and Texas |
José González | ... | sculptor (as Jose B. Gonzalez) |
Jim Gunnels | ... | propmaker |
Patricia Gura | ... | scenic artist: South Carolina |
Michael Douglas Head | ... | leadman |
John R. Helton | ... | scenic artist (as John 'J.R.' Helton) |
James Hendrix | ... | propmaker: South Carolina (as James W. Hendrix) |
Tony Henrickson | ... | propmaker (as Tony Hendrickson) |
Richard Hill | ... | propmaker: South Carolina (as Richard Lee Hill) |
Ralph Horn | ... | painter / scenic artist: South Carolina |
Lee Ivey | ... | scenic artist: South Carolina (as Lee A. Ivey) |
Robert Janecka | ... | assistant property master |
Cheryl L. Johnson | ... | scenic artist: South Carolina |
J. Luther Jones III | ... | propmaker: South Carolina |
Larry Jones | ... | set dressing production assistant: South Carolina and Texas |
Robin Jones | ... | propmaker: South Carolina (as Robin D. Jones) |
Herb Jorgensen | ... | propmaker: South Carolina (as Herb Jorgenson) |
Jim Kanan | ... | scenic artist (as James D. Kanan) |
Tommy Karl Jr. | ... | greens utility (as Tommy D. Karl Jr.) |
Christian Kastner | ... | on-set dresser |
Teri Jo Kelley | ... | scenic artist: South Carolina |
Clifford Kipp | ... | propmaker: South Carolina |
Robert O. Koontz | ... | welder/laborer: South Carolina |
Barry Kootchin | ... | head painter: Canada |
Kimberlee Koym | ... | scenic artist |
Tim Larsen | ... | painter |
Thomas Lemman | ... | propmaker (as Thomas E. Lemman) |
William D. McLane | ... | assistant property master |
Walter McNeil | ... | propmaker: South Carolina |
Thomas G. Mellage | ... | propmaker: South Carolina |
Andrew Menzies | ... | set designer: South Carolina |
James Mize | ... | propmaker |
Cee Moravec | ... | on-set dresser: South Carolina and Texas |
Marie E. Nelson | ... | construction production assistant / scenic artist: South Carolina |
Debbie Nolan | ... | propmaker: South Carolina |
John Ogonoski | ... | propmaker: South Carolina (as John Oganoksi) |
Susan Parker | ... | sculptor |
Adele Plauche | ... | set designer |
Joel Prihoda | ... | leadman: South Carolina |
Roderick Thomas Quin | ... | sculptor |
Dewey Rash | ... | scenic artist: South Carolina (as Dewey 'Bubba' Rash) |
Richard A. Reiss | ... | propmaker |
Alan S. Reynolds | ... | lead scenic |
Nicholas J. Romanac | ... | property master |
Sherri Rosen | ... | art department production assistant |
Christopher Scheetz | ... | construction foreman (as Chris Scheetz) |
Alan R. Serotta | ... | propmaker |
Gray Smith | ... | propmaker: South Carolina |
Steven Standafer | ... | propmaker: South Carolina |
Steve A. Stephenson | ... | propmaker: South Carolina |
Bruce H. Stewart | ... | swing |
Chris Telschow | ... | propmaker |
Jack Thorpe | ... | propmaker |
Jason Thorpe | ... | propmaker |
Kevin C. Tressler | ... | propmaker: South Carolina (as Kevin Tressler) |
David Valentine | ... | property master: Canada |
Valerie Jo Van Norte | ... | set dressing buyer: South Carolina (as Valerie J. Van Norte) |
Paul Vistocco | ... | scenic artist: South Carolina |
Hap Weaver | ... | assistant greensman |
Michael A. Wells | ... | propmaker: South Carolina |
Ron Wells | ... | propmaker: South Carolina (as Ronald N. Wells) |
Edward L. Zubritsky | ... | welder/laborer: South Carolina |
Jamie Arbuckle | ... | set dresser (uncredited) |
David Phillip | ... | greens man: second unit (uncredited) |
Robert K. Weinberger | ... | carpenter (uncredited) / scenic artist (uncredited) |
Sound Department
Steve Ansell | ... | second assistant sound editor |
Odin Benitez | ... | sound effects editor |
Brad Biggart | ... | sound recordist |
Gaston Biraben | ... | dialogue editor |
Kevin W. Brooks | ... | sound recordist |
G.W. Brown | ... | adr editor (as Greg Brown) |
Stacy Brownrigg | ... | sound mixer (as Stacy F. Brownrigg) |
Ed Callahan | ... | dialogue editor |
Rubén Domingo | ... | first assistant sound editor (as Reuben Domingo) |
Robert Fitzgerald | ... | sound effects editor (as Robert 'Bob' Fitzgerald) |
Leslie Gaulin | ... | foley editor |
Leonard T. Geschke | ... | foley editor |
Rich Green | ... | foley coordinator |
Randall Guth | ... | sound effects editor |
Marcia Henke | ... | cable (as Marcia A. Henke) |
Amber Hilkene | ... | assistant to sound supervisor |
