Directed by
Mark Rydell |
Writing Credits (WGA)
David Rayfiel | ... | (screenplay) and |
Marshall Brickman | ... | (screenplay) |
Paul Guimard | ... | (novel) |
Paul Guimard | ... | (earlier screenplay) and |
Jean-Loup Dabadie | ... | (earlier screenplay) and |
Claude Sautet | ... | (earlier screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Alan B. Curtiss | ... | associate producer |
Frederic Golchan | ... | executive producer |
Raymond Hartwick | ... | co-producer (as Ray Hartwick) |
Mark Rydell | ... | producer |
Bud Yorkin | ... | producer |
Music by
James Newton Howard |
Cinematography by
Vilmos Zsigmond | ... | director of photography |
Editing by
Mark Warner |
Casting By
Lynn Stalmaster |
Production Design by
Harold Michelson |
Art Direction by
Yvonne J. Hurst | ... | (as Yvonne Hurst) |
Set Decoration by
Dominique Fauquet-Lemaitre |
Costume Design by
Ellen Mirojnick |
Makeup Department
James D. Brown | ... | hair stylist: Mr. Gere (as James Brown) |
Paul LeBlanc | ... | hair designer: Ms. Stone |
Tom Lucas | ... | makeup artist: Mr. Gere |
Patricia Murray | ... | assistant makeup artist |
Jan Newman | ... | makeup artist |
Tricia Sawyer | ... | makeup artist: Ms. Stone |
Kathrine Sidick | ... | hair stylist |
Jill Winston | ... | assistant hair stylist |
Production Management
Grace Gilroy | ... | unit production manager |
Christopher Wilkinson | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Paul Barry | ... | dgc trainee |
Sheila Carpenter | ... | third assistant director |
Alan B. Curtiss | ... | first assistant director |
Rachel Leiterman | ... | second assistant director |
Mick MacKay | ... | first assistant director: second unit |
Sandy McGiffert | ... | second assistant director: second unit |
Christopher Wilkinson | ... | second unit director |
Art Department
John G. Anderson | ... | construction buyer (as John Anderson) |
Claude Bouchard | ... | greensperson |
Jim Burrage | ... | property person |
Nicole Chorney | ... | property person |
Sean DeSalliers | ... | scenic carpenter |
Kevin Dubois | ... | scenic artist |
Debbie Erhardt | ... | property person: second unit |
R.D. 'Luther' Fairbairn | ... | property assistant (as R. D. [Luther] Fairbairn) |
Erich Hepnar | ... | greensperson |
Sherri Hunter | ... | property person |
Paul Jenkinson | ... | property person |
John G. Kennedy | ... | property person (as John Kennedy) |
Byron King | ... | illustrator (as Lance King) |
Barry Kootchin | ... | scenic artist |
Ken Laderoute | ... | helper |
Mark Lane | ... | leadperson |
Theron Layne | ... | scenic carpenter |
Fred Lucky | ... | storyboard artist |
Malcolm MacLean | ... | painter (as Malcolm R. MacLean) |
Elizabeth Patrick | ... | art department assistant |
Rick Patterson | ... | property person |
Peter Prince | ... | carpenter |
Chris Prior | ... | carpenter |
Gillian Richards | ... | scenic artist |
Marco Rubeo | ... | set designer |
Brian Shell | ... | construction foreperson |
Darrell Theriault | ... | greensperson |
Bill Thumm | ... | property master |
Ron Vreekem | ... | painter (as Ronald Vreeken) |
David Willson | ... | construction coordinator |
Paul Willson | ... | construction foreperson |
Mentor Huebner | ... | production illustrator (uncredited) |
Sound Department
Nancy Barker | ... | sound assistant |
Eric Batut | ... | sound mixer |
Beth Bergeron | ... | adr editor |
Patrick Bietz | ... | sound editor |
Gary C. Bourgeois | ... | re-recording mixer (as Gary Bourgeois) |
Virginia Cook-McGowan | ... | sound editor |
Gordon Davidson | ... | sound editor |
Valerie Davidson | ... | foley editor |
Ken Dufva | ... | foley artist |
Thom 'Coach' Ehle | ... | stereo consultant: Dolby (as Thom Ehle) |
David Lee Fein | ... | foley artist |
Gary S. Gerlich | ... | sound editor |
Gregory M. Gerlich | ... | sound editor (as Greg Gerlich) |
Chris Glyn-Jones | ... | boom operator |
David Horton Jr. | ... | foley editor (as David Horton) |
Nina McPeek | ... | sound assistant |
Richard Oswald | ... | sound editor |
Jerry Pirozzi | ... | sound assistant |
Michelle Pleis | ... | sound assistant |
Kay Rose | ... | supervising sound editor |