Michael Hilkene | ... | supervising adr editor / supervising sound editor |
David Husby | ... | sound mixer: Canada |
Ken J. Johnson | ... | sound effects designer |
John Kwiatkowski | ... | dialogue editor |
Gregg Landaker | ... | re-recording mixer |
Cliff Latimer | ... | adr editor |
Deidre Leonard | ... | apprentice sound editor |
Debra J. Liu | ... | assistant to sound supervisor |
Gail K. Markley | ... | assistant to sound supervisor |
Steve Maslow | ... | re-recording mixer |
Odis McKinney | ... | apprentice sound editor |
James Moriana | ... | foley artist |
Chuck Neely | ... | foley editor |
Zoe Olivia | ... | assistant to sound supervisor |
Brion Paccassi | ... | sound recordist (as Brian Paccassi) |
Douglas Parker | ... | second assistant sound editor |
Mark Rathaus | ... | dialogue editor |
Charleen Richards | ... | adr mixer |
David A. Smith | ... | boom operator (as David Allen Smith) |
Greg Steele | ... | adr mixer |
Todd Toon | ... | sound effects editor |
Scott Weber | ... | foley mixer |
Christopher T. Welch | ... | co-supervising sound effects editor (as C.T. Welch) / supervising adr editor (as C.T. Welch) |
John O. Wilde | ... | foley supervisor |
Jeffrey Wilhoit | ... | foley artist |
Kurt Kassulke | ... | re-recording mixer (uncredited) |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Special Effects by
Chris Atkinson | ... | special effects rigger |
Becky Bates | ... | special effects assistant |
Ron Bawden | ... | animatronics engineer: Animal Makers, Inc. |
Perry Beckham | ... | special effects head rigger |
Jim Beinke | ... | gorilla suit fabrication |
Claude Bouchard | ... | special effects rigger |
Debi Boulden | ... | animatronics project lead: Animal Makers, Inc. |
Jim Boulden | ... | animatronics project lead: Animal Makers, Inc. (as Jim B. Boulden) |
Stewart Bradley | ... | special effects rigger |
Lyn Caudle | ... | special effects assistant |
Val Crawford | ... | hair/fur department |
Gord Davis | ... | fabricator (as Gordon Robert Davis) / hydraulics (as Gordon Robert Davis) |
Dave Dunaway | ... | special effects rigger |
Corbin Fox | ... | special effects rigger (as Corbin H. Fox) |
Tony Gardner | ... | animatronic gorilla supervisor: Alterian Studios |
Doug Hudson | ... | animatronic designer |
Darcy M. Jones | ... | special effects sculptor: South Carolina |
Dave Lane | ... | special effects rigger (as David Lane) |
Nick Lawson | ... | special effects shop supervisor |
Eric Lemay | ... | special effects technician |
Dean Lockwood | ... | special effects head rigger |
Craig W. Luedke | ... | special effects technician: South Carolina (as Craig 'Thumper' Luedke) |
Michelle Lyman | ... | special effects crew |
Gary Minielly | ... | special effects assistant |
Vincent Niebla | ... | lead animatronic sculptor: Animal Makers |
Margaret J. Ridge | ... | special effects assistant: South Carolina |
Terry Sonderhoff | ... | fabricator (as Terry Sounderoff) / hydraulics (as Terry Sounderoff) |
Scott Stofer | ... | special effects first assistant |
Bob Trevino | ... | special effects assistant / special effects: second unit, South Carolina and Texas |
Mike Vézina | ... | special effects coordinator (as Mike Vezina) |
Joel Whist | ... | special effects rigger |
Robert Hall | ... | painter: Animal Makers Inc. (uncredited) |
Visual Effects by
William L. Arance | ... | animator: Available Light Limited (as Bill Arance) |
William Aylsworth | ... | film scanning: Buena Vista Visual Effects |
Judith Bell | ... | digital painter: Rhythm & Hues, Inc. |
Elissa Bello | ... | digital artwork: Buena Vista Visual Effects |
Beverly Bernacki | ... | optical printing: Available Light Limited |
Barbara A. Bordo | ... | digital painter: Rhythm & Hues, Inc. (as Barbara Bordo) |
Lydia Bottegoni | ... | visual effects production supervisor: Buena Vista Visual Effects |
Colin Campbell | ... | digital painter and compositor: Rhythm & Hues, Inc. |
Marsha Gray Carrington | ... | digital artwork: Buena Vista Visual Effects |
Teresa Cheng | ... | digital production supervisor: Rhythm & Hues, Inc. |
Kevin Clark | ... | editor: Rhythm & Hues, Inc. |
Clint Colver | ... | cgi supervisor: Boss Film Studios |
Dana Desselle | ... | effects editor: Boss Film Studios |
Brian Dowrick | ... | cg animator: Rhythm & Hues, Inc. |
Lisa Fisher | ... | digital artwork: Buena Vista Visual Effects (as Lisa A. Fisher) |
Allen Gonzales | ... | digital artwork: Buena Vista Visual Effects |
Betsy Asher Hall | ... | cg animator: Rhythm & Hues, Inc. |
Greg Hanigan | ... | scanning: Rhythm & Hues, Inc. |
Martin Hilke | ... | production assistant: Available Light Limited |
John Hughes | ... | studio head: Rhythm & Hues |
Cynthia Hyland | ... | animator: Available Light Limited |
David Jones | ... | 3D artwork: Buena Vista Visual Effects |
Katherine Kean | ... | effects production supervisor: Available Light Limited |
Brian Keeney | ... | visual effects production coordinator: Buena Vista Visual Effects |
Laurel Klick | ... | digital supervisor: Available Light Limited |
Lee Lanier | ... | 3D artwork: Buena Vista Visual Effects |
Tom Leeser | ... | digital effects supervisor: Rhythm & Hues, Inc. |
Kathryn Liotta | ... | digital coordinator: Buena Vista Visual Effects |
Mary Mattern | ... | film recording: Rhythm & Hues, Inc. |
Megan McBurney | ... | modeler: Rhythm & Hues, Inc. |
Barbara McCullough | ... | production manager: Rhythm & Hues, Inc. |
Suzanne McEachron | ... | film recording: Rhythm & Hues, Inc. |
John McGee | ... | digital painter: Rhythm & Hues, Inc. |
Chad Merriam | ... | coordinator: Rhythm & Hues, Inc. |
Michele Moen | ... | visual effects supervisor: Boss Film Studios |
Peter Montgomery | ... | visual effects |
Robert Mrozowski | ... | matte painter: Boss Film Studios |
Eric Peterson | ... | digital compositor: Buena Vista Visual Effects |
Winston Quitasol | ... | digital compositor: Buena Vista Visual Effects |
Jay Redd | ... | cg animator: Rhythm & Hues, Inc. (as Jay K. Redd) |
Wally Schaab | ... | visual effects supervisor: Buena Vista Visual Effects |
Andy Sheng | ... | digital morphing: Rhythm & Hues, Inc. |
Sabrina Silver | ... | visual effects production supervisor: Boss Film Studios |
Jerome Solomon | ... | cg supervisor: Rhythm & Hues, Inc. |
Suponwich Juck Somsaman | ... | digital compositor: Rhythm & Hues, Inc. (as Suponwich 'Juck' Somsaman) |
Carolyn Soper | ... | visual effects |
Larry Stanton | ... | systems engineer: Boss Film Studios |
Bruce Tauscher | ... | digital compositor: Buena Vista Visual Effects |
Joseph Thomas | ... | animation camera: Boss Film Studios |
John T. Van Vliet | ... | animation designer and supervisor: Available Light Limited |
Eugene Vendrovsky | ... | editor: Rhythm & Hues, Inc. |
Sylvia Wong | ... | cg animator: Rhythm & Hues, Inc. |
Juliette Yager | ... | visual effects editor: Buena Vista Visual Effects |
Julius Yang | ... | scanning: Rhythm & Hues, Inc. |
Bill Brier | ... | visual effects editor (uncredited) |
Brian Gardner | ... | software development (uncredited) |
April Lawrence | ... | visual effects coordinator (uncredited) / visual effects editor (uncredited) |
Rich McKay | ... | visual effects camera assistant (uncredited) |
Olivier Sarda | ... | digital compositor (uncredited) |
Stunts
Rick Barker | ... | stunt coordinator |
Doug Coleman | ... | stunts |
Eugene Collier | ... | stunts |
Robby Giles | ... | stunts |
Tom Grunke | ... | stunts (as Thomas Grunke) |
Julie Houghton-Rivers | ... | stunts |
Chris Howell | ... | stunts |
Norman Howell | ... | stunts |
Robert Jauregui | ... | stunts |
Dave Lane | ... | stunt rigger |
Craig W. Luedke | ... | stunts |
Danny Mabry | ... | stunts |
J.J. Makaro | ... | stunt coordinator: Canada (as JJ Makaro) |
Eric Sundin | ... | stunts |
Mike Vézina | ... | stunts (as Mike Vezina) |
Ray Woodfork | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Mike Akins | ... | rigging grip: South Carolina (as Michael W. Akins) |
Jeff Andrus | ... | grip |
Dave Askey | ... | best boy grip: Canada second unit (as David Askey) |
Glenn Ballard | ... | grip |
Roger Basquette | ... | electrician: second unit, South Carolina and Texas |
Marsha Blackburn | ... | still photographer |
Paul Curtis Blair | ... | electrician: second unit, South Carolina and Texas (as Paul C. Blair) |
Kevin Blake | ... | best boy electric: second unit, Canada |
Michael Bonsignore | ... | key grip: second unit, South Carolina and Texas |
Michael Bonvillain | ... | director of photography: second unit, South Carolina and Texas |
David Brink | ... | second assistant camera: "b" camera |