Solange S. Schwalbe | ... | supervising foley editor (as Solange Schwalbe Boisseau) |
Brad Sherman | ... | re-recording mixer |
David Spence | ... | sound editor |
Larry Sutton | ... | sound mixer: second unit |
Scott A. Tinsley | ... | foley editor (as Scot Tinsley) |
Robb Wilson | ... | sound assistant |
Greg Curda | ... | foley mixer (uncredited) |
William Jacobs | ... | sound editor (uncredited) |
Steve Richardson | ... | sound editor (uncredited) |
Special Effects by
Gord Davis | ... | special effects fabricator (as Gordon Davis) |
Nick Lawson | ... | special effects foreperson |
Reg Milne | ... | special effects assistant |
Terry Sonderhoff | ... | special effects fabricator |
Scott Stofer | ... | special effects assistant |
Mike Vézina | ... | special effects coordinator (as Michael Vezina) |
Visual Effects by
David Cowan | ... | computer graphics |
Stunts
Guy Bews | ... | stunts |
Lou Bollo | ... | stunts |
Tom Glass | ... | stunts |
Ernie Jackson | ... | stunts |
David Jacox | ... | stunts |
Ken Kirzinger | ... | stunts (as Ken Kurtzinger) |
David Mylrea | ... | stunts |
Mic Rodgers | ... | stunt coordinator |
Dawn Stofer-Rupp | ... | stunts |
Christopher J. Tuck | ... | stunts |
Brent Woolsey | ... | stunt coordinator |
Mic Rodgers | ... | stunt double: Richard Gere (uncredited) |
Camera and Electrical Department
David R. Anderson | ... | electrical lighting technician (as Dave Anderson) |
Jim Barber | ... | rigging grip |
Simon Barry | ... | first assistant photographer: second unit |
Dave Bird | ... | electrician |
Bradley S. Creasser | ... | first assistant photographer (as Brad S. Creasser) |
Ray De La Motte | ... | camera operator |
Dick Deats | ... | first company grip (as Dicky Deats) |
Barry Donlevy | ... | chief lighting technician |
Dale Garrison | ... | assistant lighting technician (as Dale 'Tiny' Garrison) |
Laszlo George | ... | director of photography: second unit |
Norman Glasser | ... | chief lighting technician (as Norm Glasser) |
Barb Harwood | ... | second assistant photographer: second unit |
Pauline Heaton | ... | underwater photographer |
Robin Jobin | ... | grip |
Ross Kelsay | ... | camera operator: second unit |
Brian A. Kuchera | ... | first company grip (as Brian Kuchera) |
John Kuchera | ... | second company grip (as Brent J. Kuchera) |
Richard Lang | ... | grip |
Duncan MacGregor | ... | chief lighting technician: second unit |
Alan MacKinnon | ... | generator operator (as Al MacKinnon) |
Jill MacLauchlan | ... | first assistant photographer: second unit |
Blair McDonald | ... | electrical lighting technician |
Bill Molnar | ... | grip |
Kelly Moore | ... | assistant lighting technician: second unit |
Andrew Mulkani | ... | first company grip: second unit |
Jeff Plecas | ... | dolly grip |
Larry Portmann | ... | second assistant photographer |
John Sanderson | ... | video playback engineer |
Takashi Seida | ... | still photographer |
John Spencer-Phillips | ... | second company grip: second unit |
Attila Szalay | ... | camera operator: second unit |
David Tickell | ... | electrical lighting technician (as Dave Tickell) |
Glen Winter | ... | film loader |
A.J. Vesak | ... | additional camera operator (uncredited) |
Michael Wale | ... | underwater assistant camera (uncredited) |
David S. Warner | ... | rigging gaffer (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Andrea Brown | ... | extras casting assistant |
Barbara Collins | ... | casting assistant: Lynn Stalmaster |
William Haines | ... | casting assistant: Stuart Aikins (as Bill Haines) |
Barbara Harris | ... | adr voice casting |
Annette McCaffrey | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Cynthia L. Hamilton | ... | assistant costume designer (as Cynthia Hamilton) |
Patricia Hargreaves | ... | costumer |
Deborah Hopper | ... | costume supervisor: Los Angeles |
Gregory Mah | ... | assistant costume designer (as Greg Mah) |
Diana Patterson | ... | costume supervisor: Canada |
Diane Widas | ... | head costume department |
Editorial Department
Richard Benwick | ... | assistant film editor: Vancouver (as Rick Benwick) |