Rusty Burrell | ... | camera loader: South Carolina |
John Cardoni | ... | gaffer: second unit, South Carolina and Texas |
Joe D'Alessandro | ... | first assistant camera: second unit, South Carolina and Texas (as Joseph C. D'Alessandro) |
Jerry DeBlau | ... | gaffer |
John W. DeBlau | ... | rigging electrician: South Carolina |
Steve Drake | ... | best boy electric: second unit, South Carolina and Texas |
Robert Driskell | ... | gaffer: second unit, South Carolina and Texas (as Robert A. Driskell Jr.) |
Anita Eglseder | ... | second assistant camera: second unit, Canada |
Noah Farrell | ... | grip: second unit, Canada |
James V. Gartland | ... | key grip |
Aris Georgiopoulos | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit, Canada (as Arts Georgiopoulos) |
Peter Girolami | ... | rigging electrician: South Carolina |
Tom Grunke | ... | best boy grip (as Thomas Grunke) |
John Helme | ... | gaffer: second unit, Canada |
Curtis Herbert | ... | dolly grip: "b" camera |
Blake Hill | ... | electrician (as Blake 'Big Daddy' Hill) |
Kieran Humphries | ... | rigging grip: second unit, Canada |
Dawn Jones | ... | camera loader (as Dawn Laurel) |
Gary Kelso | ... | grip: second unit, South Carolina and Texas |
Paul Kinghan | ... | electrician |
Key Kolb | ... | grip |
Steve Koster | ... | camera operator: Wescam camera, second unit, Canada |
Brian A. Kuchera | ... | key grip: second unit, Canada (as Brian Kuchera) |
Peter Kuttner | ... | first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: South Carolina |
Sal Lanza | ... | dolly grip: "a" camera |
Paul T. LeBlanc | ... | video assist operator |
Lorraine Barfield Logan | ... | grip: second unit, South Carolina and Texas (as Lorraine Barfield-Logan) |
Greg Lomas | ... | crane grip |
Wayne MacConnell | ... | camera operator: "b" camera, second unit, Canada |
Bobby Mancuso | ... | second assistant camera |
Finbar McMillan | ... | lamp operator: second unit, Canada |
Raul Mello | ... | electrician |
Peter Montgomery | ... | director of photography: second unit, South Carolina and Texas |
Orlando Javier Mora | ... | additional electrician (as Orlando J. Mora) |
Dany Navarrette | ... | electrician (as Danny Navarrette) |
Nick Nelson | ... | electrician: second unit, South Carolina and Texas |
Evan A. Nesbitt | ... | camera technician: VistaVision camera / first assistant camera: second unit, South Carolina and Texas |
Jeff O'Brien | ... | generator operator: second unit, Canada (as Jeffrey 'S.J.' O'Brien) |
Adam Osten | ... | camera remote operator: second unit, Canada |
James H. Pair III | ... | grip: South Carolina |
Geoff Palmer | ... | pilot: Wescam camera, second unit, Canada |
Rob Parisien | ... | video assist operator: second unit, Canada |
Jesse Wayne Parker | ... | grip: South Carolina |
Louis Petraglia | ... | rigging electrician: South Carolina |
Peter John Petraglia | ... | best boy electric |
Philip C. Pfeiffer | ... | director of photography: second unit, South Carolina and Texas |
Jeff Plecas | ... | dolly grip: second unit, Canada |
Tony Poston | ... | key grip: second unit, South Carolina and Texas |
Douglas Pruss | ... | first assistant camera: "b" camera, second unit, Canada (as Douglas B. Pruss) |
Mark J. Rainsford | ... | best boy grip: second unit, South Carolina and Texas |
William Rampey | ... | rigging grip |
Chris Rawlins Jr. | ... | dolly grip: "b" camera, South Carolina |
C. Alan Rawlins | ... | rigging best boy: South Carolina |
Don Reddy | ... | camera operator |
David Reeder | ... | first assistant camera: second unit, South Carolina/Texas |
Donis Rhoden | ... | grip (as Donis R. Rhoden) |
Bruce Robinson | ... | second assistant camera: second unit, South Carolina and Texas (as Bruce A. Robinson) |
Ted Sapp | ... | grip |
Riko Schatke | ... | rigging key grip: South Carolina (as Riko R. Schatke) |
Charles Seabrook | ... | grip: South Carolina |
Adam Richard Sklena | ... | first assistant camera: second unit, South Carolina and Texas (as Adam Sklena) |
Michael Spain | ... | electrician (as Michael 'Spider' Spain) |
Timothy Robin Spencer | ... | first assistant camera: Canada second unit |
Randy Stone | ... | camera technician: VistaVision camera / second assistant camera: second unit, South Carolina and Texas |
Steve Sudge | ... | electrician: second unit, South Carolina and Texas |
John E. Sullivan | ... | director of photography: second unit, South Carolina and Texas |
Attila Szalay | ... | camera operator: second unit, Canada |
Donald E. Thorin Jr. | ... | first assistant camera / steadicam operator |
Donald E. Thorin | ... | director of photography: second unit, Canada |
John Trapman | ... | camera technician: Wescam camera, second unit, Canada |
Dan Turek | ... | second assistant camera: second unit, South Carolina and Texas (as Daniel Turek) |
John Verardi | ... | first assistant camera: "b" camera, South Carolina (as John F. Verardi) |
Bob Williams | ... | electrician |
David A. Wright | ... | best boy grip: second unit, South Carolina and Texas |
Tom Fendley | ... | electrician (uncredited) |
George Kohut | ... | camera operator (uncredited) |
Harrison Palmer | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Eyde Belasco | ... | casting assistant (as Edye Belasco) |
Amy Caton-Ford | ... | extras casting |
Debbie Coleman | ... | extras casting assistant |
Tina Kerr | ... | extras casting |
Wayne Caparas | ... | extras casting associate (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Tracey Boulton | ... | costume supervisor: second unit, Canada |
Marcia Evers | ... | seamstress |
Ross Fuentes | ... | wardrobe assistant |
Angela Hajianis | ... | costume ager |
Fred Lloyd | ... | costume supervisor |
Karen Hare Neilsson | ... | costume workshop (as Karen Hare) |
Kristin Nelson | ... | set costumer |
Salvador Pérez Jr. | ... | costume construction foreman (as Salvador Perez) |
Mary Rose | ... | set costumer: second unit, Texas (as Mary Ellen Rose) |
Paul A. Simmons Jr. | ... | set costumer: South Carolina |
Peggy Stamper | ... | costumer |
John Taylor | ... | wardrobe assistant: South Carolina |
Michael Tereschuk | ... | cutter/fitter |
Carmen Torres | ... | head seamstress |
Beverley Woods | ... | costumer: second unit, South Carolina and Texas |
Editorial Department
Alan Abrams | ... | assistant editor (as Alan J. Abrams) |
Jeff Bown | ... | post-production assistant |
James A. Brewer | ... | first assistant editor (as James Brewer) |
Melissa Carter | ... | assistant editor (as Melissa J.T. Carter) |
Paul Cichocki | ... | additional editor |
Jeff Etcher | ... | assistant editor |
Penny Lee Hallin | ... | assistant editor |
Bob Kaiser | ... | color timer |
Nerissa Oden | ... | assistant editor |
Joseph M. Caracciolo | ... | assistant editor (uncredited) |
Jeremy-Voissem | ... | colorist: dailies (uncredited) |
April Lawrence | ... | assistant editor (uncredited) |
Scott Wesley Ross | ... | editorial production assistant (uncredited) |
Location Management
John B. Griffin | ... | location manager (as John B. Griffin Jr.) |
Ken Lewin | ... | assistant location manager |
Steve Rhea | ... | assistant location manager: South Carolina |
Leighton Chapman | ... | location scout (uncredited) |
Robin Mounsey | ... | location manager (uncredited) |
Music Department
Mark Berger | ... | music supervisor |
Jeff Carson | ... | music editor |
Debbi Datz-Pyle | ... | orchestra contractor |
Greg Dennen | ... | scoring crew: Sony |
Mark Eshelman | ... | scoring crew: Sony |
J.J. George | ... | music editor |
Jon Kull | ... | orchestrator |
Dennis S. Sands | ... | score mixer (as Dennis Sands) / score recordist (as Dennis Sands) |
Bill Talbott | ... | scoring crew: Sony |
Peter Tomashek | ... | additional orchestrator |
Thomas Vicari | ... | score mixer: agent theme (as Tommy Vicari) / score recordist: agent theme (as Tommy Vicari) |
Fred Vogler | ... | scoring crew: Sony |
Patti Zimmitti | ... | orchestra contractor |
Mark Adams | ... | musician: french horn (uncredited) |
Steve Becknell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Tom Boyd | ... | oboe soloist (uncredited) |
Kevin Crehan | ... | assistant music editor (uncredited) |
Kevin Dorsey | ... | vocalist (uncredited) |
Carol Drake | ... | musician: french horn (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | concert master (uncredited) |
David Feinman | ... | composer: additional music score (uncredited) |
Robert Folk | ... | conductor (uncredited) |
Jerry Folsom | ... | musician: french horn (uncredited) |