Cheryl Buckman | ... | assistant film editor: Vancouver |
Phil Hetos | ... | color timer (as Philip Hetos) |
Ray Neapolitan | ... | assistant film editor |
Steven Ramirez | ... | assistant film editor |
Theresa Repola Mohammed | ... | negative cutter |
Yôko Seto | ... | assistant film editor (as Yoko Seto) |
Richard Garibaldi | ... | home video mastering colorist (uncredited) |
Location Management
Mark Gamache | ... | location manager: second unit |
Christine Haebler | ... | location manager |
Danny McWilliams | ... | assistant location manager |
Stuart Neumann | ... | location manager: preparation (uncredited) |
Music Department
Bob Bornstein | ... | music preparation |
Sandy De Crescent | ... | music contractor |
Brad Dechter | ... | orchestrations |
James Newton Howard | ... | orchestrations |
Michael Mason | ... | music score coordinator |
Shawn Murphy | ... | music scoring mixer |
Marty Paich | ... | orchestra conductor |
Toots Thielemans | ... | musician: harmonica performances |
Jim Weidman | ... | music editor |
Mark Beasom | ... | score vocalist (uncredited) |
Tom Boyd | ... | oboe soloist (uncredited) |
Paul Salamunovich | ... | conductor (los angeles master chorale) (uncredited) |
Nancy Sulahian | ... | score vocalist (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Danielle de Smit | ... | script supervisor: second unit |
Christine Wilson | ... | script supervisor |
Transportation Department
Rodney Beech | ... | transportation co-captain |
Jake Callihoo | ... | transportation coordinator |
Gary Chibi | ... | transportation co-captain: second unit |
Don Cox | ... | driver |
Fred Davies | ... | picture car mechanic |
Robert Forsyth | ... | driver |
Ed Gillis | ... | driver |
Darold Hadley | ... | driver |
Rick Harasyn | ... | driver |
Kim Harmer | ... | transportation captain |
Bill Hazard | ... | driver |
Barry 'Bear' Horton | ... | driver (as Barry 'Bear' Hortin) |
Dennis Houser | ... | driver: second unit |
Keith Lapp | ... | driver |
Dan Loveless | ... | driver |
Celeste Martell | ... | driver |
Carol McDonald | ... | driver |
Dave Miller | ... | driver |
Murray Mills | ... | driver |
John G. Oliver | ... | driver: second unit (as John Oliver) |
Phil Parker | ... | driver |
Bruce Scott | ... | driver |
Dale Shaben | ... | driver |
Robert Sinclair | ... | driver: second unit (as Bob Sinclair) |
Robert Smith | ... | driver (as Bob Smith) |
Chris Summerell | ... | operator: Shotmaker |
Jan Tayler | ... | driver |
Sidney L. Tencarre | ... | driver |
Rob Vreugde | ... | transportation captain: second unit |
Lawrence Albright | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Stephen Benoit | ... | production assistant (as Steve Benoit) |
Christina Bulbrook | ... | production assistant (as Christina Margellos) |
Jason Fairn | ... | security |
Alice Ferrier | ... | production coordinator |
Gisele Fredette | ... | craft service (as Giselle Fredette) |
Leesa Green | ... | craft service: second unit |
Kristine Harlan | ... | assistant: Ms. Stone |
Rachel Hudgins | ... | assistant: Mr. Gere |
Patricia Johnson | ... | unit publicist |
Ray Lai | ... | production assistant |
Rhonda Legge | ... | production coordinator |
Debbie Leonard | ... | assistant: Mr. Rydell |
Denis McWilliams | ... | production assistant |
Thomas Meyer | ... | assistant: Mr. Golchan |
Sid Morozoff | ... | production assistant |
Phill Norman | ... | title designer |
Ida Pan | ... | production assistant |
Lou Phillips | ... | auditor |
Will Plyler | ... | assistant: Mr. Rydell |
Kent Pollen | ... | production assistant |
Heather Roscorla | ... | accounting clerk |
Paul Mitchell Rosenblum | ... | assistant: Mr. Yorkin (as Paul Rosenblum) |
Siobhan Rowand | ... | payroll accountant |
Christina Lee Storm | ... | assistant: Mr. Golchan (as Christina K. Y. Lee) |
Jacqueline Wechselberger | ... | accountant (as Jacquie Wechselberger) |
Mary Jo Macvey | ... | tutor (uncredited) |
Ted Smith | ... | boat wrangler (uncredited) |
Stephen Tibbetts | ... | stand-in: Richard Gere (uncredited) |
Thanks
Arthur Erickson | ... | the producers gratefully acknowledge: Architect of The Museum of Anthropology, Vancouver, B. C. |