Gary Grant | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Sean M. Hickey | ... | music preparation (uncredited) |
Marilyn Johnson | ... | musician: french horn (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Daniel Kelley | ... | musician: french horn (uncredited) |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Charlie Loper | ... | musician: trombone (uncredited) |
Frank Macchia | ... | music preparation (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Maria Newman | ... | musician (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bobbi Page | ... | score vocalist (uncredited) |
John Reynolds | ... | musician: french horn (uncredited) |
Kurt Snyder | ... | musician: french horn (uncredited) |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Steve Thompson | ... | music producer (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Phillip Yao | ... | musician: french horn (uncredited) |
Script and Continuity Department
Holly Atchison | ... | script supervisor: second unit, Canada |
Helen Caldwell | ... | script supervisor (as Helen M. Caldwell) |
Helen McGinn | ... | second script supervisor (uncredited) |
Transportation Department
Elio Acanfora | ... | driver: second unit, Canada |
Jon Acanfora | ... | driver: second unit, Canada |
Larry Alexander | ... | transportation coordinator: South Carolina |
Larry Anderson | ... | driver: second unit, Canada (as Larry M. Anderson) |
Gary Becker | ... | driver: second unit, Canada |
John Berggren | ... | driver: second unit, Canada (as Jack Bergren) |
Paul Blair | ... | driver: second unit, Canada |
Edward H. Boinest III | ... | driver: second unit, Canada |
Timothy Bolt | ... | insert car driver |
Gus Bradley | ... | driver: second unit, Canada (as Angus Bradlye) |
Don Breneman | ... | driver: second unit, Canada |
Secundino Castillo Jr. | ... | driver: second unit, Canada |
Henry Castillo | ... | driver: second unit, Canada (as Henry T. Castillo) |
Billy L. Chambers | ... | driver: second unit, Canada |
Brian Collins | ... | driver: second unit, Canada |
Tracy Craytor | ... | driver: second unit, Canada |
Billy Cude | ... | driver: second unit, Canada (as Billy J. Cude) |
Mark E. Day | ... | driver: second unit, Canada |
Robert H. Day | ... | driver: second unit, Canada |
Francisco De La Fuente | ... | driver: second unit, Canada |
Jim DePue | ... | unit transportation coordinator |
Raymond Detorre | ... | driver: second unit, Canada |
David W. Dingle | ... | driver: second unit, Canada |
Calvin DuPont | ... | driver: second unit, Canada (as Calvin 'CC' DuPont) |
John East | ... | transportation co-captain (as John L. East) |
Jadde Erxsan | ... | chef (as Jadde Ericksan) |
Allan Fenske | ... | driver: second unit, Canada |
Gary French | ... | transportation co-captain: second unit, Canada |
Derew Frutos | ... | driver: second unit, Canada |
Ron Gadoury | ... | transportation captain: second unit, Canada |
Gary Gennerich | ... | driver: second unit, Canada |
Emilio M. Gonzales | ... | driver: second unit, Canada |
Tony Greasley | ... | transportation captain: South Carolina |
Mickey Guinn | ... | driver: second unit, Canada |
Francis W. Hackett | ... | driver: second unit, Canada |
Peter Hackett | ... | transportation coordinator: South Carolina |
Joseph Hawkins | ... | driver: second unit, Canada |
Perry Hickman | ... | driver: second unit, Canada |
Mike Hitch | ... | driver: second unit, Canada (as Michael J. Hitch) |
Kevin Hudis | ... | driver |
Charles Ingram | ... | driver: second unit, Canada |
Burnard James | ... | driver: second unit, Canada |
Janice Knox | ... | driver: second unit, Canada (as Janice S. Knox) |
Christopher Kuder | ... | driver: second unit, Canada (as Christopher L. Kuder) |
David Lifton | ... | driver: second unit, Canada |
Sam Lockhart | ... | driver: second unit, Canada (as Sammy M. Lockhart) |
Joseph Lockwood | ... | driver: second unit, Canada (as Joseph P. Lockwood) / transportation |
Joseph F. Lopez | ... | driver: second unit, Canada |
Lonnie Mace | ... | transportation captain: South Carolina (as Lonnie Mage) |
Delynn Maw | ... | transportation co-captain: South Carolina (as Delynn Ray Maw) |
David McAnany | ... | driver: second unit, Canada (as David W. McAnany) |
Jerry McMullan | ... | driver: second unit, Canada (as Jerry McMullen) |
Michael Mitchum | ... | driver: second unit, Canada |
Mario Moreno | ... | driver: second unit, Canada |
Sylvia Nablo | ... | transportation coordinator: second unit, Canada |
Lee Nashold | ... | driver: second unit, Canada (as Byron Lee Nashold Jr.) |
Donald M. Patton | ... | driver: second unit, Canada |
Wallace R. Peery Jr. | ... | driver: second unit, Canada |
Karen Prince | ... | driver: second unit, Canada |
Mark E. Rabel | ... | driver: second unit, Canada |
Luis Fernando Ramos | ... | driver: second unit, Canada |
John J. Reynolds Jr. | ... | driver: second unit, Canada |
Eric E. Reynolds | ... | driver: second unit, Canada |
Joey Ricker | ... | driver: second unit, Canada |
Robert J. Riedell | ... | driver: second unit, Canada |
Virgle Dale Roberts | ... | driver: second unit, Canada |
Ben Rodriguez Jr. | ... | driver: second unit, Canada |
Hector G. Rodriguez | ... | driver: second unit, Canada |
Esteban Rodríguez | ... | driver: second unit, Canada (as Esteban Rodriguez) |
Benjamin Samuels | ... | driver: second unit, Canada |
Paul Schwanke | ... | driver: second unit, Canada |
Jim Sewell | ... | driver: second unit, Canada |
Selena Shiver | ... | driver: second unit, Canada |
Robert W. Simpson | ... | transportation coordinator: second unit, South Carolina/Texas |
Kevin Sissons | ... | transportation captain: second unit, Canada |
Roger Spurgeon | ... | driver: second unit, Canada |
Jane Stavinoha | ... | transportation office coordinator |
Ryan Stewart | ... | driver: second unit, Canada |
William H. Sylvester | ... | driver: second unit, Canada |
Jesus F. Tellez | ... | driver: second unit, Canada |
Daxson Thomas | ... | driver: second unit, Canada |
Dean Tidmore | ... | driver: second unit, Canada |
Thomas A. Toma | ... | driver: second unit, Canada |
D.R. Toney | ... | driver: second unit, Canada |
Eric Wade | ... | executive driver |
Wilburn White | ... | driver: second unit, Canada (as Wilburn W. White) |
Larry L. Williams | ... | driver: second unit, Canada |
Robert D. Wright | ... | driver: second unit, Canada |
Additional Crew
Michelle Almaz Tadege | ... | assistant production coordinator: second unit, Canada (as Michelle Tadege) |
Bhagavan Antle | ... | principal animal trainer |
Colleen Arnaud | ... | first assistant accountant |
Holly Atchison | ... | script supervisor: second unit, Canada |
Donna Barrish | ... | craft maker |
Jim Beinke | ... | puppeteer |
Carey Bennett | ... | craft maker (as Carey C. Bennett) |
Paul Berstein | ... | mountain safety crew: second unit, Canada (as Paul Berntsen) |
Tammy Blackburn | ... | principal animal trainer (as Tammy V. Blackburn) |
Martha Francesca Boles | ... | set production assistant |
Jim Boulden | ... | puppeteer |
David Boysen | ... | administrator: Morgan Creek |
James Eric Brown | ... | set production assistant: second unit, South Carolina/Texas |
Lisa A. Campbell | ... | assistant production coordinator: Los Angeles |
Dru Anne Carlson | ... | script supervisor: second unit, South Carolina and Texas (as Drucilla A. Carlson) |
Harry Chernetz | ... | helicopter pilot: second unit, Canada |
Liza Cook | ... | construction accountant: South Carolina |
David Crowston | ... | helicopter engineer: second unit, Canada |
Maureen 'Mo' Crutchfield | ... | additional assistant accountant |
Timothy Davidson | ... | helicopter pilot: second unit, Canada |
Sarah Denero | ... | set production assistant: South Carolina |
Brian Dewe | ... | puppeteer |
Daren Dochterman | ... | production consultant |
Larry Donahue | ... | catering assistant (as Larry Donohue) |
Christine Donatelli | ... | set production assistant: South Carolina (as Christina Donatelli) |
Steve Dougherty | ... | catering assistant (as Stephen Dougherty) |
Bob Dunn | ... | principal animal trainer (as Robert Dunn) |
Jadde Erxsan | ... | assistant chef: second unit, Canada (as Jadde Ericksan) |
O'Briana Felik | ... | set production assistant |
Christie Fisher | ... | office production assistant |
Scott Flavelle | ... | mountain safety crew: second unit, Canada (as Scott Flauvelle) |
Jonathan Michael Ford | ... | craft service |
James O. Fraioli | ... | assistant: Mr. Oederkerk |
Cindy Franke | ... | assistant production coordinator |
Judith French | ... | assistant accountant: second unit, Canada |
M.K. Gleason | ... | production accountant |
Zoila Gomez | ... | production coordinator: Los Angeles |
Hans Graffunder | ... | assistant production coordinator |
Daniel Griffith | ... | mountain safety crew: second unit, Canada |
Jessica Hall | ... | office production assistant |
Joe Hanna | ... | chef |
Linda Fields Hill | ... | assistant: Mr. Carrey |
Karen N. Horwitz | ... | set production assistant: second unit, South Carolina and Texas (as Karen N. Horowitz) |
S. Lily Hui | ... | assistant production coordinator: Canada second unit |
Keith Jernquist | ... | projectionist: South Carolina |
Jack Johnson | ... | production consultant (as John C. Johnson) |
James Johnson | ... | craft service |
Robert M. Johnson | ... | animal trainer |
Dan Jones | ... | set production assistant: second unit, South Carolina/Texas |
Ken Jones | ... | principal animal trainer |
Todd M. Lachniet | ... | assistant production coordinator: South Carolina |
Lavine Lambkins | ... | chef: second unit, Canada |
Dwayne Lee | ... | helicopter engineer: second unit, Canada |
Gilles Levesque | ... | helicopter pilot: second unit, Canada |
Robert A. Levine | ... | unit publicist |
Linaia Light | ... | physical therapist |
Lauren 'Fluff' Lindsay | ... | craft service: second unit, Canada / first aid: second unit, Canada |
Manuel Lomas Jr. | ... | projectionist |
Jennifer P. Luther | ... | assistant accountant: South Carolina (as Jennifer Luther) |
April Mackin | ... | head animal trainer (as April Macki) |
David Mastron | ... | post-production accountant |
Paul McAvene | ... | craft maker (as Paul C. McAvene) |
Dan McLean | ... | helicopter engineer: second unit, Canada |
Parker Meyer | ... | set production assistant: South Carolina |
Kelly Moon | ... | script supervisor: second unit, Canada |
Cathy Morrison-Partridge | ... | animal coordinator |
Michael Muraco | ... | principal animal trainer |
David J. Negron | ... | production consultant (as David J. Negron Sr.) |
Karen Hare Neilsson | ... | craft maker (as Karen Hare) |
Kevin Arthur Oliver | ... | set production assistant: South Carolina |
Helen Pendugast | ... | craft maker |
Ilene Pickus | ... | script supervisor: South Carolina |
Jacqui Popelka | ... | production coordinator |
Drue Powell | ... | set production assistant |
Shannon Ragsdale | ... | office production assistant: South Carolina (as M. Shannon Ragsdale) |
Richard Ray | ... | boat provider: Low Country Boating |
Howard Richardson | ... | mountain safety crew: second unit, Canada |
Eduardo Ricketts Jr. | ... | accounting runner (as Chuck Ricketts) |
David Ritthamel | ... | accounting manager |
Bill Rivers | ... | principal animal trainer (as William C. Rivers) |
Tim Rivers | ... | principal animal trainer |
Michael Robins | ... | craft service |
James G. Robinson | ... | presenter |
Jacobus Rose | ... | production executive |
Pat Becannon Sarver | ... | medic |
Mark Sayles | ... | additional assistant accountant |
Robert Scott Schweitzer | ... | animal trainer |
Celia Sedwick | ... | key craft maker |
Lisa G. Shillingburg | ... | assistant accountant: South Carolina |
David Sousa | ... | head animal trainer (as David E. Sousa) |
Mandy Spencer-Phillips | ... | production coordinator: second unit, Canada |
Seve Spracklen | ... | assistant accountant: South Carolina |
Bob Taylor | ... | helicopter engineer: second unit, Canada |
Jaleh Teymourian | ... | production coordinator: second unit, Texas |
Peggy Tison | ... | first assistant accountant (as Peggy Anne Tison) |
Annette Vait | ... | assistant: Mr. Barber |
Michael Wardlow | ... | production assistant |
Janet M. West | ... | assistant: Mr. Robinson |
Jeff Wickline | ... | set production assistant: South Carolina |
Sarah H. Williams | ... | craft maker |
Dolores K. Wood | ... | office production assistant: South Carolina |
Chet Zar | ... | puppeteer |
Mark Brooks | ... | animal trainer (uncredited) |
Don LaFontaine | ... | trailer voice over (uncredited) |
Andrew L. Lanier | ... | production assistant (uncredited) |
Terry Sandin | ... | mechanic (uncredited) / puppeteer (uncredited) |
Sally Jo Sousa | ... | animal trainer (uncredited) |
Thanks
Danny Bramson | ... | special thanks |
Marcello Gilberti | ... | thanks |
Marco Marcacci | ... | thanks |
Gustavo Van Petechem | ... | thanks |